Jump to content

Faruri G7


codz
 Share

Postare recomandată

Salutare baieti, revin la o postare de mai sus si anume pachetul technology cu faruri bixenon cu ajustare dinamica a distantei de iluminare si functie de cornering. Eu am comandat masina ieri si din cate am inteles luni se trimite comada. Am intrebat daca sunt farurile care iau directia volanului, adica care schimba directia fascicolului luminos dupa curba, nu cu bec si am primit raspuns pozitiv, persoana de la dealership intreband pe cineva din service. Pana la urma nu am inteles si mai mult am ajuns super confuz din cauza postarii de mai sus, eu dorind optiunea cu schimbarea directiei fascicolului de lumina. AJUTOR, va rog, pana luni trebuie sa stiu cum este ca sa schimb optiunea... nu doresc sa am vreo surpriza...Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri Bi-Xenon cu lumini de drum LED(pentru pachet Dynamic Light Assist si Lane Assist)(pret redus impreuna cu W92 Technology)

lumini de drum permanente cu tehnologie LED

ajustare dinamica a fasciculului luminos la virare

ajustare dinamica a fasciculului luminos in functie de viteza

reglare automata pe inaltime

instalatie spalare faruri

indicator pentru nivelul lichidului de spalare parbriz

EUR420,

Trebuie adaugata optiunea asta pe langa pachet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dadu pentru raspunsul rapid, luni ma voi duce sa fac schimbarea. Bine ca am citit si am vazut la timp... 

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dadu, optiunea pe care i-ai recomandat-o nu necesita si optiunea DLA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da necesita, dar refacand configuratia acasa, exista optiunea si fara DLA. Seara buna. 

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai deja pachetul Technology poti alege direct optiunea Faruri Bi-Xenon cu lumini de drum LED pentru inca 400 de coco si abia atunci vor ilumina pe viraj.
De aceea este de doua ori optiunea in configurator, una este in caz ca ai Technology si alta este in caz ca ai Dynamic Light Assist.

Si mie mi-a spus duduia de la Porsche ca DA, sunt adaptive (desi am intrebat-o pe romaneste DACA ILUMINEAZA STANGA DREAPTA cand dai de volan si mai faceam si cu palmele cum ar trebui sa se miste lupele :)) ).....si cucu, ca nu erau....dar m-am lamurit pe forum. Chiar ma miram cine ar fi atat de nebun incat sa dea 400 de euro doar pe pozitia aia LED :D

Da, te cam baga in ceata topicul asta :))

Modificat de Ioteru'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma bucur mult ca am putut sa mai introduc acest optional, comanda ne fiind trimisa pana astazi si ca sa faca stanga-dreapta e important sa se regaseasca  in optionale si: "ajustare dinamica a fasciculului luminos in functie de viteza + ajustare dinamica a fasciculului luminos la virare", nu doar "ajustare dinamica a fasciculului luminos in functie de viteza + functie de cornering", cum se regaseste in pachetul technology. 

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca numai eu sunt mai norocos de mi-au aparut problemele la xenon , la prima privire nu pot ajunge asa usor la becuri sa le schimb cred ca trebui demontate farurile ? stie cineva vreun tips pt a-mi usura munca la a schimba becurile xenon intre ele ca sa nu le cumpar degeaba cu toate ca cel de pe dreapta a inceput sa aibe o tenta de roz de cand cel de pe stanga se tot stinge si se aprinde , si inca ceva ciudat ca dupa ce se stinge cand se reaprinde este mai intensa lumina mai puternica , sau sa merg asa cu ea pana moare de tot becul ? dar este foarte enervant si obositor si pentru ceilati participanti la trafic nu numai pentru mine .

Ciudat mi se pare iar ca Osram ofera 5 ani garantie pe un bec xenon si din cate stiu eu daca nu ma insel tot de la ei sunt becurile originale . 

Este drept ca conduc mult , deja am 92000 km cu masina  ,poate si-au depasit limita de viata ? 

Orice noi info sunt bine venite cu multumiri anticipate .:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat cu tatal meu la un audi a6 din 2006 si am observat ca depinde foarte mult de locul disponibil, adica sa poti baga mana cu usurinta in spatele farului. Daca nu ai loc, ghinion, trebuie data bara jos :(. De schimbat se schimba usor, adica ca un bec normal, nu e sf treaba, doar sa nu pui mana pe bec, adica sa il apuci de cat mai de jos posibil (de partea de plastic). Si de s.au dus asa repede verifica si droserele/balast sau cum se numesc ele, sa nu fie problematice. 

Seara buna !

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor Victor , cred ca trebui sa dau bara jos nu merge doar farul fara bara , de obicei si la halogene folosesc manusi din cele chirurgicale ;) din latex de unica folosinta sunt ieftine si ai extra garantie ca nu distrugi becul datorita grasimi . 

Cautam un pic de certitudine daca sunt becurile , ca sunt si ieftine :P ,  datorita faptului ca trebui demontat tot botul masini sa schimb becurile si mai eram nedumerit daca sunt ceva chestii speciale datorita ca sunt adaptive se plimba ele in toate partile sa nu comit ceva mai rau , daca exista vreun tips sau nu este nimic ca din astea noi nu am mai demontat :Driver:.

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu de-abia acum cred ca am observat ca pe farurile normale (cele cu halogen), Golf 7 nu are lupa macar?? De ce ??

Eu pe 307 am cu lupa si vreau sa spun ca sunt foarte multumit de cum lumineaza. Pe O2 erau fara lupa si slabe rau.. 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminează mai bine cele cu lupa, dar doar când sunt noi... Cu timpul, se afuma/murdaresc si cantitatea de lumina ce ajunge pe asfalt scade considerabil. Din păcate am observat asta atât la masina mea cât si la un passat b6 din familie... Deci, eu zic ca e un lucru bun ca nu au mai folosit lupe pt farurile cu halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 307-le meu din 2006, sunt excelente si dupa 173000 km.

Dar se poate ca in general sa fie cum zici. Desi asa cum am mai spus, la ce am avut eu pana acum, cele fara lupa nu mi-au placut.

La Polo, unde am fara lupa, e asa si asa, ok sa zicem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am in familie un peugeot 307 cel fara facelift si fara lupe (2003,240.000km) pe care il conduc din cand in cand si cantitatea de lumina ce ajunge pe asfalt e mai mare decat la masina proprie (1999, 200.000km) si passat-ul de care vorbeam (2009, 170.000). Nu neg faptul ca modul in care este distribuita lumina este net superior la cele cu lupe si probabil cu o curatare la 3-4 ani se vor mentine in conditiile initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Safe mode: tre sa comand bi-xenon la Golf :)) - ar fi interesat de vazut la cineva cum sunt cele normale cu halogen totusi...daca ar fi fost cu lupa cred ca nu mai stateam pe ganduri, mai ales ca nu merg eu mult noaptea...asa....hop si - 1300 EUR :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu -1300, mai degraba -800 pt varianta de xenon entry :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect, doar ca parca mi-as dori ajustarea dinamica si LED, normal..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic mai bine pachetul Technology + 420 pe faruri :D, iese mai frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista pachet Technology pe Alltrack sau GTI. Oricum pachetul nu ma da pe spate, nu l-as fi luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Marcel Onofrei

Salut!

Sunt nou pe acest forum, am o nelamurire in legatura cu farurile si sper sa nu va plictisesc.
Am comandat un G7 1.2 TSI DSG dar cu farurile normale, deci alea fara LED. Nu am mai avut bani sa mai pun si optiunea asta, dar imi este putin ciuda ca nu le am, dar tot cititnd forumul am dat peste un link cu parti optionale ale masinii, din Germania -> https://deutscheautoparts.com/make-model-year/volkswagen/golf/mk7-2015-present/lighting/mk7-gti-helix-led-headlights-with-black-stripe.html

Daca eu voi da comanda de farurile astea, vor merge montate pe masina mea? Si daca da, ele vor fi tot normale cu halogen (fara xenon) doar ca vor avea U-urile LED plus semnalizarea, nu?

Daca doresc sa fac schimbarea asta la faruri...pierd garantia de la VW? Sau se poate schimba la ei in service?

Imi cer scuze pentru deranj.

Multumesc, o zi buna in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produsele sunt aftermarket si garantia va fi afectata. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile respective sunt pentru modelul american si din cate am inteles e posibil sa nu fie 100% compatibile cu modelul european.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Putin ajutor va rog. Nu am acces momentan la manual si ma intereseaza sa stiu daca scrie cum se pot accesa proiectoarele. Daca exista vreun loc de unde sa se scoata o protectie, ceva de pe contraaripa. Concret, am ceva condens si as lasa deschis sa se aeriseasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In compartimentul roții este un capacel, in spatele barii. Spor! 

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A gasit cineva niste "becuri" cu LED pentru semnalizarea din far, la farurile cu xenon si DRL cu led in U si DLA? Nu am reusit sa gasesc exact modelul de bec de care am nevoie. Ma gandesc ca trebuie sa fie si leduri in jos, pentru o dispersie uniforma a luminii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!