Paparazzi

Passat B8

828 postări în acest subiect de discuţie

Punand cap la cap performantele acestui motor cu tot scandalul dieselgate nu pot intelege si concepe cum o companie cu ani vechime si experienta ca Volkswagen sa scoata asa un rebut mai ales ca inlocuia in motor ca performante foarte reusite (1.9 PD), cand firme fara pretentii ca Renault cu al lor 1,5 dci dadeau clasa.

Eu inainte sa imi cumpar masina cu 1.6 tdi am citit multe reviewuri (si nu, nu cele din reviste de specialitate care il preaslavesc), ci oameni de rand care erau profund nemultumiti de comportamentul acestui motor. L-am luat tocmai pentru ca nu mi-a venit sa cred ca o firma ca VW poate s-o dea asa in bara.....m-am tot plans si m-am tot plans, am tot facut updaturi de soft, nimeni nu ma credea , pana Dieselgate m-a razbunat.

1.4 tsi achizitionat la fel nu il cunosc pentru ca nu era unul pentru testdrive dar toti, absolut toti cu care am vorbit il lauda....sper s-a n-o ratez din nou.

Nu-ti recomand sub nici o forma 1.6 tdi!!! Asta e parerea mea.....

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca are rost sa iei un diesel atat de mic pe o caroserie precum cea a Passat-ului B8. Ori 1.4TSI ori 2.0TDI. Pentru cei dornici de senzatii tari, 2.0TSI este motorizarea ideala :P

OT: In ceea ce priveste fiasco-ul celor de la VW cu prima generatie de motoare CR (care fie vb intre noi nu a fost chiar atat de rea), gandeste-te ca majoritatea constructorilor au adoptat tehnologia de la inceputul anilor 2000. Renault a avut timp berechet sa puna la punct 1.5dci-ul ala si sa-l curete de toate bolile copilariei. VW a ales sa foloseasca tehnologia PD in aceeasi perioada, insa cerintele stricte de emisii i-au fortat sa renunte intr-un timp relativ scurt la planuri si sa faca trecerea la CR, in contextul in care ceilalti constructori erau deja la a2a sau chiar a3a generatie de motoare. Asa si VW cand a avut timp sa reitereze aceeasi tehnologie a scos niste motoare super fiabile (ex. ALH).

Si iata ca, in ciuda faptului ca marii constructori folosesc piese dezvoltate de firme partenere (Bosch, Continental, Delphi, etc), un rol important il joaca si experienta constructorului cu tehnologia cu care lucreaza. Daca mai ai si parte de piese cu probleme (pompa CP4) te-ai cam ars.

End of OT.

Modificat de yeeeeman
0

Link către postare

Pentru cei care vorbeau de distributia la motorul diesel. Se schimba distributia fara probleme in reprezentanta deoarece e o problema recunoscuta de fabrica si se trece de la dayco la contitech. 

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.