Jump to content

Sfaturi la ridicarea unei masini de la dealer


pliktisit666
 Share

Postare recomandată

Acum depinde si de unde iei masina. Eu am luat de la VW PBN si am fost foarte multumit. Masina a fost spalata, curatata, totul impecabil cu exceptia unui senzor de la xenoane, din cauza caruia nu voiau sa mi-o dea pana nu inlocuiesc farul. Dar la insistentele mele mi-au dat-o asa (plecam a doua zi la drum lung si aveam nevoie de ea) si au inlocuit farul peste 3 zile si au spalat si masina, ca era jegoasa de la drum.

Asa ca toata stima pentru echipa VW PBN.

aceiasi placuta surpriza am avut-o la cardinal motors - constanta. m-au chemat sa vad cand o descarca de pe trailer, m-au umplut cu cafele 40 de min. cat au curatat scotch-urile de pe ea si cat au spalat-o.

chiar daca ploua, n-am gasit noroi in masina sau vreo scama macar. la receptie, nu m-a grabit nimeni, tipul chiar si-a dat seama ca unele chestii le vorbea mecanic (ref. la prezentarea masinii), apoi, dandu-si seama, m-a intrebat ce si daca am ceva neclaritati. superbajetii :P

va doresc sa decurga ridicarea ca la mine.

referitor la celebra lista, cred ca e potrivita la ridicarea loganurilor, nu a masinilor vag. parerea mea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DArtagnan

    13

  • R4z

    5

  • K

    3

  • PH-11-WRC

    3

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

O mica sinteza a celor discutate, si nu numai ... :D

Ce trebuie sa stiti la negocierea cu un dealer auto

Inainte de a va decide in privinta achizitionarii unui automobil nou, aveti de parcurs o etapa destul de dificila, cea a negocierii cu reprezentantii de vanzari ai dealerilor. In cele ce urmaza, ne-am propus sa vorbim despre aceasta negociere si, de asemenea, sa furnizam cateva ponturi utile celor aflati in postura pontentialului client din showroom.

Este bine ca mai intai sa contactati dealerul telefonic sau prin e-mail. Majoritatea dintre ei dispun de pagini de internet, care contin fise tehnice detaliate ale modelelor care le vand, ba chiar configuratoare de rate, pentru cei care doresc sa cumpere in leasing. Atentie: deseori, aceste configuratoare nu afiseaza integral suma (nu contin TVA sau asigurarea full casco obligatorie, de pilda).

Oricum, contactul telefonic, prin e-mail sau pe internet, va ajuta sa economisiti timp pretios, inainte de a incepe colindatul prin showroom-uri, astfel ca puteti sa faceti o prima preselectie. Trimiteti cererea de oferta mai multor dealeri, micsorandu-va astfel baza de cautare in functie de tonul si continutul efectiv al e-mail-ului primit.

Rapiditatea cu care primiti raspuns la un e-mail poate fi un indiciu asupra seriozitatii dealerului respectiv. Acest element, cumulat cu altele, pe care le veti primi pe parcurs, ca de pilda atmosfera de lucru din showroom si service, va vor edifica asupra propesionalismului "din teren". Stabiliti apoi o data pentru test drive, dar precizati ca nu veti cumpara masina imediat.

Daca puteti, nu dati prea multe date de contact, pentru a nu fi asaltat mai apoi cu telefoane - se stie, unii oameni de vanzari sunt foarte agresivi din acest punct de vedere. Eventual explicati-le ca veti cumpara de la ei daca va hotarati asupra acelui model si, mai ales, daca pretul lor este bun.

Oricum, daca veti discuta cu un om de vanzari trebuie sa stiti ca negocierea incepe la un pret mai ridicat (‘de catalog"), care insa va mai scadea pe pacursul negocierii. Totusi, cu cat pretul unui automobil este mai mic, fiind vorba de un model cu vanzari de volum ori inclus intr-o promotie, cu atat marja dealerului este mai mica. In aceste conditii, nu va asteptati la discounturi spectaculoase.

Dar chiar si in astfel de cazuri se poate cere o reducere, eventual transpusa in dotari sau accesorii suplimentare. Daca sunteti la a doua achizitie de la dealerul respectiv, reducerea ar trebui sa fie de la sine inteleasa. Eventual, puteti jongla in cazul in care puteti negocia cu doi dealeri in paralel.

Dandu-le, subtil, aceasta informatie, aproape sigur ei vor reactiona, incercand sa va dea un discount cat mai mare. Majoritatea clientilor, mai ales a celor aflati la prima achizitie a unui automobil nou, ignora costurile postvanzare. Interesati-va neaparat de aceste costuri - revizii, piese de schimb, consumabile.

De multe ori, discounturile imense de la vanzare sunt recuperate de dealeri pe parcurs, cu varf si indesat, la trecerile masinii prin service. Nu va asteptati ca vanzatorul sa fie prea sincer, atunci cand il veti intreba de costul unei revizii, dotarile din service sau timpul de asteptare al unei piese comandate.

Este bine sa va informati asupra acestor aspecte de la cei care au cumparat de la dealerul respectiv si au trecut deja prin service, pentru ca acesti oameni n-ar avea de ce sa va ascunda experientele traite in service, indiferent daca au fost bune sau rele.

De asemenea, daca un pret pentru o revizie sau o piesa de schimb vi se pare prea mic sau, poate, prea mare, neaparat interesati-va de acest pret si din alte surse, daca se poate neutre!

Sursa: http://www.autonews.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

SALUT VETERANI! :Driver:

POSESORI DE PASSAT B6 CONFORTLINE, trebuie sa ridic B6-le meu in cateva saptamani(2 zic ei) si ma intreb ce ar trebui sa verific IN SPECIAL la predarea/primirea masinii...in afara de lista de dotari si de optinalele alese de mine, trebuie sa imi dea covorase cauciuc, sau ceva pentru portbagaj, sau trusa de scule, sau mai stiu eu ce nu e trecut in lista aferenta unei dotari CF???

La ex-bora mea in afara de standard si optionale nu mi-au dat decat trusa de scule in plus (desi nu era trecuta in dotari, dar care se prespune ca este standard...nu???), in rest covorase am luat eu separat, cofrag pentru portbagaj tot eu si nu imi mai amintesc acum...

Astept parerea unor posesori de B6! Multumesc! :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca n-ai comandat nimic suplimentar in contract (ma refer la covorase textile, port CD, umbrela, plasa de bagaje etc), nu vei gasi decat trusa de scule si mapa de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Nu primesti nimic in plus fata de ce ai platit.Masina are triunghi si trusa de prim ajutor(nu mai stiu sigur dar pe alea parca le-am platit),vesta reflectorizanta,instinctor trebuie sa-ti cumperi.La comfortline stiu ca vine standard cu presuri textile in culoarea tapiteriei masinii.Iti poti lua covorase de la ei dar se gasesc la fel mult mai ieftine pe net.De asemenea daca ai comnadat roata de rezerva si nu kit-ul de reparare mai primesti cric ,o surubelnita ( care nu stiu la ce foloseste :icon_thumright: ) si un mic carlig care se foloseste la scoaterea aparatorilor de prezoane.Succes si sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, scuze, trebuie sa primesti si triunghi, trusa medicala si extinctor; presurile textile vin standard doar la Highline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In aproximativ o luna urmeaza sa ridic si eu noua masina ( cea din poza de la avatar ) si sunt foarte interesat de acest topic. Pana acum nu am avut surprize neplacute la nici una din cele 2 masini pe care le-am avut pana acum. Ba mai mult la una dintre ele m-am trezit cu scaune incalzite desi eu nu le comandasem. Nice nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare? Nu cred eu ca greseste "neamtul" in favoarea ta, probabil ai optat pentru un pachet la care era si optiunea asta sau ai prins o oferta ceva ...

Bafta cu noua masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci in legatura cu noua masina. Nu a gresit neamtul la scaunele incalzite ci francezul. Inaintea GTI-ului am avut o masina frantuzeasca. E bine ca nu sunt asa rigurosi francezii astia nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ANDREI...iti iei S3? :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap. Se fabrica in saptamana 14 ( 31 martie - 4 aprilie ). Am prins o pocazie cu o perioada de asteptare de doar 8 saptamani fata de 16 cum e la S3 acum in mod normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Astept o masina noua si as vrea sa stiu daca a mai comandat cineva accesorii originale Audi si li s-au facturat impreuna cu masina. As vrea sa comand ceva accesorii si sa le achit odata cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

  Am comandat si eu o masina noua. Pana acum am avut doar second hand. Am auzit de unii ca in configurator scria una, iar la ridicare lipseau dotari standard, ca cica nu mai sunt standard. Pentru orice eventualitate, am pus dealerul sa semneze si stampileze toate foile din oferta cu dotari standard si adaugate pe care am de gand sa le verific pe rand la ridicarea masinii.

   As vrea sa intreb, la ridicarea masinii ce mai trebuie sa platesti in plus fata de pretul ei? Numerele provizorii, asigurarea? Ramele in care se pun numerele? Daca da, iti ia de 10 ori pretul pe ele? Mai bine vin cu ele.(cu ramele). Nu ca as fi zgarcit, dar nu vreau sa ma las pacalit nici cu 10 bani. Presuri nu am comandat. Macar masina vine cu capsele de prins presurile? Daca am roti de aliaj, trebuie sa vina si cu antifurt, sau era optiune separata? Masina nu va fi in rate/leasing, imi baga pe gat asiguratorul lor probabil scump? Atunci vin cu brokerul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa platesti numerele.

De obicei suportul de numere se ofera gratis, ca sunt cu insemnele lor.

RCA-ul da, trebuie sa-l ai cand pleci cu masina din curte, dar nu e obligatoriu sa-l faci la ei. Ceri dealer-ului VIN-ul si il informezi ca te ocupi tu de asigurare.

Posibil sa mai ai de platit pachetul legislativ: triunghi, trusa medicala, stingator.

Prinderile pentru presuri ar trebui sa fie, daca nu, cand cumperi presuri, dar de obicei cele originale, vin cu bumbi de plastic care se infileteaza in mocheta.

Antifurturi la roti nu vei avea daca nu ai comandat, dar le poti cumpara de la ei.

Dar cel mai bine da-i un telefon dealer-ului si intreaba-l despre cheltuielile suplimentare.

Sa o stapanesti fara probleme!

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Triunghi, trusa medicala, stingator sunt incluse in pret, apar pe foaia cu oferta, stampilata si semnata de dealer. Multumesc pentru informatii, chiar sunt folositoare. Nu de alta, dar am auzit de cineva cu Superb la care la comanda aparea umbrela inclusa in orificiul din usa, iar la ridicare i-au zis ca oferta nu mai este valabila. Normal ca nu a plecat de acolo fara umbrela. Este vorba de principiu in primul rand.(nu este cazul meu ca nu voi avea umbrela-am comandat un Rapid Smart de 1,2, 90 CP,). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand sa mergi dimineata, sau la pranz, nu cu 30 min inainte de inchidere. Sa te uiti bine la vopsea, sa nu aibe zgarieturi de la transport sau alte imperfectiuni. Sa o stapanesti sanatos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica presiunea in pneuri sa fie cea corecta pe transport vin cu ~3 bari de asemenea blocatoarele de arcuri sa fie scoase oricum sunt trecute toate operatiunile pe check list-ul de livrare al dealerului si poti sa le verifici personal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...
Chefdejoaca
On 2/22/2006 at 9:38 AM, R4z said:

Colegi forumisti :), eu unul am facut un fel de lista "de verificat" pe care am printat-o si abia astept sa vina masina ca sa o folosesc .. cu mici influente de pe un alt site, dar e completa si poate ajuta pe oricine e nou sau pur si simplu nu are habar ce trebuie de verificat ..

Am inteles ca o sa ma pomeneasca toata viata consilierul de vanzari, daca folosesc lista asta la predare/primire .. insa e masina mea si vreau sa fie totul perfect la ea :D

Aveti atasamentul, sper sa va fie de folos !

Buna, cum dau de atasament ? :) Mi-am facut cont special pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele atașamente s-au pierdut pe timpul update-urile, iar colegul nu cred că o să îți răspundă pentru că nu a mai intrat pe forum din 2017.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!