Jump to content

VW Corrado - Discutii generale


teddy
 Share

Postare recomandată

ca tot suntem on topic:

- cam ce consumuri are corrado (sa adauge cine stie cat mai exact pentru una sau mai multe motorizari - in special G60).

- probleme des intalnite (in special G60 - presupun ca este cel mai pretentios)

- costuri intretinere (eventual cu niste repere)

- a existat corrado cu transmisie integrala? tractiunea este, probabil, marele dezavantaj pe care il are corrado in fata concurentului second hand cel mai evident - BMW E36 (pisica).

mi se pare o masina interesanta mai ales in raport cu pretul de pe piata sh, dotari si aspect + ca nu sunt extraordinar de vechi. culmea, costa cat golfuri 3 cu motorizari mediocre si care, deobicei, sunt foarte prost dotate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot suntem on topic:

- cam ce consumuri are corrado (sa adauge cine stie cat mai exact pentru una sau mai multe motorizari - in special G60).

- probleme des intalnite (in special G60 - presupun ca este cel mai pretentios)

- costuri intretinere (eventual cu niste repere)

- a existat corrado cu transmisie integrala? tractiunea este, probabil, marele dezavantaj pe care il are corrado in fata concurentului second hand cel mai evident - BMW E36 (pisica).

mi se pare o masina interesanta mai ales in raport cu pretul de pe piata sh, dotari si aspect + ca nu sunt extraordinar de vechi. culmea, costa cat golfuri 3 cu motorizari mediocre si care, deobicei, sunt foarte prost dotate.

din fabrica sigur nu au fost cu tractiune integrala din cate stiu eu.

ceva poze cu ciudatenii corrado (inclusiv 4x4) am adunat si eu :blink:

http://www.scirocco.ro/rdow1.jpg

http://www.scirocco.ro/rdow2.jpg

http://www.scirocco.ro/rdow3.jpg

http://www.scirocco.ro/rdow4.jpg

http://www.scirocco.ro/tg_rdo98.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Consumuri:

- G60: 12.8 % in oras si 5.9 % afara la 90 km/h (conform manualului de utilizare). In realitate consumul poate fi undeva intre 9% si 20% in oras. Acel 9 il obtin noaptea iar acel 20 in cazul in care schimb doar in 6000 (in oras ;) ). Mediu pentru ultimul plin (385 km cu 48l) este de 12.5%, condus numai in oras.

- Consumurile aproximative pentru motorizarile 2.0 8v 115 CP si 1.8 16V 139 CP sunt cam de vreo 10 in oras. Eu am mai avut un Golf 2 GTI 16v si cam asa consuma.

- Consumul pentru VR6 2.9 12V 19 CP nu-l stiu.

2. Probleme speciale exista doar la modelul G60 din cauza g-ladderului. Acesta foloseste pentru ungere uleiul motorului si daca nu se foloseste ulei bun se cam "duce". O a doua problema legata de g-ladder este faptul ca are consumabile si toti proprietarii acestor masini ignora acest lucru, rezumandu-se sa schimbe doar distributia si la alte consumabile, scapand din vedere g-ladderul care are si el nevoie de intretinere.

O alta problema, dar minora, sunt manerele de la usi care au prostul obicei de a se strica dupa 10 ani de folosire ;).

Evident, scaunele sunt Recaro cu sprijin lateral si intotdeauna cel de la sofer va fi tocit pe partea stanga.

Din punctul de vedere al tablei sta foarte bine, caroseria fiind galvanizata complet, cu garantie 13ani ... dar, partea proasta este ca o fata de usa va costa 1200 Euro la Augsburg si aprox. 1600 la Porsche Romania. Si asta fara TVA. Si vorbesc din proprie experienta, am factura proforma de la PoRo pentru o usa si o aripa 3000 de euro. Sa te feresti sa o lovesti, ca eu m-am ferit dar cand stai pe loc la semafor tot te prinde prostu ... ;) Asta e, masina cu caroserie facuta de Karman

O alta problema este temperatura mare a uleiului. In momente de cox prelungit la/peste 200 km/h temperatura uleuilui ajunge la 135 grade sau chiar mai mult. Totusi, se pare ca asa functioneaza acest motor si ca uleiurile suporta aceasta temperatura, ba chiar incingerea uleiului este din cauza faptului ca acesta ajuta la racirea motorului. Producatorul zice ca este normal, totusi unii baieti "de afara" au considerat util un radiator de ulei care sa inlocuiasca racitorul de ulei standard VW.

Altceva nu-mi mai aduc aminte, Corrado stock nefiind cu probleme. Ulterior subdimensionarea anumitor elemente fata de cresterea masiva de putere mi-a creat probleme. Dar nu majore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare! am observat ca se discuta f putin despre masina asta si aici pe forum si in general, e cam putin "comerciala", e sport, arata bine si asta mi-a atras atentia :huh: .Vreau sa aflu si eu mai multe informatii despre Corrado, din trecut pana in prezent (modele, motorizari, importatori - sau potentiali posesori care au deja Corrado, etc). Bafta multa!

Modificat de technik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Corrado vr6 2.9, 1 dec 1994

Consum oras, mers un pic de tot mai spotiv decat normal---- 16%

Tot oras, sportiv, schimbat la 5-6 mii de ture---- 24 -26%

Consum exterior--- la 120km/h --- 8,5

----la 150km/h---10,1

Corado Syncro nu s-a facut (4x4)

Datele sunt constatate de mine, cu masina personala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

vw corrado a fost o masina super tare din toate punctele (poate mai putin la pretz ) dar nu imi dau seama de ce nu au continuat sa o produca ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
vw corrado a fost o masina super tare din toate punctele (poate mai putin la pretz ) dar nu imi dau seama de ce nu au continuat sa o produca ???

In '95 cand a iesit modelul Storm..cea mai scumpa varianta de Corrado a fost cu cate mii de marci mai scumpa decat cel mai scump SL 500.Deci da-ti seama ca la 50.000 si ceva de mii de marci nu isi lua nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este dar daca ar scoate acum o varianta noua de Corrado nu cred ca sar supara cineva :icon_thumright: si masina chiar merita lucrul asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

acuma cred ca Scirocco este la moda.

consum mixt pt un G60 este undeva la 8-9 litri.

Modificat de ~TURBO~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut tuturor !

O sa impart si eu experienta mea de posesor de corrado (2.0 16v 1992) ca cheltueli

masina o am din aprilie 2009 si cam astea am schimbat pana acum

- pompe abreaj 600 ron ambele

- amortizori bilstein b8 650 eur

- miner usa drepta 40 ron (de la passat b3 adaptata)

- toba intermediara 300 ron de mercedes (originala 1400ron :beerchug: )

- 2 cauciucuri fata 500 ron

- schimbat distributie + bujii +ulei 5w40 +antigel g12+lichid frana "aral" cam 600 ron

- 4 senzori abs cam 1000 ron plus multe alte lucruri marunte

- si la toate astea manopera la service.

plus la astea cei de la reprezentqanta m-au bucurat ca masina in 2004 avea 240000km iar eu am luat-o in 2009 cu 196000km

Iar pe 24 12 am luat o groapa de toata frumusetea :blink: , la intrarea in pasajul de la baneasa, de am crezut ca sa rupt masina-n doua. In rezultat roata pe fata sta pe o parte. Cam asa stau lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nu o sa ia niciodata u g60 8-9 in oras , al meu ia 14-15

am prieten care are G60.

daca depaseste 2500 de ture automat sare la 12, 13.

repet, conteaza f.mult de stilul de condus.

daca nu te grabesti.... nu are rost sa "fortezi" masina. + de asta in afara... daca merge cu 90, 100 max 110 la ora... acolo e consumul, 8 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

G60 in oras ( pt mine in Bucuresti) nu scade consumul sub 17l/100km asta cu un motor putin modificat, dar cand nu avea modificari sub 12 nu a scazut niciodata in oras iar in afara localitatii mers la 80km/h treapta 5 am scos un 8l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!