Jump to content

Huse antiderapante roti


DORU_14
 Share

Postare recomandată

Referitor la ciorapii astia, eu cred ca tind spre rolul paletelor folosite de eschimosi pe zapada mare, rol de sustinere si contact mai bun; lanturile lasa ca greutatea masinii sa se infiga in zapada, cautand aderenta in adanc (valabil cand zapada e inghetata sau nivel scazut), dar sosetele o tin cumva mai la suprafata...

Eu unul nu as avea incredere in ele pe zapada. Ideea cauciucurilor de iarna mai inguste si a lanturilor este tocmai sa "taie" zapada si sa ajunga la suprafata solida de dedesupt. La eschimosi talpicile respective ii ajuta sa nu se infunde in zapada, sa stea la suprafata scazand presiunea specifica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am ramas de mai multe ori in drum cu cauciucurile de vara si dupa ce am facut praf o pereche de "lanturi" de 70 de lei si o mie de nervi motorina consumata degeaba injuraturi venite de la altii etc m-am dus frumos si mi-am luat 2 bucati dunlop winter sport M3 si am scapat de necazuri ... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e clar ca indiferent de lanturi si alte accesorii trebuie sa ai cauciucuri de iarna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre variante alternative cauciucurilor de iarna nici nu poate fi vorba.(nici lanturi nici talpici...nimic)

Am vazut ca multi folositi lanturi. Cati dintre voi stiti ca pentru a le monta trebuie demontate rotile, desumflate si apoi montate lanturile si umflate rotile. Altfel, pericolul de a ramane fara frane este foarte mare.

Daca nu sunt montate corespunator, iti pot taia "sondele" (nu-mi vine cuvantul acum pe moment) de la frane.

Ciorapeii astia sunt interesanti pentru orase,pentru a doua, a treia zi dupa ninsoare, cand s-a mai batatorit zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la orice tip de lant trebuie facut ce zici tu?

stiam ca sunt lanturi care se monteaza fara demontare, si am si vazut unele pe care scrie acest lucru.

nu sunt in tema, nu prea am ce face cu lanturile(poate sa le iau pt strainatate), da mi se pare periculos ce zici tu acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost o emsiune sapt trecuta la TVR2 si a avut si o sectiune in care vorbea despre lanturi auto si au zis ca e cam obligatoriu sa desumflii rotile pentru a monta calumea lanturile. Asa zicea si "expertul" la service-ul la care le-au pus doar sa ne arate aspectul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce a prezentat individul ala e o batjocura totala, nimic nu are de a face cu procedura de montare a lanturilor respective. Chiar ma uitam la emisiune si i-am trimis un mail, dar n-a raspuns nici pana in ziua de azi.

Pacat ca altii se uita si probabil il si cred, si ingroasa randurile celor ramasi infipti in nameti. In fine, treaba lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu asa ceva (ciorapii) cu un allroad. Am pus numai doua pe fata. Rotile din fata (cu ciorapii) nu alunecau in schimb cele din spate da. Nu sunt rele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Shteff

De unde ai achizitionat ciorapeii si te rog sa ne dai si noua mai multe detalii despre cum s-au comportat pe zapada.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ciorapi nu stiu ce sa zic da lanturile acelea cu cablu sunt mai usor de montat si de strans pe roata => nu mai fac asa mare zgomot si nici nu zgarie janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca batranii de la tara, ca sa nu alunece iarna pe gheata, isi trageau un ciorap gros PESTE papuc, tind sa cred ca si "ciorapii" pentru masini sunt eficienti. Exista lanturi care se pot monta fara desumflare... de fapt cred ca modelele ce sunt de cumparat acum sunt toate asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de astea ce stiti?

post-13646-1200948602_thumb.jpg

par niste "lanturi" din plastic, eram in masina si nu am putut sa ma apropii mai mult..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lanturi. Stie cineva ceva de produsul de mai jos ?

Sistem de centuri antiderapante confectionate din tehnopolimeri.

JEKO Put&Go poate fi utilizat cu toate sistemele electronice de siguranta cum ar fi: ESP, ASC+T,ASR si ABS fara sa le fie afectata buna functionare.

Centurile sunt reglabile astfel incat sa se poata folosi pe aproape orice dimensiuni de roti. Daca schimbati masina veti putea folosi in continuare setul JEKO la noul autoturism chiar daca marimea rotilor este diferita.

Specificatii:

- 12 centuri confectionate din tehnopolimeri

- Maxima aderenta pe gheata si zapada

- Foarte rezistente

- Usor de montat

- Nu dauneaza anvelopelor chiar daca se circula pe asfalt

- Nu interactioneaza cu nici un dispozitiv electronic ABS, ESP,ASR .etc

- Se adapteaza pentru toate tipurile de cauciucuri de la 135/80 pina la 265/35

Pachetul contine: geanta de transport, 12 centuri, un tester, o pereche de manusi, manual de instructiuni. Pachetul are aproximativ 2,5 kg , 40 de cm lungime si 20 diametru si este in forma de cilindru.

Mihai

PS. Scuze ca a aparut de unde am luat poza.

post-5732-1201078171_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciorapeii mi se par o prostie : ar fi buni numai pe gheata , dar si atunci pentru scurt timp ,adica pana intra zapada bine in ei (defapt in striatile lor daca intelegeti ce vreau sa spun).

Lanturile lui mihai60 mi se pare insa destul de bune ... si chiar mai versatile decat cele normale , deoarece , dupa parerea mea sunt mai rezistente . Sunt curios daca prinderea de janta insa este atat de rezistenta pe cat zic cei care ii fac reclama. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am citit pe ceva forum la americani parca. De eficiente sunt cat de cat eficiente dar se strica foarte repede daca sunt pietricele pe drum. Daca pe drumurile lor se strica :D cred ca la noi dupa 5 km is gaurite de tot .

Cat despre lanturi sincer sa zic is de nevoie. Un prieten o iesit cu lanturi din noroi :)) ca o ramas impotmolit e bine sa le avem se rup se strica dar asta este ...numa trebuie montate cu foarte mare grija.

As merge pe varianta aia de plastic dar is foarte scumpe din cate am inteles dar si perfomante . Anvelope cu tinte nu is premise din cate am inteles.

Orice e bun pana la urma daca ne scoate de unde ne bagam. Oricum ciorapeii se ciuruiesc destul de repede .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut!

Mai iarna trecuta,ma plimbam linistit pe strada si am vazut un bmw 318 compact care avea rotile din spate imbracate in huse si am presupus ca acele huse sunt in loc de lanturi,ca sa ai aderenta pe zapada.

Ce stiti despre ele?Sunt bune ? Isi fac treaba?

Am sa pun niste poze care le-am gasit pe internet sa va arat despre ce este vorba.

Daca aveti idee de unde pot procura aceste huse va rog sa postati aici :)

post-13999-1228048146_thumb.jpg

post-13999-1228048162_thumb.jpg

post-13999-1228048169_thumb.jpg

Modificat de K I D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

eu unul nu le vad rostul sosetelor pt cauciucuri, nu am ramas inzapezit cu nici o masina, nici cand aveam golf cu tractuinea fata, nici acum cand sunt impins inainte. cauciucurile de iarna in stare buna sunt singurele masuri de prevenire pe care le iau la venirea iernii, nu chilotei pt roti, nici lanturi.

pe 2 ianuarie anul asta am urcat la 3Brazi fara probleme, si m-am si jucat putin in poiana din lateralul cabanei, cu tractiunea spate.

sunt de acord cu lanturile, atunci cand deja te-ai blocat in zapada, insa daca esti suspendat, nici lanturile nici sosetele nu te mai scot de-acolo, asadar inlocuitorul lanturilor din pct meu de vedere se numeste TROLIU si nu da gres niciodata.

Asfalt uscat domnilor, si drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Dat fiind ca am dat iar peste thread-ul asta pe alt forum. A testa cineva independent pana la urma chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ieri pe o masina parcata aceste sosete si chiar eram curios cum functioneaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat circul eu cu masina nu cred ca as avea nevoie de lanturi. Doar in cazuri extreme poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile de iarna in stare buna sant suficiente sa nu ai probleme iarna .

Nu inteleg de ce sant lasati soferii pe zapada sa incurce traficul cu masini echipate cu cauciucuri de vara care nu au nici un fel de aderenta pe soseaua aluecoasa.

Lanturile mi se par solutie extrema pentru cei ce folosesc drumuri forestiere sau fac allroad.Plus ca distrug cauciucul pe care sant montate ,suspensia si soseaua.

Ciorapii aia nu cred ca sant mare branza.Sant o solutie de conjunctura ,sa-i pui pe moment si sa-i dai jos.Nu cred ca tin sa faci drumuri lungi iarna cu portiuni de sosea mixte(unde alterneaza prtiunile de zapada,gheata si drum uscat) cu masina incaltata cu minuni din alea.As fi curios la 120-140 si la frane mai tari daca mai ramane ceva din ele.

Solutia e simpla numai ca nu se aplica.CAUCIUCURI DE IARNA.Le montezi in noiembrie si le dai jos in martie.

In Germania daca ai accident iarna (indiferent ca e zapada sau uscat) si se constata ca ai pe masina roti de vara asigurarea nu plateste daunele pe care le-ai provocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu are omu bani de cauciucuri deiarna ? sa nu mai circule?(bine sa nu mearga non stop cu ele sa circule numai cand are o urgenta )asa ca cu tot respectul nus chiar total impotriva lor.Sosete am gasit undeva pe net in jur de 170 Ron(195/65/15).Oare cam cati km or tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!