Jump to content

Inmatriculare masina din Romania in Germania. Cum, si cat costa?


Muraru Dan
 Share

Postare recomandată

1. Da.

2. Inca nu am facut asigurarea, ea poate fi facuta in maximul 2 saptamani de la inmatriculare si actioneaza retroactiv pe cele 2 saptamani.

3. Nu.

4. Nu. Era in engleza si a fost suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspunsuri. 

 

In acest timp de 2  saptamani daca se intampla ceva esti asigurat? Asigurare propriu-zisa o poti face acum online pe huk24 sau trebuie sa mergi tot la biroul lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Mi-am tras-o singur" :). Eu nu mi-am facut dovada pe anii de condus in Ro ca n-am avut accident si am fost incadrat la SF1, deci eu am inceput de la 0. Asta din cauza ca nu am gasit niciunde ca pot sa fac chestia asta si in plus toti ziceau ca nu se recunoaste din alta tara asigurarea... offf... cat traieste omul invata.

Bravo, ma bucur ca ai reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, vroiam sa spun ca am reusit sa obtin si eu dovada No Claim Bonus de la 2 asiguratori din Romania pe o perioada de 4 ani jumatate, am rezolvat prin email mi-au raspuns cam in 3 zile ceea ce m-a surprins placut. (Uniqa is Euroins)

Intrebarea ar fi, imi ramane perioada din noiembrie si pana acum in care am o polita care este inca activa, ar trebui sa obtin dovada si pe aceasta perioada sau cum procedez daca vreau sa cumpar o masina pana expira aceasta polita pe care o am la actuala masina .

Adica sa spunem ca pe 1 Martie cumpar o masina din Germania, si fac acea asigurare inainte de inmatriculare, am dovezi din 05.2010 pana in 11.2014 ca n-am avut nici un accident, dar imi trebuie si dovada din 11.2014 pana in 03.2015 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In DE asigurarile calculeaza din Ianuarie pana in Decembrie. Nu cred ca vei intampina obstacole doar pentru atat, dar depinde si la cine faci asigurarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si tie? :) La mine-i 122, tocmai ce l-au extras din cont ca nu stiam pe ce naiba am cheltuit, am si uitat ca tre sa-l mai platesc, traiam cu impresia ca l-am platit in Ianuarie ca la noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru dovada pe ultima perioada trebuie sa astepti pana iti expira actuala asigurare. Dar cand faci asigurare in DE poti sa specifici ca nu ai avut nici un accident pana in 03.2015 si ca ai dovada doar pana in 11.2014, explici toata situatia si te vor indruma ei ce si cum. Cel mai probabil o sa iti trimita o foaie unde semnezi ca nu ai avut accident pe ultima perioada si ca dovezile care le prezinti ti le asumi.

Partea mai putin placuta la situatia cu dovezile este ca nu obtii echivalarea direct pe check24.de ci doar la un consultant de asigurari sau direct la firmele de asigurari in primul an.

Daca vrei mai multe detalii da-mi un PM si iti detaliez ce si cum.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

A mai inmatriculat cineva direct in Germania vreo masina noua, luata din Romania si neinmatriculata in tara?

Din cate am inteles de la dealerul din Romania, la cumparare ti se pune la dispozitie CoC-ul si CIV-ul si teoretic, in baza lor ar putea fi valabila inmatricularea in Germania, insa am sunat la Inmatriculari Auto in Germania si mi s-a spus ca le trebuie un certificat de la TUV cum ca VIN-ul din actele romanesti e intr-adevar stantat pe caroserie. De-abia dupa imi pot da numerele negre.
Mi-au spus ca eventual as putea aduce masina cu numere de export romanesti (exista asa ceva? :huh: )
In conditiile astea nu vad cum as putea face altcumva decat sa aduc masina pe platforma din Romania.

Eu ma gandeam ca in baza CoC-ului si a CIV-ului, pot primi numerele definitive si pot aduce masina pe roti din Romania. 

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista numere de export romanesti:

http://inmatriculari.ro/inmatricularea-unui-autovehicul-in-vederea-exportului/

http://portal.prefecturabn.ro/pref/portal_permise.nsf/AllByUNID/Inmatriculare-temporara-vehicul-destinat-exportului-00002A56?OpenDocument

http://www.politisti.ro/forums/topic/1015-inmatricularea-temporara-a-unui-vehicul-destinat-exportului/

 

 ... sa te mai interesezi exact regimul de TVA - daca ai resedinta in Germania, ar trebui sa recuperezi TVA -ul romanesc, sa nu-l platesti de doua ori - si verifica daca nu ai de platit cumva TVA la fritzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este nevoie de cartea de identitate la inmatricularea din Romania in Germania? Se pare ca n-o mai gasesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Imi puteti spune va rog daca v-au fost de ajutor dovezile de No Claim Bonus din Romania? Daca da, la ce asigurator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare,

am cautat un topic care dezbate acest subiect si nu am gasit.

Nelamuririle mele sunt urmatoarele:

Exista vreo limitare legala legata de comandarea unei masini la o reprezentanta cu sediul in Romania, in conditiile in care locuiesc in strainatate, si inmatricularea ei in tara in care locuiesc? Precizez ca am si buletin romanesc, deci am si domiciliu inregistrat in Romania.

De ce sunt diferente de pret atat de mari la masini configurate la fel, doar ca in tari diferite? Ma gandesc ca taxele vamale, salariul muncitorilor etc. sunt diferite de la tara la tara, dar am configurat, din curiozitate, un hatchback al unei marci si am ajuns cu el pe la 35,xxx Euro in Germania, iar pe configuratorul Romanesc costa 28,xxx Euro in aceeasi configuratie. Ma gandesc ca 7.000 Euro e o diferenta prea mare ca sa acopere toate costurile de care vorbeam mai sus. Am omis eu ceva?

Diferente intre garantii sau probleme nu cred ca exista, pentru ca masina configurata nou are garantie internationala, deci si prin urmare nu cred ca vor stramba din nas in Germania de exemplu pentru o masina configurata in Romania, sau viceversa, in caz ca apare o defectiune.

Ps: Nu am gasit pe moment un titlu mai potrivit pentru topic. Rog domnii moderatori cu mai multa inspiratie sa il schimbe, in caz ca dansii gasesc ceva mai expresiv. Multumesc!

Modificat de NordicN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa o cumperi linistit, alta e problema, nu vei putea sa pleci cu ea pe roti in Germania cu numerele provizorii. Numerele provizorii pe care ti le da dealer-ul sunt limitate la teritoriul Romaniei.

Serviciul inmatriculari este foarte ambiguu, daca poti sa faci un set de numere provizorii cu care sa pleci in strainatate ( in genul numerelor Zoll germane). Teoretic exista, practic exista o prevedere care da dreptul la ele doar societatilor de leasing.

Asa ca varianta platforma sau inmatricularea permanenta in Romania si apoi radierea si reinmatricularea. De aeemenea exista si niste reglementari dpdv TVA, masinile noi sunt supuse TVA-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a interesat si pe mine subiectul. 
Nu ai nicio sansa sa scoti masina din Romania, decat cu numere permanente. Asta inseamna zile pierdute pe la RAR, inmatriculari, Politie, Primarie, Taxe si Impozite, plus cheltuielile aferente, plus umblatura ulterioara radierii, in vederea scoaterii de la impozite si taxe, etc. 
Concluzia mea e ca e mult mai lipsit de batai de cap sa platesti o platforma (eventual poti intreba la dealer daca stie/poate recomanda pe cineva) si pana in Germania, iti transporta masina cu 3-400 Euro.
Aici ti-o descarca direct in curte la TUV, ei iti fac inspectia dupa care, cu certificatul de la ei si cu CoC-ul, mergi la Zulassungsstelle si in doua ore ai numere pe masina.
Orice alta varianta care presupune iesirea din tara cu numere romanesti e bataie inutila de cap.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, uiti ca vorbim de Romania. Cu o suma nu foarte mare de bani poti sa-ti inmatriculezi masina in 24 de ore, fara programare, fara sa fi prezent acolo, fara sa stai la coada. Lasi actele, platesti, esti sunat sa vii sa ridici numerele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu suma aia "nu foarte mare" o duci direct pe platforma acolo. Vorbim de 500eur raportat la 7000. Nu inteleg de ce sa complice lucrurile cu inmatricularea DEFINITIVA in Ro.

In conditiile in care se fac multe transporturi din germania in romania, nu va fi greu sa gasesti pe cineva care fie liber si sa vrea sa-si scoata banii la dus.

Legat de garantie, daca vorbim de grupul VAG, primii 2 ani sunt valabili si international, dar anii 3 si 4 sunt dati prin Porsche Romania si am mari dubii ca va echivala ceva neamtul acolo. Va trebuie sa vii cu ea in romania ca sa rezolvi ceva in garantia anilor 3 si 4.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suma aia nu foarte mare e 300ron. Inchei off topicul si va doresc o  seara frumoasa si o saptamana ce urmeaza usoara.

Nu mi s-a parut normal sa stau 1 luna sa prind programare pentru inmatriculat o masina cu care eram la 10 ore de condus departare. Am rezolvat romaneste si rapid, si cu toate ca am dat bani, nu am reusit in 2 ore ca in tarile din Vest, ci in 24 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman bun, inteleg ca daca dai spaga rezolvi multe chestii in Romania, insa last I checked, spaga era ilegala. Sau e ilegala, da' daca ne aduce un beneficiu tangibil si imediat, e ok, inchidem repede un ochi, ca si-asa toata lumea da? Nice...

Nu mersi. N-am dat in viata mea spaga niciun leu nimanui si genul asta de gandire mi se pare gretos. Eu i-am sugerat colegului o rezolvare legala si eleganta, daca voia sa rezolve gangsta style, cred ca nu cauta sfaturi pe vwforum ;)

In plus, colegul @ct_act are dreptate: in Germania, reparatiile pe "garantia" VW in anii 3+4 se fac intai cu debitarea clientului, dupa care se face cerere catre PoRo pentru accept de decont. Am cerut lamuriri la un dealer VW din Kassel si asa mi s-a zis: VAG da DOI ani de garantie, in Germania se pot achita suplimentar pana la cinci, insa ei nu sunt obligati sa faca lucrari pro bono pentru masini asa numite "EU-Ausführung".

...ca PoRo a ales sa-si faca marketingul axat pe ideea ca VW ofera 4 ani de garantie nu 2 e treaba lor. Aia 2 ani in plus de fapt costa extra, insa PoRo ii paseaza 1:1 mai departe catre client prin includerea costului suplimentar in pretul de vanzare. Asta am prins-o "live" chiar cand s-a introdus in 2011. Initial mi-au dat posibilitatea sa cumpar +2 ani de garantie cu 211 euro, dupa care, cateva luni mai tarziu, Polo-urile din configurator erau oferite "cu 4 ani garantie", insa cu fix 211 euro in plus.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie ca daca e vorba de o masina cumparata NOUA cartea masinii soseste la ceva timp dupa achizitia masinii. (1-2-3 saptamani); deci nu o poti inmatricula imediat cam orice ai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am gandit niciodata la inmatricularea masinii in Romania pentru ca nu are rost. Cum a zis si Bogdan, e ca si cum mi-as pune bete in roate singur. Solutia cu platforma e cea mai simpla.

Nici daca mi-as permite luxul din lume nu as da spaga. Exista alte modalitati prin care oamenii corecti nu vor fi neindreptatiti de catre un angajat "murdar" al unei institutii.

Referitor la garantie, trebuia sa ma gandesc ca asa functioneaza. Stiu ca suntem pe un forum VW, dar sper ca nu este vreo problema ca intreb de alta marca. Garantia oferita de Kia nu este integral oferita de producator? Adica in cazul cumpararii masinii din Romania cu 7 ani garantie, nu aceeasi cantitate de timp voi avea garantia si in afara tarii?
La VW am inteles ca sunt doar doi ani ca standard, iar restul sunt oferiti de importator si de asta doar doi ani vor fi "transferati" si peste granita. 

Ps: Nu am de gand sa-mi iau kia, ci doar sa ma informez.

Multumesc tuturor pentru informatiile de pana acum!
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Nu cred ca @deenman se referea la spaga, ci mai degraba la firme care sunt specializate in inmatriculari si au deja sloturile programate, care sunt legale si se gasesc peste tot in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru colegii care locuiesc in Germania:

Pentru RCA si/sau Casco full/partial, folositi check24.de ca sa gasiti cel mai bun tarif. Pont: cand v-ati decis pentru o anume firma, incercati o simulare si direct pe site-ul lor, uneori merita (poate au vreo promotie/serviciu bonus) care nu e trecut pe check24.

De asemenea, foarte important: cand depuneti declaratia de impozit pentru Finanzamt, treceti la cheltuieli si RCA-ul, se deduce :) insa Casco-ul nu. Pe factura de la societatea de asigurari le aveti evidentiate separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!