Jump to content

schimbare volan


2ran
 Share

Postare recomandată

salut!as vrea sa mi schimb vechiul volan in 4 spite (touran varianta trendline)cu un volan in 3 spite fabricat in 2011,fara comenzi,tot la fel simplu.ce nu stiu este daca se potriveste ?am inteles ca nu ar fi mufele la fel sau..astept raspunsuri de cei care stiu cum sta treaba!

Modificat de 2ran
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesti cablajul tau - in rest, se potriveste - volanul complet, cu tot cu airbag-ul aferent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ma intereseaza sa imi schimb si eu volanul la touranul din 2003 cu unul in 3 spite si piele.am modelul in 4 spite si arata cam rau.ce volane sunt compatibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricare volan de pe generatia ta (sau urmatoare). Daca vrei si comenzi volan, trebuie inlocuit si calculatorul de coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe unele forumuri ca se recomanda ca schimbarea volanului (airbag ului) sa se faca cu bateria deconectata de la masina..e obligatoriu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. dar pentru siguranta da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

am un touran din 2010, as vrea sa instalez un volan cu comenzi, de la ce se potriveste si cit de greu este transplantul, momentan cu am comenzi pe volan. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kicker - colegul @kamasi a scris probabil in graba si nu a avut timp sa citeasca prevederile Regulamentului, nici cele referitoare la scrierea corecta in limba roamana, ca sa intelegem toti ce vrea, nici cele referitoare la postare fara studierea topicului, nici cele referitoare la descrierea cit mai completa a problemei. Drept pentru care a primit avertisment :)

Despre volane se discuta si in alte arii, la PQ 35 e cam la fel pe toate masinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan nu are.

Scuze de greseala, problema era daca functioneaza un volan de passat instalat cu, computerul de coloana aferent volanului. Multumesc.

Modificat de kamasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, volanul e ok +cablajul aferent . Calculator coloana trebuie de la o mașina compatibila... Fa o scanare sa vedem exact ce ai tu. Nu merge cel de Passat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut.Pe Touran Cross 2014 am reusit sa pun volan de golf 7(gti gtd gte r), avand volan multifunctional anterior.Singura treaba ar fi legat de cablaj mici modificari .Sunt chiar multumit de efortul financiar facut :500 volanu, 900 airbag-ul.De aici , citind am invatat multe.Va multumesc.

20200425_194942.jpg

Modificat de vaja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus de Golf 6 R care e PNP :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 16.07.2019 at 13:21, F l o r i n a scris:

Da, volanul e ok +cablajul aferent . Calculator coloana trebuie de la o mașina compatibila... Fa o scanare sa vedem exact ce ai tu. Nu merge cel de Passat. 

Salut,doresc si eu sa fac trecerea de la volanul fară comenzi ce e pe masină acum la un volan cu comenzi,touran cross 2012.Cum aflu exact ce spiră si calculator coloană +volan imi trebuie.Imi cer scuze dacă nu am postat unde trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare am si eu pe Vw touran un model de volan de passat b7 cred sau de golf 6, cel in 3 spite cu comnezi pe el, am schimbat calculatorul de coloana si imi functioneaza toate comenzile, dar de cand l am activat nu imi mai merge cruise controlul de pe maneta. As vrea sa iau un volan de golf 7, cel cu 18 comenzi care am vazut ca are si comenzi de cruise control pe el, stiti daca pot fi activate cu setup ul pe care il am eu acum? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, sandorionut said:

Salutare am si eu pe Vw touran un model de volan de passat b7 cred sau de golf 6, cel in 3 spite cu comnezi pe el, am schimbat calculatorul de coloana si imi functioneaza toate comenzile, dar de cand l am activat nu imi mai merge cruise controlul de pe maneta. As vrea sa iau un volan de golf 7, cel cu 18 comenzi care am vazut ca are si comenzi de cruise control pe el, stiti daca pot fi activate cu setup ul pe care il am eu acum? 

Doar cu un calc de coloana modificat sau cu modul dedicat. Cost aprox 200 euro pt modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vă salut, cu respect! Dețin un Touran Cross an 2008, ce are volan simplu fără comenzi. Aș dori să pun modelul de volan cu 12 butoane. Mă puteți ajuta cu niște sfaturi. Am înțeles că îmi trebuie volan, airbag, coloană direcție, doar că nu știu ce coduri sunt compatibile. Mașina are tempomat, park-assist, IC color (montat recent). VIN WVGZZZ1TZ8W125329. 

IMG_6031.jpeg

 

Modificat de VanDiesel
Am adăugat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAlc de coloana cu CH, volan , cablaj si airbag

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Al Bundy said:

CAlc de coloana cu CH, volan , cablaj si airbag

 

Va multumesc mult!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!