Jump to content

Jetta Facelift - Discutii generale


micuzzu_marius
 Share

Postare recomandată

Cred ca merge si pe spate, Rave. Daca schimbi portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu zic ca aripile sunt la fel. Asa ca upgrade inseamna portbagaj, bara si stopuri. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A aparut si pe configuratorul din Germania.

 

Nu mai exista versiuni de echipare gen Trendline, Comfortline, Highline (cel putin momentan).

 

Blind Spot, pachet ambient (footwell lights cu bec, iluminare manere usi, BC premium cu ecran color).

 

13_ambient_displays_1055x500.jpg

 

Motorizari:

1.2TSI - 105CP

1.4TSI - 125CP

1.4TSI - 150CP

2.0TDI - 110CP

2.0TDI - 150CP

 

O noua culoare, Blue Silk Metallic si o noua tapiterie, ceramic-negru:

 

25frrxe.jpg

 

Unitatile media au ramas aceleasi: RCD210 (oferit in dotarea standard), RCD310, RC510, RNS315, RNS510.

 

Trim-uri Zebrano.

 

2wnyakj.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente la interior ? Hm... nu prea vad ... volanul , schimbatorul(2012) , climatronicul(2012 sau 2013) , s.a renuntat la incuietoare torpedou ... lucru foarte util dupa parerea mea si nu in ultimul rand ceasuri de bord ... chiar credeam ca va aparea ceva cu totul si cu totul nou ! Gen platforma noua ... etc ... !

Iar daca au aparut lumini la picioare de fabrica, in sfarsit o sa.mi montez si eu ! Trebuie sa mai fie ceva nebunii , si iar bagam bani ca turbatii :)))

@hayate : tu le.ai dat idee cu iluminatul manerelor ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iluminare minere usi imi place .Cred ca imi pun si eu! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ilumina si grilele ventilatie...era super!


***

post-103307-0-68710900-1411986316_thumb.

post-103307-0-35244400-1411986734_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A aparut pe configuratorul din Romania Jetta Facelift 2015.

 

Motorizari:

1.2 TSI 105CP

1.4 TSI 125CP

2.0 TDI 110CP

2.0 TDI 150CP

 

Motorizarile pe benzina sunt oferite numai in combinatie cu cutia manuala, in timp ce motorizarile diesel pot fi combinate si cu DSG.

 

Pe langa traditionalele variante de echipare Trendline, Comfortline si Highline, au mai aparut variantele Select (1.2TSI si 2.0TDI 110CP-ambele cu cutie manuala) si Style.

 

Din ce observ, Climatronicul este in echiparea de serie si pe Comfortline, la fel si BC+

 

Pe versiunea Highline avem:

- Climatronic

- BC+ (se poate pune Computer de Bord Premium color, costa 93euro)

- Iluminare ambientala

- Detector de oboseala

- Scaune fata incalzite

- RCD510

- Senzori fata-spate

- TPMS indirect

- Volan cu comenzi

 

Se pot comanda si jante Queensland black 7J x 17 225/45, pe configurator apar sub denumirea Joda (la fel ca in America). Desi poza e cu alte jante, la selectare vor aparea corect pe masina.

Jantele cu care vine masina sunt Sonoma, aliaj usor 6.5J x 16 (asta pe HL. Pe CL sunt tot jante de otel).

Pentru cei care prefera jantele Atlanta, pot fi comandate pentru 64euro in plus.

 

A fost pastrata suspensia spate multi-link indiferent de motorizare, aceasta apare explicit la dotari de serie.

 

A disparut tapiteria latte machiatto. In continuare disponibile negru titan si cornsilk beige la care se adauga ceramique.

 

Pe comfortline insertiile decorative din usi si bord sunt "Enginereed Zebrano", pe HL denumirea este "Checkerplate black with chrome" iar pe TL "Checkerplate Titanium".

 

Se poate comanda Blind Spot Assist care, desi nu scrie nimic pe configurator, din ce am citit si vazut pe alte site-uri, in combinatie cu Park Pilot ofera si o functie de asistare la iesirea cu spatele dintr-un loc de parcare, monitorizand aria din spatele vehicului iar in momentul in care apare o alta masina il informeaza pe sofer acustic si vizual, iar in anumite conditii, sistemul poate chiar frana singur pentru a preveni o coliziune.

Acest optional vine la pachet cu senzori ABS spate pentru PLA2.0, deci cei care vor sa isi monteze nu vor mai avea nevoie sa cumpere alti senzori ABS.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Or merge clusterele de pe noua Jetta pe vechea Jetta (2011-2014)?


Cele premium?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut unul de Golf 7 (identic cu cel de pe Jetta facelift), are alt conector in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandeam la un ceas de pe jetta noua , premium ! Mai asteptam putin si sigur vor aparea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut unul de Golf 7 (identic cu cel de pe Jetta facelift), are alt conector in spate.

Rectific, cel de Jetta facelift are 32 de pini (merge la Jetta pre-facelift), cel de Golf 7 are 18 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca mai important e ca Jetta Facelift vine cu butoanele pentru tempomat pe volan, ceea ce-l face mult mai comod de folosit decat pe maneta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acest facelift, din ce am citit si pozele puse de voi, vad ca este mai inapoiata tehnologic comparatic vu G7. Este asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest facelift este fix ceea ce scrie, doar un facelift... nu este un model nou!

 

95% masina este la fel ca cea dinainte, are cateva detalii de ordin estetic schimbate - bara, portbagaj, stopuri, volan etc. si parca are cateva dotari in plus - CB Premium si nu-mi aduc aminte altele acum.

Golful VII este un model cu totul nou fata de vechiul Golf 6 - pe care e bazata Jetta. Vine pe o platforma cu totul noua, cu motoare noi, dotari in plus, bla bla bla.

 

Mai sunt cativa ani pana va aparea Jetta pe platforma MQB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce observ, sigur are tehnologie de la MQB, atat Can-ul cat si la calculatoarele usi, ptr oglinzi, in mod cert !

Modificat de Wiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Au aparut pe configurator Radio Composition Media si Sistem de Navigatie Discover Media.

In dotarea de serie apare Radio CD Composition Colour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puneau motorul de 1,6 TDI era ceva. Asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!