Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

nu stiam, deci e rezervata la varf de gama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca va fi o chestie generalizata pana la urma. Cum zici si tu, e o chestie de siguranta si vizibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de pozitionarea semnalizarii si in cazul O3 nu se confunda sau nu este influentata de pozitionarea benzii DRL.

 

Nu e vorba doar de Audi, acelasi sistem de a scadea in intensitate a fost pus inca de pe G6 si mai recent pe Leon 5F. Nu e vorba de Skoda ruda mai saraca, ci poate chiar nu era nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba tocmai ca electronica este aceeasi, le era mai usor sa lase la fel  la toate modelele.

Diferentierile trebuie sa existe.  Au existat mereu intre aceeasi platforma.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind electronica aceeasi, ghice ce? Se poate activa din vagcom fara probleme pt cine vrea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cei care si-au inscris deja masina (noua), in legatura cu taxa de DN. Reprezentantul de la dealer mi-a spus ca pana la inmatriculare, deci cat se circula cu numere provizorii, nu s-ar plati rovinieta (?). Acest lucru nu mi l-au confimat cei de la Petrom, unde am intrebat. Cred ca nu a avut nimeni rabdarea/cumpatarea sa nu circule cu numerele provizorii si in afara localitatii de resedinta si as vrea sa stiu, daca este necesara rovinieta sau nu, ca sa nu ma trezesc cu "poza-n plic".

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-a spus la fel dealerul si nici nu am cumparat si nici nu am primit nimic in plic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru numere provizorii nu se plateste rovinieta. Indiferent daca e masina noua sau veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yes, Mike. Thank you !

scuze ca nu am fost mai clar, tu incepusesi postul zicand 'Este foarte posibiil, dar...' adica inca aveai urme de indoiala, incercam sa`ti spun sa stergi orice urma de indoiala, asa se vede cand filmezi respectivele LED`uri.

Multumesc mike pt clarificare :)

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bZ1: multumesc pentru completare si lamurire. :) :) . Mai aveam urme de indoiala, pentru ca intr-un alt filmulet - pe care nu l-am mai gasit - frecventa flash-urilor  era mult mai mica si, din acest motiv, iti dadea impresia unei functionari setate in acest sens. :rolleyes:

Acum lucrurile sunt clare, desigur, prin participarea tuturor celor care au postat o parere pe acet topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a fi mai credibil in cele afirmate in postarile anterioare, am cautat (si gasit) filmuletul care m-a determinat sa adresez intrebarea legata de functionarea (cu intermitenta) a luminii Daylight. Pentru cei curiosi, sau interesati, puteti remarca faptul ca in aceeasi inregistrare (acelasi frame-rate) se disting doua situatii diferite:   1. Luminile Daylight in functionare continua (secventa 7:13), precum si

2. Functionare cu intermitenta (secventa (8:14).

Deci nu a fost chiar iluzie optica...

 

http://www.youtube.com/watch?v=M1_ZFJLn_N4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum un coleg explica mai sus, in anumite instante, banda cu LED este alimentata in PWM(pulse width modulation). Din acest motiv uneori vezi acea functionare intermitenta iar alteori nu. Depinde de functia indeplinita la acel moment de banda cu LED. Ochiul uman nu e capabil sa "vada" acea functionare intermitenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este exact acelasi lucru.

Pana la 8:13 DRL sutn aprinse la INTENSITATE MAXIMA.

 De la 8:13 sunt aprinse pozitiile si proiectoarele de ceata, deci LED-urile sunt alimentate in impulsuri ca sa le scada luminozitatea. NU SUNT APRINSE TOT LA MAXIM.

Ochiul uman nu percepe frecventa, insa obiectivul camerei video il vede..... 

 

eu zic ca am explicat destul de clar. Tu nu faci distinctia intre DRL aprins la maxim si DRL aprins la intesitate scazuta.

 

DRL aprins la maxim (cand toate luminile sunt stinse) - nu se observa nicio pulsatie la lumina 

DRL aprins la intensitate scazuta (pozitii aprinse, etc) - camera video capteaza pulsatiile, dar ochiul uman nu

 

PS frecventa la care "clipesc" DRL difera in functie de camera video (rezolutie, fps, etc)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MA DECLAR CONVINS ! Sorry pentru insistenta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alte nelamuriri ? :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pass_elegance ...... esti GREU DE CONVINS Part. 1 (fara Bruce Wills)   :blah_: ....iti trebuira 4 pagini sa te convingi :P (bre, sper sa nu te superi pe mine, glumesc si eu cu matale !!!)

 

Sunt foarte faine farurile cu Bixenon si LED, regret nitel ca nu le-am luat insa bugetul si faptul ca nu merg foarte mult noaptea (spre deloc) m-au linistit. Poate un retrofit ulterior cand or fi mai omenesti la pret ....

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut din pacate, retrofit la xenon este costisitor mai mereu, indiferent ca e la o luna sau 5 ani de cand a fost luata masina.

Pass_elegance am ras cu lacrimi de cat de greu te.ai lasat convins:))

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in fond asta este scopul : "sa ne simtem bine" si sa ne informam :D. Este adevarat ca nu sunt "doi lei" aceste faruri, dar si mai adevarat  - asa cum a precizat si bZ1- o tentativa ulterioara de schimbare  costa cu mult mai mult. Eu le-am luat "la pachet" (tehnic) si mi s-a parut mai rezonabil, avand in vedere ca si optiunile (impuse) aditionale sunt utile (senzori parcare, keyless). Apropos ! de ce-or fi la noi unele optionale mai scumpe decat in Marea Britanie sau Germania ?! M-am "jucat" cu un configurator (uk si de) si am constatat ca pentru Columbus pretul este de 800 Lire (GB) sau 1300 Euro (De).  Or avea putere de cumparare mai mica decat noi ?! La fel si la tapiteria de piele... E drept ca la pretul standard la Elegance se "pleaca" de la un pret mai mare, dar echiparea standard include multe extrase care la noi sunt optionale.

Si-o sa vedeti voi cum n-o sa mai radeti cand mi-oi face eu farurile stroboscop ! :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ataaaaat .....vei da si masina de politie la o parte in ideea ca trece premierul :)))

Nu stiu deocamdata ce sa zic referitor la retrofit. Oricum mai ieftine ca acum sigur sunt si nu cred că imi voi bate capul cu tot retrofitul (senzori, bla bla). Sau poate vor iesi niste replici reusite precum cele de G6 sau Jetta ... Vedem, pana atunci sa fie GAS sa ii dam talpa !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Concret, ce anume face acest Intelligent Light Assistant?

Ce are în plus față de adaptive frontlight?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie sa comute si intre faza scurta - faza lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...foarte comod noaptea dar pretul opțiunii mi se pare de speculă, cam mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!