Jump to content

Faruri G7


codz
 Share

Postare recomandată

La cat i-am injurtat pentru asta, cred ca le sareau pen-urile din mana in ateliere. Pe scurt: nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pt cine are faruri cu halogen va recomand sa folositi Osram Nightbreaker pt faza scurta si farurile reglate cat mai bine

Cu becurile originale se vedea mai slab...

Am mers doua nopti intregi dus-intors Muntenegru si nu am avut probleme, am vazut foarte bine !

In schimb, faza lunga pe H15 mi se pare cam chioara (mai ales de cand am pus osram-urile pe scurta). 

Parca la Opelul vechi cu becuri H1 era mai serioasa faza lunga. 

DIn pacate nu se prea gasesc becuri H15 mai performante

Modificat de mihai_tmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare,

am cumpărat si eu becurile alea cu halogen Osram NightBraker ca sa schimb un bec de faza scurta ca nu se mai aprinde.

Mecanicul din mine s-a apucat de treaba crezând ca in 5 minute sunt gata. Teoretic am si fost, in sensul ca am desfăcut capacul, am rotit 30 de grade invers acelor de ceas si am scos afara soculu becului cu bec cu tot. La pasul următor m-am blocat: cine ma poate ajuta cu un sfat cum sa scot becul in sine din acel soclu ai sa pot sa bag la loc in soclu becul nou?

M-am uitat pe toate partile lui si nu am gasit nicio clama ceva de care sa fie agatat sa pot sa-l scot. Acum stau si ma întreb daca nu cumva trebuie sa cumpăr becul cu soclu cu tot ?

Pe net nu am gasit niciun DIY ptr Golf 7 cu halogen.

Va multumesc anticipat ptr raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ca la cel de cornering static trebuie pur si simplu sa tragi de el.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la becul pt faza scurta, oricum , procedura e aceeasi, trebuie tras de bec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, faza scurta. Mi-a fost frica sa trag. Ies acusica si-l schimb ca-mi sta pe creier si nu pot dormi. Va multumesc mult de tot pentru ajutor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A inlocuit cineva becul de semnalizare cu unul LED? Am tot vazut, insa nimic concret daca da eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nimeni nu stie care ar fi cea mai buna solutie pentru intrebarea de mai sus, legata de LED semnalizare? As vrea ceva, dar sa fie cel putin de intensitatea becului cu filament, si sa nu dea eroare. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea par a fi fara eroare si sa functioneze ok, dar tocmai din us ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am văzut că există două feluri de Osram H7 night breaker: unlimited si laser. Voi de care v-ați luat?

Mi s-a ars si mie un bec de fază scurtă și vreau să le schimb pe amândouă. 

Și încă o chestie care mă intrigă: am văzut ca cele laser au o durata de viață se 400 de ore iar cele unlimited de 250 de ore. Doar atât? La 2 ore de mers pe zi asta înseamnă cam 6-7 luni, respectiv 4 luni. Așa puțin? Becul ăsta s-a ars după doi ani și șapte luni iar celălalt încă mai merge. 

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat pana la urma varianta laser. Lumina este mai alba decat in cazul becurilor stoc.

Nu am mers inca pe noapte ca sa ma pronunt in privinta lor.

Dreapta stoc (Philips), stanga Osram Night Breaker Laser:

2017-06-20 20.07.18.jpg

Dreapta stoc (Philips):

2017-06-20 20.07.28.jpg

Stanga Osram Night Breaker Laser:

2017-06-20 20.07.35.jpg

Ambele Osram Night Breaker Laser:

2017-06-20 20.19.31.jpg

Ambele Osram Night Breaker Laser:

2017-06-20 21.37.55.jpg

Dreapta Osram Night Breaker Laser:

2017-06-20 21.38.17.jpg

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am schimbat la masina nevestei becurile cu ceva mai rasarit fata de cele oem am observat imediat diferenta... si nu erau ceea ce ai pus tu care ar fi spre varful de gama (cel putin ca si pret) ci ceva intermediar. Oricum sunt convins ca si tu ai vazut clar diferentele si cred ca esti multumit. Sper sa nu ti se arda rapid. Daca nu ai pus direct degetele pe bec vor avea viata mai lunga.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

La mine la far in "U" neluminat mi se aprinde in mijloc un led, doar atat trebuie sa lumineze partea respectiva de la far?

 

 

IMG_20180107_165527.jpg

Modificat de Zabin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e normal. U-ul mic se aprinde doar la R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca se aprinde doar la R, dar in mujloc la U arde doar un led, asa e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte si la mine se aprinde la fel. O sa ma mai uit maine si iti zic sigur :)

Stopuri pe spate led si-a pus cineva la Variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut testul si ledulurile mici alea cred ca sunt pozitiile. La mine functioneaza asa:

Pe 0: se aprinde doar U fara becurile mici

Pe AUTO: pe zi doar U fara becurile mici

Pe pozitii: U si se aprind si becurile mici

Pe faza scurta: U si se aprind si becurile mici si xenonul (la fel cand ii pe AUTO si noapte)

Acum cand am facut testele am mai observat ca becul de ceata din spate se aprinde doar pe partea soferului desi pare ca mai are un bec si in partea cealalta. Daca schimb din setari in left hand drive (modul pentru UK) sau cum ii zice nu se mai aprinde nici un bec de ceata in spate.

Modificat de alexandrupaul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minutes ago, alexandrupaul said:

Daca schimb din setari in left hand drive (modul pentru UK) sau cum ii zice nu se mai aprinde nici un bec de ceata in spate.

Probabil fiindca ai bec doar pe o parte. Pune-i si pe cealaltă parte iar apoi setezi din VCDS sa se aprindă ambele becuri de ceață indiferent ca e volanul pe dreapta sau stanga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma uitam zilele astea pe diferite site-uri legate de iluminatul masinii si ma bate gandul sa incerc ledurile h7 pe faza scurta. Sunt o gramada,chiar si philips de ex. Din cate vad ledurile vin si cu anulatoare eroare etc. Intrebarea mea  merita investitia? Are cineva de pe forum aceste leduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@clau_j17 becurile respective nu sunt omologate pentru strada, doar pentru off-road.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pe km100.ro . Din cate vad ,tin 200000 de ore! Fata de 400 cum tin cele cu halogen. Si mult mai ieftine pe km100.

Modificat de catalindarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@loghy stiu ca nu sunt omologate :

"Dacă foloseşti faruri, lămpi de ceaţă sau lămpi de semnalizare cu LED pe drumurile publice, rişti să-ţi pierzi permisul de conducere şi asigurarea maşinii şi să fii amendat. Luminile cu LED Philips nu sunt disponibile în toate ţările. Pentru mai multe informaţii, te rugăm să iei legătura cu reprezentantul Philips.

Important: în UE şi alte câteva teritorii, iluminatul cu LED-uri este rezervat exclusiv utilizării în interior şi pe drumuri neamenajate. Farurile, lămpile de ceaţă şi lămpile de semnalizare cu LED nu sunt momentan omologate şi nu sunt destinate utilizării pe drumurile publice."

Doar am aratat de unde se pot procura .:)

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!