Jump to content

nu baga caldura


adrian ionut SRA
 Share

Postare recomandată

adrian ionut SRA

salut, sunt nou pe acest forum si am o mare problema: am schimbat  4 termostate si 2 senzori de temperatura, am schimbat si caloriferul de caldura si tot nu baga caldura, daca dau pe treapta 3 sau 4 la aeroterma se simte rece, daca las pe treapta 1 sau 2 se simte ca baga cald. va rog ajutati-ma. am un polo 6n 1.0 AEV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian ionut SRA

adica? te rog mult explica-mi care e cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as verifica mai degraba cablul de pe butonul de caldura, la mine sarise camasa(e albastra) din brida de fixare si cand rasuceam butonul sa dau caldura se ducea cu camasa,in felul asta inima cablului nu mai avea miscare relativa fata de camasa si implicit nu mai deschidea total robietul de apa calda.

Eu simteam la mina ca "dadeam caldura"""dar in realitate foarte putin se deschidea. Am scos afara  blocul comenzilor si am vazut buba, am refixat camasa si acum merge cursa totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian ionut SRA

cand am schimbat caloriferul am verificat tot sistemul de orientare al aerului si merge perfect si am observat ca de cand am dat bordul jos am o alta problema mai grava: mi se aburesc toate geamurile rau si degeaba dau pe treapta 4 ca nu se dezabureste nici un pic, am scos si filtrul de polen cu toate ca era nou. am sarit din lac in put 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
adrian ionut SRA

In primul rand vreau sa-mi cer scuze ca am deschis un nou topic din greseala pentru ca am disperat cu problema asta.

nu-mi ramane decat sa o vand si gata, am scapat de ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta de recirculare e pe aer proaspat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar asta e o chestie relativ simpla, verifica daca ti se incalzeste caloriferul,daca furtunele de apa care vin de la motor si intra in habitaclu sunt fierbinti,apoi robinetul caloriferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian ionut SRA

Nu am de recirculare buton,si furtunele care vin de la motor la calorifer sunt fierbinti, caloriferul nu stiu ca nu ajung la el si problema e ca e nou.In mers se simte putina caldura cans stau la semafor vine rece.va rog ajutatima.

nu Mai stiu CE sa Mai

verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...
On 15.01.2014 at 15:48, stealth a scris:

Eu as verifica mai degraba cablul de pe butonul de caldura, la mine sarise camasa(e albastra) din brida de fixare si cand rasuceam butonul sa dau caldura se ducea cu camasa,in felul asta inima cablului nu mai avea miscare relativa fata de camasa si implicit nu mai deschidea total robietul de apa calda.

Eu simteam la mina ca "dadeam caldura"""dar in realitate foarte putin se deschidea. Am scos afara  blocul comenzilor si am vazut buba, am refixat camasa si acum merge cursa totala.

La platforma mk3 sau polo 6N caloriferul de caldura are robinet ? Nu este ca la generatia urmatoare cand trecerea cald / rece se face prin intermediul clapetelor ,apa circuland tot timpul prin calorifer?

  Intreb pt un amic caruia ii baga caldura ff putin,apa sta fix la 90 grade in orice conditii,ambele furtune ce intra in habitaclu sunt fierbinti,preventiv a curat si caloriferul de caldura si tot nu a rezolvat.Am vazut postul colegului din 2014 si vroiam sa stiu daca exista robinet sau el a vazut acolo sufa ce duce la clapeta.Incerc sa.mi ajut amicul de la distanta,altfel as fi desfacut panoul si nu mai intrebam aici..

   Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

salut!...in legatura cu caloriferul de la polo 6n ,se pote schimba fară a demonta planșa bord,ori se poate ca la golf5(demontat partial langă volan)va mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate. 

dar pana sa il inlocuiesti, fa-i o spalare sanatoasa. apa cu presiune, solutie anticalcar circulata prin el cateva ore etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spălat bine,solutie țărănească(sare de lămîie+oțet) si delicatese,liqui moly dedicat...în faza doua ,interval de 7 zile...să fie din clapeta aer rece?(nu închide bn) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!