Jump to content

Probleme cutie de viteze


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Ceau. Zgomotul apare la plecarea de pe loc cu rotile virate ? (la mine este un sunet cand plec asa cu ea ca si cand as trece peste linia aceea de pe marginea drumului care delimiteaza drumul ).Am observat ca face asa cand este cald,asta iarna nu a facut asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat un mecanic daca e cazul sa schimb uleiul si mi-a zis ca la manuala nu se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se verifica daca este la nivel si se completeaza daca este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude oarecum la fel.... ca un zgomot de planetara de dacie dar mai infundat si doar cand e calda masina si doar in momentul in care o bruschez-smuncesc .... eliberez f repede ambreiajul. Totusi am zis ca nu e de la cutie. Sa fie totusi de la cutie?

Ceau. Zgomotul apare la plecarea de pe loc cu rotile virate ? (la mine este un sunet cand plec asa cu ea ca si cand as trece peste linia aceea de pe marginea drumului care delimiteaza drumul ).Am observat ca face asa cand este cald,asta iarna nu a facut asa.

...colegii mai sus zic ca trebuie schimbat!!!

Se verifica daca este la nivel si se completeaza daca este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine si daca merg usor si daca o smucesc tot se aude numai daca sunt cu a 2 si am vero 20 si un pic parca nu se mai aude.(La voi cu a 2 se aude?) La mine la curbe de 90 de grade( intersectie) se aude dar parca se aude mai tare mai mult cand virez stanga (pe dreapta mai rar aud)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude doar in viteza 1 si doar la viraje stranse la viteza mica.Si eu stiu ca nu se schimba uleiul la cutii manuale,dar cica totusi ar fi de la ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar in tr 1 facea la mine.... am schimbat uleiul, am pus original - in scurt timp a inceput iar sa faca... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de conditiile de trafic si de vechimea masinii.Cel putin VW declara ca uleiul este ''lifetime'' in conditiile in care durata de viata a masinii este 6 ani.Eu am schimbat uleiul la 6 ani si anual fac o verificare a nivelului atunci cind fac revizia.Pe acest site am gasit http://www.testingautos.com/often-gear-oil-changed,pentru un condus normal se recomanda schimbarea la fiecare 130k km sau max 8 ani pentru cutiile manuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era cazul la mine.... masina avea un pic peste doi ani si km putini.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt offtopic

Aud un zgomot cand e incalzita masina cand eliberez ambreiajul (mai brusc sau nu) si se aude ca si cum ai invarti o bila intr-o oala - m-am exprimat cam ciudat dar nu stiu cum sa explic.

Ce parere aveti?

Parca totusi zic ca nu de la cutie se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine zgomotul era ca un muget, se auzea la bracajul maxim al roților numai la plecarea de pe loc.Asta era cam acum un an.Am citit, m-am documentat, am schimbat uleiul din cutie cu cel original.Am înțeles ca fusese o circulară la Superb cu schimbarea uleiului.Din păcate zgomotul a reînceput să apăra acum câteva luni.

Am fost și la dealerii din Constanta Vw și Skoda pentru constatare, s-au plimbat cu mașina, le-am spus de circulară dar nu știau și nici nu au vrut să verifice.Asta e un lucru grav!Dovedește totală indiferență față de clientul final.Sau faptul ca sunt nepregătiți profesional?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce spui... ca zgomotul a reaparut. Tocmai ma gandeam daca sa mai prelungesc garantia cu inca un an :)

Ai idee cati km ai facut cu noul ulei pana a reaparut zgomotul? Eu cam 25-30k km si nu am mai auzit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai după aproximativ 20-25k km am făcut de la schimbarea uleiului și până la reapariția zgomotului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. Pai acuma o sa ne schimbe VW motoarele pe gratis...si daca tot demonteaza atunci sa puna si cutie de viteze noua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot confirma ca dupa schimbatul uleiului din cutie nu se mai aude acel muget. Uleiul folosit acum este OEM vw cu codul G052171A2. In cutia manuala de 6 trepte intra 2,4 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, o perioada.... vb peste 6 luni....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci care e solutia?O sa schimbam uleiul din cutia manuala din an in an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cineva, care a schimbat uleiul si nu a mai avut probleme. Poate dupa 2 sau 3 ani se impune iarasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o intrebare sau o afirmatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns: eu. Deocamdata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru cine intereseaza:

azi am schimbat ulei cutie manuala passat b7 2.0 tdi 2011.

pret: 670 lei , la PBV1.

uleiul din cutie arata f rau ... parca era din motor dupa 15 000 km.

impresii imediat dupa schimb: momentan, cutie este mai silentioasa, de intrat in viteze, intra la fel ca inainte. nu mai huruie la viraje stranse 

( nici inainte nu huruia mereu dar cand o facea, te scotea din masina :) ).

asta e primul si ultimul schimb care l fac eu la masina asta.

daca mergeti sa l schimbati la reprezentanta, sa ceretio sa va puna cu fractie, adica fix 2.3 litri ca este 200 lei /litru.

 altfel, va taxeaza 3 litri si dif v o da sau nu=dupa caz. :) motiveaza ca oricum va mai trebuie la completari. - fals. 

daca nu aveti pierderi, nu trebuie sa completati niciodata. eu am pus cu fractie altfel era cca 800 ron devizul.

numai bucurii la toata lumea.


am uitat: ulei CV tip G 052171S0 - cod alternativ ptr. actiune .... ptr cine intereseaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare si un An Nou bun tuturor!

 

Sper ca public unde trebuie, dar problema incepe de la schimbarea vitezelor...

 

De 2 zile, cand parchez masina si schimb (DSG, masina de 1 un an jumate, 40K Km) din D in R incepe sa imi vina un miros de ars in masina. Fum nu se vede. Astazi am plecat la cumparaturi, dar m-am intors repede pentru ca nici in 10 min de la plecare, stand la semafor in treapta D a inceput sa miroase a ars. In mers nu se simte deloc. Mirosul vine in habitaclu, instantaneu, puternic. Cand plec de pe loc, mirosul dispare. Nu stiu daca au legatura, dar de completat ar fi:

1. Cand am schimbat rotile vara-iarna, la trecerea din treptele 4-3 si 3-2 se aude un zgomot metalic continuu ca si cum ar agata ceva (la reprezentanta mi-au spus ca ambreiajele sunt desincronizate, dar se sincronizeaza automat :censur: )

2. S-a adaugat un zgomot la motor in P, pe care nu pot sa il descriu, dar este in plus fata de cum era inainte.

3. Masina a ajuns astazi la 90 C in mai putin de 10 min, avand in vedere ca afara sunt -6C nu cred ca e normal, nu s-a incalzit niciodata asa de repede. La oprire si ieri si azi, cheia scoasa din contact au intrat ventilatoarele. Nu cred ca se regenereaza DPF, am facut un drum lung saptamana trecuta, mers cu turatii peste 2500, deci s-ar fi curatat DPF, in teorie.

 

Ma voi programa cat se poate de repede la service, dar cum au fost sarbatorile e inchis, chiar as putea luni sa ma duc direct, fara programare. Pana atunci, aveti idee ce ar putea fi?

 

Merci anticipat

Modificat de Jes Ji
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi simptome le am eu cand se regenereaza DPF-ul. Nu coneaza ca ai facut de curand un drum lung deoarece el probabil nu a ajuns la regenerare. Vezi daca dupa ce ajunge apa la 90 si opresti consumatorii suplimentari unde sta acul de la rpm... daca e pe la 1000 inseamna ca se face regenerarea. Cel mai simplu scoate-o afara un pic si vezi daca se regenereaza si macar scoti ceva de pe lista ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!