Jump to content

Sistemul multimedia de pe O3


Aditu
 Share

Postare recomandată

si-a revenit, si am raspunsul asta:

Other software

Your navigation system can be updated only from DVD. Please visit your dealer.

 

sistemul meu nu are navigatie si nici mirrorlink..inteleg ca dupa update, le voi avea? :D

 

p.s.: update-ul la dealer, se face gratis?

Modificat de Eskilsson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Sunt si eu proaspat posesor de O3 si am o intrebare legat de sistemul multimedia. Am un Amundsen MBII+ (sper ca am scris corect) si am dat si eu sa folosesc SmartLink. In momentul in care intru in meniu acolo imi spune ca trebuie activat la distribuitor. Am luat conctactul telefonic cu cineva de la Skoda, care se ocupa cu vanzarea accesoriilor originale si mi-a spus ca trebuie platit si ca ar costa "vreo 700 de lei".In configuratia masinii este precizat la sistemul multimedia "+SmartLink". Eu inteleg de aici ca ar fi trebuit sa fie activat. A mai patit cineva asa ceva?  Adica sa aibe precizat in configuratie "+SmartLink" si sa nu fie activat? Am sa merg personal la Skoda la sfasitul saptamanii. Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, andreitnj said:

eu l-am achizitionat ulterior si intr-adevar a costat aprox 700 ron, poate in configuratie spune ca poate fi adaugat si Smartlink

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

se poate adauga camera marsarier la Octavia 3 combi, cu sistem Columbus mib1?

a facut cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Head-up Display de pe telefon se vede dublat in parbriz, de vina sa fie folia de pe telefon sau ca-i parbrizul dublu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parbrizul, are 2 foi de sticla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Vitezomanul

Si-a montat cineva unitate cu Android pe masina? Isi pastreaza toate functiile pe care le am in acest moment pe Bolero MIB1? Sunt foarte tentat sa fac acest schimb, sa dau jos bolero-ul si sa pun o unitate cu android, dar imi e teama sa nu pierd setarile pe care le pot face. Unitatea cu android am inteles ca se conecteaza pe CAN Bus-ul masinii si in teorie ar prelua toate functiile si se integreaza si cu MFD-ul.

 

O alta intrebare ar fi daca stie cineva sa codeze o alta serie de sasiu in bolero-ul pe care vreau sa il dau jos, pentru ca vreau sa il vand, insa atunci cand il voi demonta si monta pe o alta masina, el va intra in protection mode. Pentru a evita acest lucru stiu ca trebuie codat cu seria de sasiu a noii masini. Unele reprezentante se feresc sa faca aceste codari si trebuie sa insist foarte mult pe langa ei sa se deranjeze sa faca acest lucru, drept pentru care ma gandeam sa vad daca totusi exista cineva care stie si poate sa faca aceasta operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurele unitati care pastreaza toate functiile sunt postate mai sus (pioneer si alpine). de "codat" gasesti cine sa o faca, dar ramane problema, cand ajunge masina la reprezentanta, si-i vor face o "revenire la setarile din fabrica"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

In video-ul de mai jos se vede ca se pastreaza functiile de pe unitatea originala, iar eu am gasit o unitate identica pe olx. Pe cine as putea sa gasesc pentru "codare", o recomandare? Am vorbit cu Al Bundy si mi-a zis ca nu se baga. Nu se va face revenirea la setarile din fabrica atata vreme cat le spun dinante sa nu faca asta. 

 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. Ajutați-mă va rog sa imi dau si eu seama ce tip de sistem Amundsen am (MIB1 sau MIB2). Ma interesează foarte tare posibilitatea de a avea Smartlink sau Mirorlink. Am o Octavia 3 din Aprilie 2014. Mulțumesc.

Modificat de vdragos
Saraca limba romana! Apreciez totusi ca folosesti diacritice.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MIB 2 a aparut pe SKODa in mai 2015.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si, bineinteles, daca ai Smartlink, este vizibil in meniu, fie ca e activat sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu am parte de Smartlink/Mirorlink ... Există vreo variantă de schimbare a unității? Ma refer la o solutie ok, nu Android ... Multe mulțumiri  !

Modificat de vdragos
Citare inutila/Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate cu unitate originala si deblocare la reprezentanta (deci cumparata cu acte) sau o solutie aftermarket onorabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos solutie aftermarket onorabila...ma poti ajuta cu link/model?

merci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

Eu sunt curios de un lucru: de ce "nu android"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

Unitatea de mai sus intentionez sa o achizitionez eu. Voi merge weekendul urmator sa o cumpar si sa o montez si va tin la curent. Mai exista una pe OLX: https://www.olx.ro/oferta/navigatie-dedicata-skoda-octavia3-android-6-0-1-ecran-10-2-ID8u4Yt.html#427631acb1 dar am discutat deja cu vanzatorul si mi-a comunicat ca este compatibila doar cu Octavia 3 dupa 2015. In cazul meu, masina fiind 2014, nu ma ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vitezomanul cea data de tine, pare mai perfomanta decat cea data de mine, corect?

pacat ca nu se potriveste pe masina..a mea e 2013

astept poze/detalii/pareri dupa ce montezi unitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea de baza este daca unitatile cu Android preiau datele din meniul Car - starea masinii, consum, clima, dezactivare ESC etc. Cele prezentate de mine si cele de la Alpine si Pioneer fac asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

@Eskilsson asa mi s-a parut si mie. Din ce stiu se pot modifica sa aiba fast boot.

 

@vdragos Raspunsul este "da". Unitatile android se conecteaza pe CAN Bus-ul masinii si preiau toate comenzile de pe volan (daca exista) si toate setarile asa cum le ai in Bolero/Amundsen sau ce unitate stock a avut masina. Ideea este sa pe Octavia, din ce am inteles, daca gresesc astept sa fiu corectat, au fost mai multe versiuni de CAN Bus, lucru din care rezulta diferitele compatibilitati sau incompatibilitati. Poti sa vezi un pic mai sus, ca am pus un video cu o unitate android identica cu cele din anunturile date in thread.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, Vitezomanul a scris:

Eu sunt curios de un lucru: de ce "nu android"?

Am mai multe motive :

- boot-eaza mai greu. nu imi place sa astept

-Ecranele nu sunt de cea mai buna caliate. 

-tot cu ecranul : iarna e periculos din cauza frigului

-de fapt toată partea de hardware lasa de dorit. 

 

Am avut o unitate Anddoid pe un VW Jetta si m-a facut cu capul.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic
  • kthor a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!