Jump to content

Skoda Felicia


n_002
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am o Felicia 1.6GLX din 2000, cu 38000km si as vrea sa stiu daca cineva a mai avut probleme tehnice cu acest model.

Eu am avut, pe scurt, in 3 ani si jumatate:

1. schimbat pompa servodirectie;

2. schimbat toba esapament;

3. schimbat butuc contact motor (asta dupa ce au trebuit sa ma plimbe cu platforma prin oras);

4. reparat geam electric dreapta fata (macaraua);

Suplimentar:

Am schimbat cauciucurile Matador cu care venise pentru ca iarna sunt un real pericol;

Periodic indrept scutul instalat tot de mine :-).

In rest, motorul este exceptional. Trage foarte bine, si consumul este bun, nu am completat niciodata nici un strop de ulei.

Inca nu mai indur sa o schimb, pentru ca la ravanzare nu mai iau nimic pe ea, si nu am gasit inca o masina care sa reprezinte un progres real la un pret sub 10,000 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut n_002 si bine ai venit pe forum!

Problema cu butucul cheii de contact a avut-o si un prieten de-al meu cu Felicia de 2 ori :shock: . Se pare ca-i boala cunoscuta la masina asta, la Fabia inca nu am auzit de asa ceva.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

eu am avut o skoda felicia din 99, 1300 cmc la 55 kw. vreau sa zic ca fost o masina buna ,nu mi a facut probleme.raman la ideea ca sunt masini care si au facut stagiul cu brio.si unde mai pui ca eu am mers vreo 15 ooo km cu ea avand si o rulota legata la ea.am mers incet,70-80 km/h ,dar mi am facut treaba.

daca nu te grabesti sa o vinzi si ai rabdare vei lua un pret bun pe ea.vorbesc din experienta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta, cat credeti ca as putea incasa pe aceasta Felicia (1.6GLX, fara a/c sau ABS), cu servodirectie, geamuri electrice fata, verde metalizat (arata ca si noua), acum fara defecte de care sa stiu? Am carnetul de service completat ca la carte, etc..

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta, cat credeti ca as putea incasa pe aceasta Felicia (1.6GLX, fara a/c sau ABS), cu servodirectie, geamuri electrice fata, verde metalizat (arata ca si noua), acum fara defecte de care sa stiu? Am carnetul de service completat ca la carte, etc..

Multumesc.

Prietenul de care-ti spuneam mai sus cu Felicia a vandut-o acum 2 luni: 80.000km 1.3i 68CP, rosie, cheala (nici maca geamuri electrice, doar centralizata), af98 facelift cu 4000eur in Brasov. Avea pe ea amortizoare si cauciucuri noi.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de experienta: 1,3mpi ,55kw,an fabr 99,facelift,dotari nik,95 000 km,carnet service pina la 65 000 km , 5300 euro.aaa,avea cauciucuri noi,carlig remorcare,bujii schimbate,lant distributie schimbat.cam atat.

asa ca nu te grabi.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Stie cineva la cati km se schimba distributia la o felicia cu motor de 1.6 MPI? Masina este a unui vecin (o are de 2 zile)si are acum 61.000 km si se pare ca nu a fost schimbata distributia.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E cam liniste pe aici....posesori de felicia...nimeni????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posesor de Felicia sunt si eu, dar un pic indirect (socrelu). A mea e 1.3 MPI 40kW. pana acum, nici o problema. Sapt viitoare sau peste 2 sapt, va ajunge la revizia de 45.000. De distributie nici eu nu stiu prea multe la motorul respectiv. Dar, cred ca nu este mare diferenta fata de cel de Octavia 1.6. Adica pe la 80.000. Mai bine intreaba la service. Nu vreau sa spun aiureli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la service, cand m-am dus la revizia Fabiei mele (45.000). Distributia la 80-90.000, sau daca se aude ceva mai inainte se schimba.

Daca zici ca are numai 61.000, si sunt reali, nu este o problema, dara daca se aude "tzacanit" la ralanti, e bine a se duce la service si sa vada: ori reglaj tacheti/culbutori, ori distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!