Jump to content

Proiectoarele din faruri la Golf 4


silver
 Share

Postare recomandată

... sa se aprinda o data cu acestea ...

Proiectoarele "de ceata" se folosesc atunci cind este ceata. Asa spune legea si bunul simt.

Becurile din proiectoare au 35W. Eu am montat de 21W si sint multumit.

Proiectoarele se leaga printr-un releu care le stinge atunci cind aprinzi luminile de drum (faza lunga).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am o intrebare legata de becurile H3 pentru proiectoarele de ceata : Oare becurile cu led H3 sunt la fel de eficente ca si cele cu filament?

Intreb deaorece vreau sa imi montez aceste becuri H3 cu led fiindca cele cu filament mi-au "prajit" partea de plastic pe care am vopsit-o in negru.

Mersi mult.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru proiectoarele care nu au oglinda ci doar lupa cum sunt cele de golf IV, fii sigur ca nu sunt la fel de eficiente. Precum spune si chinezu', sunt doar de design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Rolul farurilor de ceata care e? ca oricum nu vezi nimic nici cu si nici fara, sunt doar ca sa fii vazut, au lupa aia pt a concentra lumina, deci daca esti vazut si cu LED-urile e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile de la proiectoare au 55W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Cand e ceata afara nu ai nevoie de o lumina puternica fiindca apare efectul de orbire datorita vaporilor de apa prezenti in atmosfera.Atunci ai nevoie de o lumina, de preferabil in spectrul cromatic galben, care asigura o penetrare mai mare.

Iar atunci focarul lumini este de preferat a se muta in zona de jos a masini, lucru care la golf 4 nu e posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele de la far sunt concepute sa bata in jos (becul este deasupra focarului lupei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rolul becurilor de ceata est sa fii vazut pe timp de ceata. Rareori vreun bec de ceata te ajuta si pe tine sa vezi mai bine. Aveam un prieten care avea xenon pe ele si chiar il ajutau pe ceata.

Modificat de Andrei_C10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cu parerea lui.

Eu am avut pe vechea dacie proiectoare originale bosch luate de pe un mercedes. Erau asa de galbene ca am crezut ca sunt prea vechi sau defecte, dar pe ceata isi faceau treaba cum nu se putea mai bine. Nici nu-mi venea sa cred cat de bine luminau.

Asta a fost exemplul cel mai bun, am avut si alte feluri de proiectore cu becuri de 100w s.a.m.d. dar nu se comparau. Ce or fi pus nemtii aia in proiectoare nu-mi explic.

Asa ca pe proiectorul din far de la golf am pus bec cu lumina galbena pe care-l folosec DOAR

pe ceata, si sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am prins cu fosta masina (tot golf 4) o ceata foarte puternica incat puteam sa merg doar cu proiectoarele, daca apindeam faza scurta se facea oglinda in fata - deci chiar daca sunt amplasate in far in situatii de ceata puternica chiar isi fac treaba.

la golful pe care i-l am acum (tot 4) in proiectoare am xenon si parca i-mi doresc macar 10 Km de ceata puternica sa vad daca si care e diferenta intre H3ul OM si xenonul AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ti-ai dori cu xenon in proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de incurajare :)

astept prima ceata si daca e rau dupa cum spui o sa mut xenonul pe o faza (mica sau mare ?) daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o intrebare:

se poate schimba halogenul de ceata de la un far la altu?

concret...vreau sa ii dau la un prieten proiectoarele din far(le am, dar nu sunt legate -> nu le folosesc)

mentionez ca el nu are proiectoare, are doar acel capac sau ce o fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai multe detalii?

o schema electrica cum se leaga sau ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt ceva scheme in aria de manuale g4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RazvanBlade daca nu ai gasit schema, poate te ajuta pdf-ul atasat de mine. Bafta.

fog_light_golf_4.pdf

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Poti te rog sa imi dai si mie schema electrica,si sa aprofundezi pt. necunoscatori,de exemplu:Din comanda din bord se trage firul de la pinul8(cel care seamana mai nult cu B),se trage la releu la pinul 85,la pinul... tot in releu vin firele din blocul de lumini de la pinul13(gri/galben),care daca nu este tras se va monta,unde se monteaza releul si siguranta,am detaliat asta,ca sunt interesat de ot traiectul pt. o Skoda O1 si vreau sa stiu exact,si daca este posibil o schema.CU CORDIALITATE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt deja trase firele pentru proiectoare? Chiar daca nu avem proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neohq Nu sunt trase firele.

@sarpe007: Releul foloseste doar ca un inversor. Adica sa iti stinga proiectoarele atunci cand aprinzi faza lunga. Daca nu vrei sa se intample asa tragi fir direct(grosime 1,5) de la blocul de lumini de pe NL la proiectoare. Siguranta ai inainte de intrare in blocul de lumini si este aceeasi si pentru stopurile de ceata (sig.36 15A).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt foarte bune proiectoarele din far.Eu am si in far si in bara si pot spune ca cele din far vad de cateva ori mai bine ca cele din bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna, cam care este cel mai usor traseu ce poate fi folosit la cablarea proiectoarelor din faruri, din compartimentul electric din bord pana in zona motorului? Trebuie demontata masca compartimentului de stergatoare? Sau exista alta posibilitate mai eleganta? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un loc undeva pe langa pedale, dar mai elegant este pe la cutia de legaturi de la baza parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu respect aduc salutari tuturor forumistilor si as vrea sa va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie pt ca dupa ce am citit acest topic nu m-am lamurit inca. Mi-am montat faruri after market cu proiectoare pe o bora care din fabrica nu a avut asa ceva, m-ar interesa si pe mine care numar de pe mufa blocului de lumini corespunde proiectoarelor (la ce nr de pe mufa trebuie sa vin cu firul de la proiectoare)si de unde as putea face rost de acei papuci originali care vin in mufa de la far si de la blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe blocul de lumini legi la pinul 8 (NL). Cumperi o mufa de la dezmembrari care are mai multi pini asemanatori, si scoti de acolo. Iti mai trebuie 2 si la mufa de la faruri, sau poti sa comanzi 2 kituri de reparatie fir (fiecare fir are 2 papuci).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!