Jump to content

Faruri G7


codz
 Share

Postare recomandată

Uite despre asta vorbesc si sunt nedumerit !!! 

 

post-134487-0-32368000-1411503289_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a raspuns mai sus. Nu exista led-uri in far, fizic. "U"-ul interior are led-uri DOAR pe R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles din prima  :winter:  , am relatat doar motivarea intrebarii ;) , multam frumos de raspunsuri ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A gasit cineva becuri Led pentru semnalizarile din far? Am tot cautat si nu am gasit nimic in Ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"U" acela care sunt luminile permanente de zi nu sunt led daca iei optiunea la Gti ? Eu asa am vazut la midocar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt led la orice golf 7 cu optiunea drl led. Exista o optiune de xenon la 800e si care vine cu drl halogen sau la 1200e vine xenon adaptiv si drl halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1200e vine xenon adaptativ si drl LED, ai vrut sa zici, The_Ego, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acestea nu sunt faruri originale de R, dar pentru cine doreste alte faruri si vine de pe halogen, nu strica:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu o mica completare la postul lui The_Ego, o varianta de luat in calcul pt noi, cei cu halogen. http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=5327   Aici este un DIY si un review. Urmaresc de ceva timp farurile acestea si, din ce am vazut, nu s-a plans nimeni de ele.

Am si discutat cu vanzatorul respectiv, iar el mi-a oferit urmatoarea informatie in legatura cu pretul  

 Yes, it would be $240 for the shipping, so total price would be $675 shipped. If you were interested, just let me know your paypal email and a phone number for the shipping label.

 
Thanks,
Modificat de minu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Farurile xenon cu DRL LED dar si cele fara necesita o atentie deosebita pe partea de service? Nu stiu, ceva pe la motorase etc, nu ma pricep, n-am avut vreodata xenon. Cat de greu se schimba un bec/ lampa xenon, cand se arde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Publicat (modificat)

http://www.ledperf.co.uk/pack-led-daytime-running-lights-drl-xenon-white-for-volkswagen-golf-7-with-bixenon-pxa-p-6023.html singurul loc in care am gasit replacement cu LED pentru becul de DRL care vine stock cu halogen pentru varianta de xenon fara DRL LED si cu xenonul neadaptiv

 

ce parere aveti? daca ar fi ca in poza ar fi ok. ma intreb cum se comporta la cele doua intensitati ale DRL-ului

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 2 intensitati halogenul DRL? De regula este on (DRL) sau off (la semnal ori faza scurta).

Daca nu e off la semnal se poate seta din vagcom.

 

asta e cu drl led, dar la fel si pt cel normal.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca nu este de loc la fel, este total diferit DRL-ul la farurile cu xenon-non-adaptiv de cele cu xenon-adaptiv.

 

DRL-ul la xenon adaptiv este LED si este on/off (cum se vede in video), dar la xenon non-adaptiv este un halogen ciudat PW24W care poate fi dimmed (ceea ce din cate stiu eu LED nu poate de asta ma intrebam cum au reusit astia).

 

Citeste ce scrie cu galben in attach. Eu am vazut in mod real asta pe masina mea, sunt doua "faze" la DRL si are lumina de bec halogen, adica spre galben, de asta vreau sa il schimb cu unul cu temperatura de culoare mai spre xenon.

post-1145-0-78485400-1432030479_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz: clar ar arata mai bine cu LED, dar la banii aia macar sa fii sigur ca sunt plug&play si exista probleme.

 

@Ego: la DRL cu LED sunt doua intensitati, cand se aprinde faza scurta face dimming la DRL. Si nu se stinge DRL-ul la semnal, nu by default.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt doua intensitati intre DRL si pozitie. By default nu e codat sa faca dim si la semnal, dar se poate. Pe langa faptul ca se poate stinge, dar nu cred ca e cazul de codat asa.

Credeam ca la halogen nu poate face dimming si varianta pt codz ar fi fost sa seteze stingerea la semnal.

 

@codz: Sa ne faci o poza cum arata dimmed. Personal n-am mai vazut.

 

Farurile led ar fi meritat sa se puna la un moment dat si pe G7 normal

https://www.youtube.com/watch?v=FGoGbVED5Y0

Am tras nadejde ca pe my2016, dar nu vor :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine (xenon non-adaptiv) se stinge DRL la semnal daca imi aduc aminte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

M-ati zapacit de cap.Pina la urma farul cu lumini in forma de U este de doua feluri? Cum il deosebim? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutand de golful obisnuit (nu R ori GTE) farul cu DRL LED este doar unul.

hqdefault.jpg

Xenon basic ca sa zic asa are drl pe un bec cu halogen. In loc de acel U iluminat este un ornament cromat.

golf_7_fog_lights_large.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

M-am lamurit acum.Deci eu sunt in prima categorie.

A doua categorie e altceva.Parca are o forma de triunghi cu baza in jos, elementul cromat, daca nu ma insel.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, forma arata la fel. Practic cu ele stinse sunt foarte asemanatoare.

maxresdefault.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Ar mai fi ceva de adaugat: cele cu ornament cromat U, in loc de DRL forma U, imi par mai ok. De ce?

 

1. impreuna cu ornamentele cromate din grila radiator si cele din far formeaza un tot unitar - efectul vizual e super ok. Uite o poza:

 

post-2715-0-91836700-1432186583_thumb.jp

 

 

2. sunt la fel de vizibile pe timp de zi ca cele cu DRL forma U aprins, sunt MAI vizibile decat cele cu DRL - U stins si una peste alta, efect vizual mai frumos nu vezi decat la R si/sau GT-uri, la care ATENTIE, se aprind toate 4 U-rile.

 

3. pe timp de noapte, dat fiind ca xenonul estompeaza orice in jurul lui, nu conteaza de care ai;

 

4. pe semi-intuneric este singurul moment cand cele cu DRL - U sunt mai frumoase, DAR pe DN-uri daca mergi asa s-ar putea sa te opreasca politia (ca nu ai faza scurta). Oricum, intra in categoria mers pe intuneric cu ceata aprinsa, dar scurta stinsa - nu mai comentez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza foarte mult pt ca cele cu drl led au si adaptiv. Se simte adaptivul. Merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la R si/sau GT-uri, la care ATENTIE, se aprind toate 4 U-rile.

Doar la R se aprind toate 4, la GTI/GTD se aprind ca si la celelalte, doar cele mari din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@The_Ego

 

La cele cu U cromat se ajusteaza xenonul decat pe verticala, functie de viteza. La cele cu U DRL se ajusteaza si pe orizontala, la viraje. Am inteles ca in curbe, pe serpentine mai ales, e util ca se duce lumina dupa curba.

 

@cris.g

Uite, vezi, de-aia nu mi-am luat GT. :-) Merci pentru corectie, desi eu asa imi amintesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!