Jump to content

Golf 6 - Usi


stealth
 Share

Postare recomandată

Salut, are cineva idee la un G6 care are ambele usi de pe o parte sifonate daca se pot schimba doar panourile de tabla in ideea ca scheletul in sine al usii e recuperabil si al unei cheltuieli mai reduse in acest fel?

Dealtfel, cit ar costa cele doua usi intregi, ca reper? Prin dezmembrari s-or gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate schimba doar partea de tabla. cauta bine in dezmembrari, sigur gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ?

eu cand am desfacut usa de la sofer, parca am vazut ca-i sudat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca e sudata in puncte, partea care se foldeaza,dar cu dalta se poate scoate, numai sa existe panourile alea ca piesa de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealtfel, cit ar costa cele doua usi intregi, ca reper?

 

La reprezentanţa vw uşa dreapta spate a costat, acum doi ani, cca 2500 lei.  Cu tot cu vopsit şi înlocuit: 4000 lei.

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot s-a deschis topicul asta despre usi eu vin cu o alta situatie:

la mine partea de sus a usii este putin iesita in afara fata de usa din spate. este vorba de stalpul negru de pe usa. daca imping usor cu mana acesta se aliniaza. nu exista probleme cu usa in sine deoarece este aliniata in rest,problema fiind doar la stalpul de plastic.

 

atasez o poza gasita pe internet de unde va puteti da seama despre ce vorbesc. la mine este mult mai putin pronuntat dar totusi e deranjant pentru mine.

 

exista vreo solutie?

 

post-121938-0-31214300-1387305248_thumb.

Modificat de mihaiweb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deschizi usa, tragi de ea si o inchizi la loc

 

sau mergi la un tinichigiu sa-ti faca asta "mai cu incredere"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Imi cer mii de scuze daca nu e locul potrivit, dar nu pot initia un topic si aici mi s-a parut ca are o mica legatura cu problema mea:

Am observat ca s-a "umflat" putin vopseaua in zona indicata in poza de mai jos. Probabil rugina .... :-(

1. se pot gasi de cumparat separat aceste "ornamente" negre de la usi?

2. cum se pot demonta / monta ?

golf.thumb.jpg.398a8ded07f4d0b7055dde42e298c640.jpg

Multumesc frumos pentru un raspuns la subiect, chiar daca eu nu am reusit sa gasesc cel mai bun loc unde pot posta ....

Modificat de haky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur se gasesc, dar cred ca merg si revopsite sau aplicat un colant negru peste

se demonteaza foarte usor

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haky: Vezi daca te descurci, nu am ultimele updaturi la ETKA, e un inceput.

Usa fata.pdf

Usa spate.pdf

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Multumesc pentru raspunsuri. Sper sa reusesc sa le demontez.

In ceeace priveste autocolantul, nu stiu ce sa zic .... este umflata zona. O sa atasez niste poze explicite. Eu nu cred ca rezolva problema.

Totusi ... se gasesc de cumparat? Cum se numesc mai exact?

Cum de au ruginit in 4 ani, nici nu ma mai intreb ... dar ma asteptam la altceva de la un VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum au ruginit la tine, sunt din plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt cele originale ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cele originale. Si eu am crezut ca sunt din plastic, dar le-am testat cu unghia (am batut in ele) si suna a metal.

Daca nu e rugina, ce poate sa le umfle asa ???

O sa fac o poza si ma duc cu un magnet dupa mine. Revin cu informatii.

Modificat de haky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu o poza si cu raspunsul verificarii cu magnet: e din metal....

58e0ef5cef09d_golf-ornamentusa1.jpg.9b964f5eea4e32bdf1050f98646624fb.jpg

Modificat de haky
poza rotita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.04.2017 at 3:35, ovidiu_vr a scris:

haky: Vezi daca te descurci, nu am ultimele updaturi la ETKA, e un inceput.

Usa fata.pdf

Usa spate.pdf

Da.In fisierele tale sunt trecute ca "Diafragma geamuri laterale" (18 pentru fata si 29 pentru spate)

Ce nu inteleg e de ce spune ca sunt negre pentru masinile de curse. Eu nu am vazut decat negre pe toate masinile .....

Si iar revin cu rugamintea mea. Unde le pot gasi? Am cautat si dupa "ornament usa" si dupa "diafragma geamuri laterale"  si nu am avut mare succes. Cei care au mai multa experienta nu ma pot ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta codul 1K5 837 901 D 03C (1K5 837 901 D si "03C"= cod complet 1K5 837 901 D 03C). Acest cod trebuie sa cauti: de ex. 1K5837901D03C, in functie de pe care parte iti trebuie,stanga este pentru sofer.

 

Usa fata poz 18.JPG

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 02.04.2017 at 3:29 PM, haky said:

Am revenit cu o poza si cu raspunsul verificarii cu magnet: e din metal....

58e0ef5cef09d_golf-ornamentusa1.jpg.9b964f5eea4e32bdf1050f98646624fb.jpg

Salut, ai gasit pe undeva aceste piese de vanzare? Intampin si eu o astfel de problema la golful meu. Nu imi dau seama cum la o masina din 2012 sa apara deja rugina astfel.

Exista pe undeva ceva instructiuni de demontare pentru a le putea schimba?

17901854_1281425998561668_1715370187_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, boro2911 a scris:

Exista pe undeva ceva instructiuni de demontare pentru a le putea schimba?

Am gasit asta;

In ceeace priveste de cumparat, se gasesc mai usor daca le cauti dupa denumirea: Cover Pillar Exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii, daca nu gasesc sa cumpar altele,  probabil o sa le duc la un tinichigiu si trag o  folie neagra sau carbon pe ele.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.04.2017 at 3:02 PM, haky said:

Da, Multumesc pentru raspunsuri. Sper sa reusesc sa le demontez.

In ceeace priveste autocolantul, nu stiu ce sa zic .... este umflata zona. O sa atasez niste poze explicite. Eu nu cred ca rezolva problema.

Totusi ... se gasesc de cumparat? Cum se numesc mai exact?

Cum de au ruginit in 4 ani, nici nu ma mai intreb ... dar ma asteptam la altceva de la un VW.

Aceeasi problema o am si eu . Dealerul meu de piese AM mi le-a gasit pecoriginal la 150 de lei bucata. O sa le schimb daca sunt negru mat . Le-a cautat dupa codul postat aici

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Intrebare pentru cei cu Golf-uri 6 Hatch. V-ati gandit careva sa puneti acel cheder intermediar de pe usi pe care fabrica s-a gandit sa il elimine ? Adica acel al doilea cheder de jur-imprejurul usii cum este pe Golf 5 ?

Am gasit chedere de genul celor din poza de mai jos, pe diametre de 9 mm (small D rubber seal) sau 12 mm (big D rubber seal). Cu denumirea asta cel putin apar pe aliexpress. Sunt de gasit si pe la noi din ce am vazut, pe cateva site-uri cu piese si accesorii auto.

 

Big-D-Auto-Rubber-Seals-Genuine-Self-Adhesive-DIY-Car-Door-Seal-Insulation-Weather-Strip-Car.jpg_640x640.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!