Jump to content

Retrofit VW Passat B7 R LINE-nota tehnica


Mecatronic
 Share

Postare recomandată

Retrofit Passat B7 R line

 

Ideea topicului este un punct de referinta in cazul in care aveti daune si trebuie sa schimbati elementele!

Daca in trecut (si prezent !) la retrofit Passat 3C R line sau S line de la Audi sau orice R, RS line, preturile erau prohibitive, la Passat B7 sau schimbat lucrurile, preturile fiind aproape identice , uneori sensibil mai mici.

Deci in cazul unei daune se poate solicita inlocuirea elementului cu model R line B7 in aceleasi sume. Aviz amatorilor cu daune pe casco!

 

Studiul se refera la modelul SEDAN /BERLINA  iar in attach este un fisier excel cu toate datele necesare.

 

Nota: la descriere My Car este vorba de dotarile acesteia ca referinta ( bara fata cu senzori parcare , fara PLA si fara spalator far; bara spate cu senzori parcare; difuzor bara spate cu iesire pe stg si teava dubla pentru 140 CP)

La componentele R line sunt prezentate si variante de bara cu PLA si spalator far, iar pentru spate si difuzoarele de bara cu iesire stg + dreapta.

 

Varianta este tipica pentru interesul meu, astfel sunt coduri pentru bare cu senzori parcare , dar exista si fara la R line.

 

Lista de pret de la Furnizor X este informativa , depinde de foarte multe variabile!!! (sa fie UP sau DOWN la pret)

 

Atentie!

Preturile de la Furnizor X sunt fara TVA , va ramane sa faceti calcul final.

Pragurile includ si capetele /capac de prag, eu am pus acolo si cod/pret pentru piesa de schimb.

Se comanda doar pragul !! Piesa (colt de bara sub proiector) nu vine cu bara , se comanda!!

In attach si poze pentru comparatie !!

 

Toate bune !!

RETROFIT Passat B7 R line - Copy.xls

post-3353-0-40600000-1392824913_thumb.jp

post-3353-0-27634800-1392825899_thumb.jp

post-3353-0-70725300-1392825943_thumb.jp

post-3353-0-89318200-1392825959_thumb.jp

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte interesant ceea ce ai atasat..dar nu inteleg logica..de ce pachetul R e mai ieftin sau cam la acelasi pret, din moment ce la achizitionarea unei masini, pachetul R line "duce" in sus pretul masinii...ai idee daca la audi a4 b8 se pastreaza principiul in cazul pachetului S line ?

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt putin nedumerit. Pragurile la Passat B7 se pot scoate, adica nu sunt din tabla? Intreb pt ca ai precizat de piesa la schimb.

 

Din pacate cred ca Passat-ul este singurul caz fericit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este singurul caz , eu le-am facut pe toate in ordinea cronologica a aparitiilor!!

Imi vine in minte acum un alt exemplu de pret foarte diferit : La Golf 4 R line , din coduri de la "accesorii" unde codurile incepeau cu JNV preturile erau complet diferite fata de componenta cu 1J .. de pe R 32 ( ma refer la bara fata si praguri de exemplu, pentru ca spatele era diferit), aceeasi piesa -accelasi producator (MS-Design), in principiu erau polizate seriile de fabrica si puse etichete de aluminiu stantate in relief cu coduri noi. 

Se pare ca si cele cu pachet de pe accesorii 1K cu Young /R line de la Golf 5... 

Nu retin exact, am facut destule in "anii buni" !!

 

Toate "jucariile" de S line, R line , RS, se fac la Ropen in Austria la MS Design si din pacate sunt din PU-RIM ( acum cred ca MS face si colaborari pentru ca au aparut si bare de PP)

Chiar daca esti dealer MS-Design nu primesti piese OEM facute de ei cu discount !! ( daca este dealer mic nu primesti nici la pret de reprezentanta!!)

 

De fapt nu primesti nici o piesa OEM si de la alte branduri pentru care cred ca exista contracte de exclusivitate!!

 

MS-Design prin contract iti da orice este de styling dar nu componenta OEM sau pachet ACCESORII care apar la VW, Audi, Kia, Porsche, etc....

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Refac eu lista de preturi a colegului Mecatronic al pachetului R-LINE pentru B7 deoarece sau mai modificat preturile .

Update-ul este facut in baza ultimului update de preturi din februarie 2014 din ETKA deci preturi din reprezentanta .

Lista Coduri de Piesa si Preturi al Pachetului R-LINE Pentru Passat B7 02.2014.xls

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile de reprezentanta sunt cele din data de 19.02.2014!!

Am sesizat un pret foarte mare la capatul de prag , am verificat si reverificat, asa este, FOARTE MARE!! Este o eroare la pretul specificat de tine! Este asemanator pretul cu capatul de prag de R line B6!! Ar fi trebuit sa fie asa , dar in realitate nu este!!

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mecatronic

Sal.,

Daca e referi la capetele / capacele de prag care au codurile 3AA853897D-GRU si 3AA853898D-GRU conform programului de piese ETKA 7.4 si a printscreenurilor urmatoare post-20331-0-26484000-1393492709_thumb.j post-20331-0-81814200-1393492716_thumb.j vei vedea ca preturile puse de mine sunt corecte .

Oricum mie de prima data mi sa parut ca acele capace sa coste ca pret aproape 50% din pretulpragului cu totul .

Eu daca vreti neaparat sa aveti dovezi cu preturile din ETKA va pot atasa printscreen-uri la toate codurile din lista atasata de mine in postul meu anterior .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Mai atasez inca o data lista de coduri si preturi pentru cei ce vor sa faca acest upgrade .

De data aceasta lista a fost completata cu toate componentele necesat si in mai multe variante de bari si diguzoare de bara spate .

Lista Coduri de Piesa si Preturi al Pachetului R-LINE Pentru Passat B7 02.2014.xls

O zi buna .

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut.ma poate ajuta cineva cu un cod de piesa la "Spoiler Difuzor Cu O Iesire Dubla Stanga " pentru passat b7 r line combi ? Mentionez ca am cumparat o bara spate de passat b7 r line si nu se potriveste fusta ( difuzorul ) de pe bara veche originala si nu stiu ce sa comand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!