Jump to content

Cadru motor (Jug) VW Lupo 1.0


Doxi
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

      De aproximativ un an detin un VW Lupo, motor de un litru, an fabricatie 1999. Masina a fost adusa din Austria si avea 98.00 km, iar in anul acesta, de cand o am, am facut aproximativ 30.000 km, timp in care am schimbat doar un rulment la roata stanga. Acum, din pacate, intampin o noua problema. Zilele trecute am schimbat bieleta de directie si capul de bara pe partea dreapta si am descoperit o problema mai mare. Jugul, sau cadrul motor, este mancat de rugina, are gauri destul de mari (in partea dreapta) si este chiar si fisurat. Bun, am gasit un jug SH in stare buna, pe net, l-am comandat si urmeaza ca maine sa imi ajunga.

 

      Intrebarile mele sunt:

 

      Se schimba greu jugul? Care sunt pasii de urmat? Ce se mai demonteaza pe langa jug? Trebuie fixat motorul? Este o

treaba pe care o pot face cu prietenii pe o rampa sau trebuie sa o duc in service? 

 

 

Multumesc frumos anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am găsit în manual procedura completă, doar câteva referiri. Denumirea în engleză este subframe, dacă dai pe Google o să găseşti ceva informaţii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos de raspuns lupo_bv.

 

Stiu, cautasem deja, dar nici macar in engleza sau pe alte forumuri din afara nu am gasit mai multe detalii. Ce am gasit a fost doar ca ar fi prins in 4 sau 6 suruburi. Am deschis threadul asta in speranta ca poate a mai facut cineva operatiunea asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-am uitat mai atent şi am găsit ceva. Vezi să ai şuruburi noi pe unde scrie pe acolo că trebuie şi să ai o cheie dinamometrică să strângi şuruburile care au cuplu prevăzut pentru strângere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos si mult de tot. Maine incerc sa il schimb si o sa revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!