Jump to content

Jante aliaj sau tabla


horia2005
 Share

Postare recomandată

Eu am pe masina modelul asta: http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/rims/light-alloy-wheel-–-laurel-75j-x-17“-3t0071497b-7zsx/0/1/10000/43/1001

Pe astea le-am vazut si imi plac, diferentele par mici in comparatie cu Laurel, ar trebui sa se potriveasca chiar daca ele sunt oficial de Yeti: http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/rims/alloy-wheel-–-dolomite-70j-x-17”-5l0071497g-7zsx/0/1/10000/43/1001

As putea monta pe ele anvelope 225/45/R17 sau 205/50/R17.

Am gasit si o poza cu ele pe un Superb 2.

Skoda Dolomite 17.jpg

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catalin M: salut, poti monta Dolomite-ul de Yeti fara probleme, vor fi doar cu 2mm mai interior fata de Laurel, deci insesizabil.

Ramai cu 225 45 17 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! Și eu vreau sa-mi schimb jantele de 18' cu care a venit standard ,cu unele de 17 pe care sa pun cauciucuri de iarna. E mai ok 225 45 decât 205 50? Ca si ținută de drum prin oraș mai mult. 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ganeaalexandru: 205/50/17 a fost dimensiunea de anvelope recomandata doar pentru iarna - sunt niste jante mai inguste, de 6J, se numesc Flash care sunt pentru dimensiunea asta de anvelopa

Jantele recomandate pentru S2 FL pe 17'' au fost Trifid si Laurel, ambele sunt 7.5J x 17. E pacat de masina sa pui 205/50 si janta de 6J o sa arate aiurea.

Ai niste jante superbe la L&K 18'', chiar nu-ti plac ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le ador ! Dar ma cam doare inima sa pun cauciucuri de iarna pe ele.momentan am de vara, 225/40 r18 92 Y si e groaznic la parcari,daca nu sunt atent,le zgârii imediat. Vreau ceva mai inalt,pentru sezonul asta rece.

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ganeaalexandru: pai...poti face altfel. Tii 18'' de L&K pentru vara si cumperi un set de 16'' aliaj pe care pui 205/55/16. Si jantele si gumele sunt destul de ieftine si le gasesti rapid. Si ti-ai rezolvat problema. Eu asa am procedat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, cred ca așa voi face. Nu le vad viata lunga pe masina mea,  celor pe 18', cred ca le voi vinde și voi pune pe 17' . Sincer, nu sunt practice, arata bine, dar și cu niște Stratos de 17' e ok, nu ?

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului. Ultimul avertisment!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stratos nu poti pune, sunt de Superb 3. Doar Laurel sau Triffid. 

Vezi in poza de mai jos care au fost jantele OEM de S2.

Wheels_Range.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca voi merge pe Laurel,arată mai binișor. Pe mine mă interesează ca sa ii mai ridic puțin garda la sol ca în momentul de față, ating cam toate bordurile pe care mă urc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi mari borduri ai prin zona. Adică in ideea ca eu inca nu am avut astfel de probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin schimbarea rotilor de 18 cu cele de 17 sau de 16 nu se modifica in niciun fel garda la sol.

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce pot face ca sa ii mai cresc putin garda la sol?  Eu ma gandeam ca daca pun 205/55/16 ,in loc de 205/40/18 , o mai inalt putin...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ganeaalexandru: cum adica te urci cu ea pe borduri ? Eu nu am avut problema asta cand circulam cu Superb 2 cu roti pe 18. Dar, hei, stai asa, eram constient ca sunt cu un Superb si nu cu SUV...

NU ai cum sa ii cresti garda la sol, decat prin modificari tampite gen retrofit la pachet de drumuri grele - lucru pe care nu ti-l recomand.

Nu ai ce sa cauti cu 205/40/18 - alea nu sunt dimensiuni aprobate de constructor pentru masina asta. Absolut TOATE rotile pe care le gasesti in CIV sau pe usita rezervorului au ACELASI DIAMETRU EXTERIOR, deci orice schimbare ai face nu iti ridica garda la sol. Singura diferenta e in "cat cauciuc ai intre janta si asfalt".

Daca garda la sol e o problema majora pentru tine - probabil ai ales masina/clasa de masina gresita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In unele parcari ale blocurilor trebuie sa te urci putin pe bordura,nu ai de ales.

Scuze,cauciucurile sunt 225/40/r18 , a fost o greșeală de scriere.

Voi lasa masina asa cum este ea,sunt impacat cu ea si pot trai cu aceasta "problemuță". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 08.09.2017 at 14:54, 75NOR a scris:

Stratos nu poti pune, sunt de Superb 3. Doar Laurel sau Triffid. 

Dar unde pot vedea o lista cu aceste caracteristici ale jentilor ce pot fi montate pe masina mea?  

Am căutat pe google ,dar nu găsesc exact pe modelul meu, ci doar pt superb 1...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai COC ul masinii, aici de exemplu. Trebuie doar sa te straduiesti un pic sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara prieteni, 

 Sunt posesor nou de Skoda Superb 2 2011 2.0 170cp.

Am jante de aliaj pe 18, arata foarte bine masina. . . dar simt toate gropile si vreau sa le schimb.

 intre 205 / 55 R16 si 225 / 45 R17, care ce aveti si sunt mai bune .. pentru stabilitate consum, fiabilitate...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe-aici ai lecturat cumva? Ca sincer subiectul e asa de discutat ca a devenit gretos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205 / 55 R16  sunt cele mai confortabile.  225 / 45 R17 cu anvelope normale fara runflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 24.03.2018 at 7:21 PM, Marius G. said:

 Sunt posesor nou de Skoda Superb 2 2011 2.0 170cp.

Am jante de aliaj pe 18, arata foarte bine masina. . . dar simt toate gropile si vreau sa le schimb.

 intre 205 / 55 R16 si 225 / 45 R17, care ce aveti si sunt mai bune .. pentru stabilitate consum, fiabilitate...etc.

Foarte pe scurt - cu rugamintea ca documentarea ulterioara sa o faci tu - si ca o favoare de "membru nou" :) , din experienta personala de 16'',17'',18'' pe Superb 2, iti pot spune ca ce vrei tu e imposibil: stabilitate/consum/fiabilitate.

Daca vrei consum si confort si fiabilitate - mergi pe 16'', dar iti asumi reducerea stabilitatii. Daca circuli pe drumuri proaste e cea mai buna alegere sa pui 16''

Compromisul intre toate este 17'' - cu nota ca trebuie sa fii atent cam in ce gropi dai, altfel faci rapid galme in cauciucuri/ciupeli in janta

18'' doar daca ai OCD, vrei sa arate bine masina si te rezumi la DN-uri si autostrazi.

Referitor la tipurile de anvelope/dimensiuni le gasesti in CIV, sau pe usita rezervorului de motorina. Alte discutii pe subiectul cauciucuri/anvelope DOAR in zona dedicata la Tehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am pe Superb2 jante Borbet pe 17 pentru iarna echipate cu Nexen WinGuard Sport 2 XL 225/45 R17 94V si ma declar multumit. Am avut ocazia sa merg si cu Superb cu jante pe 16 dar si pe 18. 75NOR a evidetiat foarte bine pentru fiecare dintre ele +.uri si -.uri!

Pentru vara mi-am propus sa achizitionez 4 anvelope Nexen N'Fera SU1 XL 225/45 R17 94Y cu A la franare pe suprafete umede si C pentru consum.Pentru vara am jantele OE model Venus. Masina merge mai mult in oras si concluzia mea despre Nexen este ca, pret/calitate este ok.

 

Modificat de FeryGL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!