Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

Ar trebui sa le dai un mail cu raspunsul Avia/Brady si sa le bati obrazul si ca te pierd de client asa. Daca le pasa... :)

+1

Modificat de sylver170
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret manopera+ toate filtrele (fara ulei):

 

1. Avia - 370 ron (reducere 50% la manopera pentru ca as merge prima data la ei)

2. Brady - 430 ron

 

Uleiul m-ar mai costa 150 ron (4 litri Motul 8100 X-cess 5W40).

 

Total 520 ron.

Modificat de VictorGolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Accepta in final si la Buzau, dar ca "dom'le....daca se intampla ceva la motor cereti Garantia la producatorul uleiului !...." :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Sterescugabriel

Eu am interval flexibil si pe bord imi arata schimb ulei si revizie in 26.000 km , am facut 4000 pana acuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bord am interval fix, am 9600km imi spune urmatorul schimb peste 5400 km. Primul an de la livrare s-ar implini in aprilie a.c.

 

Ce se intampla daca, sa zicem, in luna martie am 11000 km si plec intr-o excursie in Germania, fac un ocol neprevazut si trec de 15000km? Sa zicem ca ma prezint in aprilie la reprezentanta (in Romania) cu 15600km pentru inspectie service si schimb ulei.

 

O idee ar fi sa ma opresc pe drum in Germania si sa fac inspectia si schimbul de ulei, ca sa fac o data si chestia asta sa vad cum se face in patria VW, dar banuiesc ca si la ei este cu programare si mi-ar intarzia programul. Normal o sa fac schimbul de ulei inainte de a pleca, dar intreb ce ar fi daca fac ca in paragraful de mai sus, se considera ca am intarziat sau nu, avand in vedere discutiile cu schimbul de ulei interval fix sau variabil?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.volkswagen.ro/service_accesorii/volkswagen_service/interval_flexibil_de_service

 

Du-te la un dealer VW si spune-le ca vrei interval variabil.

Masina sigur nu-ti va arata sa te prezinti la revizie la doar 15k km ci mai degraba spre 23-25k km si astfel vei putea face schimbul in tara cand te intorci fara sa pierzi garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau interval variabil, vreau sa schimb uleiul la maxim 15000km, dar intreb daca in conditiile date, vor zice ca pierd garantia daca vin la 15600km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei cam pe la toate marcile este permisa o intarziere de maxim 1000 km si/sau o luna, fara a afecta garantia. Citeste la conditiile de garantie, sigur este acolo un paragraf care spune ceva de genul "garantia se pierde in cazul intarzierii reviziei cu mai mult de xxxx km si/sau xx luni".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate golfurile 7 vin din fabrica cu 2 ani / 30 000.

Daca cineva vrea sa faca revizia la 1 an / 15 000 atunci nu are rost sa bage ulei longlife. Sunt totusi cateva tari care nu beneficiaza de aceasta revizie de 30 000 km. Practic acest ulei longlife face diferenta. Este absolut imposibil sa te puna cineva sa semnezi ca nu vrei acest lucru.

 

Poate nu inteleg eu. Deci sunt obligat sau nu sa merg la 1 an sau 15000 km (care intervine mai repede), avand in vedere ca masina a venit cu cod de interval variabil QI6 (din cartea masinii) dar pe CB se pare ca dealerul a setat interval fix?

 

Pot merge la reprezentanta acum si sa zic ca vreau interval variabil? Sau se poate seta asta doar la data inspectiei / schimbului de ulei?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai QI6 atunci ai interval variabil, adica teoretic 2 ani/30.000 km. In schimb valoarea indicata de CB este calculata dinamic (intuiesc eu ca in functie de regimul de mers) si trebuie respectat ce scrie acolo. Cu alte cuvinte, trebuie respectat ce zice CB. Iar ce-ti afisaza acum CB nu e limita la care trebuie sa faci revizia, ci cati km mai ai pana la revizie.

Poate n-ar fi rau sa pui si o poza, sa fim siguri ca nu vorbim de lucruri diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun o poza, dar m-am uitat ieri si spune ca mai sunt 5400 km pana la revizie, eu avand 9600 km, m-am uitat si mai demult si suma lor (ce arata + km efectuati) fac fix 15000 km deci nu este dinamic pentru ca ar trebui sa fie mai mult de 15000 km.

 

Masina are QI6 din codul de pe carte dar cred ca la prepararea de livrare au pus interval fix in CB. Dar tocmai asta intreb, ce conteaza, ce scrie in CB sau ce scrie in carte? (e vorba de prima revizie ca pe urma normal ca conteaza daca au pus ulei LL sau nu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-as lua dupa CB. Cartile sunt oarecum standard.

Asta presupunand ca cei care au reprogramat intervalul stiau ce faceau :)

Dar daca ma gandesc ca e posibil ca un dealer din .ro sa fi facut asta ... atunci tind sa ma razgandesc. Nu am deloc incredere in reteaua Porsche Romania

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand zic ca am QI6 ma refer la codurile de optiuni de pe eticheta masinii (nu printul cartii) - am decodat codurile masinii mele in postul asta

 

Eu probabil schimb uleiul inainte de drumul in Germania, pe la 11000km, dar intreb daca nu as schimba daca pierd garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil totusi sa fie o coincidenta faptul ca insumate dau 15.000 km. Sau poate, calculat dinamic nu scade la mai putin de 15.000 km. Oricum, ce zice CB are prioritate, deci te iei dupa ce zice CB.

In privinta garantiei ramane valabil ce am spus mai devreme, uita-te in caiet ca scrie sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice sa nu te iei dupa CB ci vezi ce scrie la garantie. Oricum e bine sa inlocuiesti filtrele la 10k si uleiul la maxim 15k (longlife or not) mai ales daca mergi mult in Bucuresti.

 

Eu am primit masina cu CB setat la 30k/2ani, sticker cu interval flexibil. Daca e sa ma fi luat dupa el pierdeam garantia din primul an. PoRo atunci permitea doar interval fix si nici pana azi nu o sa inteleg de ce acum se poate si in urma cu 3 ani nu. Nu mai spun ca la prima revizie au resetat intervalul si l-au lasat tot 30k. Sa traiasca Midocar pt pregatirea de livrare si PBN pt perpetuarea prostiei.

 

La tine e posibil sa fie tocmai invers situatia.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vezi tu codz, am si eu. Eu am interval variabil, dar din cauza ca pana acum am facut mare parte din rulaj in mediu urban imi arata 30.000 km (insumat) pt revizie si 15.000 km (insumat) pt schimb ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

cati km ai in  total ? Eu am 4 mii si am  30.000 km (insumat) pt revizie si 30.000 km (insumat) pt schimb ulei, tot interval variabil 

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe mine ma intrebi, am ~1800 km acum. Dar am mers mare parte din ei in oras (peste 1100) si toti in trasee f scurte de aprox. 4 km. Oricum as vrea sa schimb uleiul la maxim 10.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

si eu tot in mare parte in bucuresti ~2500 si imi arata sa schimb uleiul la 30.000 , distantele au fost cam in fiecare zi L-V 8 km dus , 8 intors la orele 8.30 dimineata 18.30 seara in care e aglomerat cam peste tot.

 

peste 15 min cobor la masina si fac o poza , si eu tot la 1 an (septembrie 2014)  as vrea sa schimb uleiul , sunt curios daca se pot face undeva teste in care sa aflam calitatea uleiului care e in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergeti la service cand va apare atentionarea de "cheie service" in CB.

Daca depasiti cu mai mult de 1.000 km sau 1 luna pierdeti Garantia. Daca vreti sa schimbati mai devreme, este optiunea voastra.

 

Intervalul de service, fix sau variabil, nu este atribuit pentru anumite masini. Daca vine din fabrica cu ulei LL si interval variabil, tu ca si client poti opta pentru interval fix si ulei normal. Valabil si invers.

 

Eu ma regasesc in prima situatie. Am trecut de la variabil la fix, asa am vrut eu. In acest moment am 37.000 km in bord si ultima revizie am facut-o la 28.000 km. La tura asta, voi schimba uleiul la 40.000 km, cu 3.000 km mai devreme de cum ar fi normal. Mi se pare de bun simt, atat pentru buzunarul meu, cat mai ales pentru masina. De la nastere si pana acum, nu a consumat gram de ulei. Am mers si mai lent dar si cu 170-180 kmph constant pe autostrazi. In schimb, pana la 10.000 km am fost mai mult decat bland cu ea si i-am respectat rodajul exact asa cum scrie la carte. Foarte-foarte rar am forjat-o din scurt, pana la limite (dar asta face foarte bine, din cand in cand, la multe angrenaje din interior).

Modificat de VictorGolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!