Jump to content

Plafoniera fata


glockk
 Share

Postare recomandată

Nu reusesc de loc sa desfac la plafoniera in fata . In spate am reusit foarte usor si le-am schimbat fara nici-o problema. Dar in fata chiar nu reusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste un card de credit, sau orice altceva subtire, rezistent si care sa nu zgaraie plasticul si desfa plafoniera aici:

post-12783-0-13734600-1352471590_thumb.j

Este fix bucata dintre grila si suportul de ochelari. Pune putina forta si o sa iasa, cu grija sa nu rupi nimic si e ok.

Apoi trebuie sa desfaci aceste doua suruburi:

post-12783-0-02482100-1352471646_thumb.j

O sa ai nevoie de o surubelnita Torx 20. Nu o sa mearga cu altceva asa ca fa rost de una sau cumpara.

Odata alea desfacute sa da jos foarte usor. DIY complet aici sau aici pentru schimb de becuri cu leduri.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai suport de ochelari , mai sunt doua suruburi si acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi dar tutorialul lui bogdan este despre golf v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primel era de la Golf V, intr-adevar. Dar... plafonierele sunt identice intre golf V si Golf VI. :D

Sent from the past to be read in the future.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil a fost dezorientat de interiorul jetta-ului care seamana cu cel de G5.De ce nu ati dat link catre pdf-ul pt golf 6?

http://bd8ba3c866c8cbc330ab-7b26c6f3e01bf511d4da3315c66902d6.r6.cf1.rackcdn.com/VW_MKVI_Golf_GTI_Ziza_Interior_LED_Lights_DIY.pdf

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In asta se spune sa se desfaca geamul. A mai fost postat asta asa ca am banuit ca a incercat asa si nu a reusit.

I-am oferit alta varianta.

Sent from the past to be read in the future.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu stiu ce a patit butonul central de la plafoniera fata , dar pe auto nu mai merge. Cand deschizi usa nu se aprind luminile dinauntru. Pot folosi lumina doar manual (deci butonul partial functioneaza).

 

A mai intampinat cineva problema asta? Care a fost rezolvarea? Plafoniera noua? Se poate sa gasesc doar placuţa electronica pe cod?

 

Asa arata

 

y192.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piese separat nu gasesti.

Ai incercat sa desfaci butonul si sa vezi daca el e de vina, sau contactele de pe placa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut, contactele de pe placa au ceva. Banuiesc ca de la umezeala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu fie de la switch-ul din portiera. verifica cu butonul pe "auto" daca face la fel la toate portierele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat sa o demontezi si sa o cureti cu spray de contacte? La ibiza mi-am luat plafoniera din dezmembrari si fusese statuta prin umezeala si nu mergea . Am curatat-o cu spray de contacte , am dat si cu putin wd40 si merge de 3 ani fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat sa o demontezi si sa o cureti cu spray de contacte? La ibiza mi-am luat plafoniera din dezmembrari si fusese statuta prin umezeala si nu mergea . Am curatat-o cu spray de contacte , am dat si cu putin wd40 si merge de 3 ani fara probleme.

Am incercat si asta. Tot nu merge. S-a stricat ceva la acel buton

 

ai incercat sa o demontezi si sa o cureti cu spray de contacte? La ibiza mi-am luat plafoniera din dezmembrari si fusese statuta prin umezeala si nu mergea . Am curatat-o cu spray de contacte , am dat si cu putin wd40 si merge de 3 ani fara probleme.

Am incercat si asta. Tot nu merge. S-a stricat ceva la acel buton

 

 

Unde gasesc plafoniera la fel sau care sa se potriveasca? (cu lumini ambientale)

 

LE: Am observat ca am o plafoniera destul de ciudata, in sensul ca tot ce am gasit pe net arata cam asa:

230cfddbecff03d8f5e38a49c47bf47b-2123175

 

Voi cum aveti?

Se potriveste sa pun asa?

 

De ce a mea arata altfel? Pentru ca am alarma antiefractie?

Modificat de redeye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa am si eu pe masina. Sunt incorporati in ea senzorii de perimetru. Gasesti dar sunt mai rare.

Ma gandesc ca totusi trebuie sa o poti repara cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut plafoniera de tot, bucatele, am curatat-o peste tot, iar acum functioneaza ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut.aseara m am decis sa imi schimb becurile din interior cu unele de tip led cumparate de la un magazin auto.in clipa in care am ajuns la becul din torpedou si am incercat sa schimb becul original cu unul de tip led,ledul a dat sa lumineze apoi dintr-o data in toata masina am ramas fara lumina.luminile din masina nu-mi mai merg,respectiv nici cea din porbagaj,in rest totul functioneaza ok.cand am incercat sa pun la loc becul stock degeaba,nicio urma sa isi revina totul la normal.am luat toate sigurantele la verificat in cele din urma am gasit una arsa.m-am dus repede la un peco am luat siguranta si degeaba tot nu functioneaza lumina din interior.stie cineva ce ar putea avea? sau m-ar putea ajuta intr-un fel? aveti schema sigurantelor pt golf 6? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica bine sigurantele.... 

 

la scanare, ce erori ai stocate ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

cand e cald, indiferent de pozitia butonului cu 3 pozitii stau aprinse toate luminile in interior

dupa ce merge AC-ul o perioada, incepe sa functioneze cum trebuie

unepori cand apas in plafoniera se sting

pare problema de contact, m-am uitat la buton dar totul pare in regula, sa fie problema pe circuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demonteaza plafoniera si verifica acele contacte metalice, sa nu se fi dezlipit si sa atinga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasit problema la a doua demontare a plafonierei... unul din suruburile care fixeaza rama plafonierei de pavilion era slabit si atingea de circuitul plafonierei, dand la masa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A gasit cineva separat doar cablajul cu circuite si butoane? 

Am plafoniera model w8 cu senzori si lumina ambientala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!