Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

Poate ma ajutati sa inteleg logica service reminder-ului...

Am facut revizia + schimbul de ulei pe 24.03.2016 la 27.304 km.

Acum am 35400 km si imi arata urmatoarele:

IMG_0024.thumb.JPG.0a03effe1c730381b3e048e3af118056.JPG

Ce nu inteleg este de ce imi arata ca in 45 zile ar trebui sa fac din nou inspectia, desi a trecut doar un an si sunt pe service variabil?

La ulei sa zic ca inteleg ca i-a scazut viata dramatic, circuland destul de mult in oras. Desi si acolo e cam dubios ca a scazut si timpul nu doar numarul de km pe care ii pot parcurge.

Ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, chiar daca ai interval de service variabil, inspectia de service se face anual si de astazi pana in 24.03 mai sunt 45 zile.

De cand cu introducerea intervalului flexibil inspectia nu este acelasi lucru cu revizia (schimbul de ulei si filtre)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa hotia pe care o practica PBV cu pretul la 1L ulei "OEM" G 052195M2 la 110,25 ron, am primit oferta de la Brady acelasi cod 73,95 ron. 

Si in rest la restul de materiale (acelasi cod) sunt diferente de 2-3 lei pe fiecare care se aduna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, loghy said:

Daca nu ma insel, chiar daca ai interval de service variabil, inspectia de service se face anual si de astazi pana in 24.03 mai sunt 45 zile.

De cand cu introducerea intervalului flexibil inspectia nu este acelasi lucru cu revizia (schimbul de ulei si filtre)

Din cate stiu inspectia se face pana in 30k km sau 2 ani, care survine prima. Daca uleiul se uzeaza prematur atunci cere sa fie schimbat mai repede.

Dar mi se pare ciudat la mine sa ceara inspectie inaintea schimbului de uleiul. Si nu inteleg de ce inspectia sa fie necesara dupa un an, indiferent cum ai circula cu masina. Singur indicatie pe care o are este calitatea uleiului. 

Hmmm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni Nu e ciudat. Inspectia o cere la interval fix: 365 zile, pe cand schimbul de ulei il putea cere si in 2018.

S-a mai discutat la inceputul topic-ului despre inspectie si revizie.

Poate te ajuta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, @loghy! Urmatorul pas era sa ma uit in manual, dar e in germana, din cauza asta am zis sa incerc intai aici. O sa-mi torn singur cenusa in cap pentru ca n-am cautat inainte :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Trebuie sa fac prima revizie variabila + schimb ulei (30k) in 1.400km si am cateva intrebari:

1. Ce imi recomandati Brady sau Avia, am vazut ca preturile sunt asemanatoare (ma intereseaza seriozitatea din partea lor si sa nu ma trezesc cu factura 'umflata" mult mai mare decat cele necesare: inspectie + schimb ulei + filtre)

2. Masina este din nov 2015, imi recomandati sa fac tot acum si dezinfectare AC, sau mai pot astepta?

3. Estimez in urmatorii ani ca o sa fac cam 15.000 km/ an, se recomanda sa trec la revizie fixa sau ma pot baza pe estimarile corecte ala CB pentru o revizie ok variabila?

Multumesc anticipat pentru sfaturile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare @alluring

eu in ianuarie am mers la avia pentru 2 operatiuni, revizie + dezinfectare AC + ceruire, am fost f multumit de personal si servicii, dar si de modul cum trateaza clientul si masina.Personal iti recomand dezinfectare AC de fiecare data cand schimbi filtrul de polen, 200 lei o data pe an nu mi se pare o suma mare pentru toata operatiunea incluzand solutie OEM. Desigur, am auzit feedback f bun si despre Brady, dar eu voi merge in continuare la Avia caci m-au lasat sa stau langa masina pe toata perioada operatiunilor ceea ce mi se pare mai mult decat multumitor.  Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Am fost sambata 01.04 la Brady Trade de pe Iuliu Maniu pentru revizia de 30k, cost 720ron (reducere 5% prin card la ei), revin cu detaliile de pe factura.

Initial am vrut sa merg la Avia, dar nu au vrut sa ma primeasca pentru revizie in zilele de sambata (cica dureaza prea mult), la Brady a durat max 2h.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de 6 ani fac reviziile + alte lucrari (gen placute frina, bujii )  la masina din semnatura la Avia . Recomand.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un VW golf 7 1.4TSI 122cp si urmeaza sa fac a 2 a revizie. Masina are interval de service flexibil (QI6) si a avut prima revizie in Germania pe la 28k km. Atunci a fost schimbat uleiul, lichidul de frana si filtrul de polen. 

Acum masina are aprox 41k km. La aceasta revizie ce ar trebui sa schimb: Ulei, filtru ulei, filtru aer si filtru polen? Sau imi mai scapa ceva?

Ma gandeam sa iau filtre Mann si ulei Castrol Edge Professional Longlife 5W-30. Aveti alte recomandari? 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e suficient de schimbat  filtru ulei, filtru aer si filtru polen.

eu tot pe mann + castol am mers inca de la prima revizie (doar ca atunci uleiul era OE 5w-30, anul acesta e prima data cind mi-au pus LL 5w-30 pt ca nu mai aduc OE). 

eu pun castrol la bidoane de 1 l si ce ramine (0,5 l - 0,4 l)  mai completez pina la urmatoarea revizie 

nu ti-a schimbat la prima revizie prea repede lichidul de frina ? in manual scrie prima schimbare la 3 ani ( nu cred ca ai facut prima revizie dupa 3 ani, oricut de LL ar fi uleiul )

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns. Eu am luat masina din Germania de la un dealer VW la 35k km si in cartea service apare la 1 an o verificare si o rechemare service (Aktion 45D4), iar dupa 2 ani jumatate apare aceasta prima revizie la 28k km de care am pomenit cu schimb ulei si lichid de frana. 

Cati litri de ulei intra? 4? Tu ai trecut pe interval de service fix sau tot la 2 ani schimbi uleiul daca e LL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un VW Golf 7 1,6tdi 105cp fabricatie 11.2013 cu 173000km si as dori sa aflu la ce interval se schimba distributia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut si eu programare la Brady pe 29 Aprilie pentru schimbul de ulei, nu mai vreau sa astept prea mult, am deja 10.250 Km acum, saptamana viitoare sunt la munte, nu mai astept 2 luni de zile pana se face 1 an ca nu vreau, ajunge atatia Km cu uleiul initial.

Pretul pentru 6 L Mobil 1 ESP Formula 5w30 + filtru de ulei + buson + manopera aferenta = 562 lei. Revin cu feedback dupa operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si eu oferta atat de la Avia cat si de la Brady pt revizie cu schimbat filtre (ulei, aer, polen) + 4l ulei Castrol Edge Professional Longlife 5W-30. Lucrurile stau cam asa:

Avia: 904 lei (cu TVA)

Brady: 740 lei (cu TVA)

In atare conditii am cumparat piesele online si m-au costat aprox. 350 lei, urmand sa platesc doar manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In perioada imediat urmatoare trebuie sa fac revizia mare de 60 de mii si 3 ani de functionare. Momentan sunt la 53k, dar avand in vedere ca m'am abatut un pic de la planul normal de revizii (20 k, si 36.5k), dar si pentru ca am niste drumuri mai lungi in mai si iunie, inclusiv aprox 5000 de km prin Europa, prefer sa o fac cat de curand.

Dintre operatiunile pe care le am in vedere: schimb ulei motor + toate filtrele, schimb ulei dsg, schimb lichid de frana.

Dintre oferte, pana acum am primit de la Brady 2285 ron (fara lichid de frana) si Scorpion (astia's consateni de'ai mei) 2550 (cu lichid de frana). La Scorpion as avea avantajul ca as face'o intr'o sambata dimineata cand as mai merge pe acasa si in felul asta as scapa de frecusul prin Bucuresti. Mai astept si de la Targu Mures, ca toata saptamana viitoare voi fi acolo.

Oricum, foarte scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Aliat :) Am vazut ca au deschis undeva pe dreapta la intrarea dinspre Sighisoara. Dar se pare ca adresele de mail de la ei de pe website nu sunt functionale :)) 

Oh well, ii intreb sapt viitoare personal 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care Brady? In Bucuresti Brady face si Sambata lucrari de service de ex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/14/2017 at 1:30 PM, Cristi S. said:

Mersi de raspuns. Eu am luat masina din Germania de la un dealer VW la 35k km si in cartea service apare la 1 an o verificare si o rechemare service (Aktion 45D4), iar dupa 2 ani jumatate apare aceasta prima revizie la 28k km de care am pomenit cu schimb ulei si lichid de frana. 

Cati litri de ulei intra? 4? Tu ai trecut pe interval de service fix sau tot la 2 ani schimbi uleiul daca e LL?

Intra 3,6 litri .

Intervalul de service a ramas tot fix ( 1 an / 15.000 km )

filtrele de aer si de polen le-am schimbat eu (apx 70 lei amindoua MANN)

Modificat de grig
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut ieri revizia la VW APAN Braila (la Galati inca nu s-a redeschis) si am avut 4 bidoane de ulei Castrol Edge Professional Longlife 5W-30.

Mecanicul a pus toate cele 4 bidoane si verificand joja de ulei spunea ca ar mai fi intrat. Insa eu stiam de 4 litri si asa scrie si pe fisa de service. La tine cum de au intrat 3.6 litri? La golf 7 1.4 122cp e altfel? :huh:

Modificat de Cristi S.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti verifica si tu joja sa vezi nivelul. in general cred ca la 1.4 intra in jur de 4.5l din cunostintele mele. Eu luam bidon de 5l si imi mai ramanea cam jumatate de litru ca sa completez dealungul anului daca era cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Golf 7 e diferit fata de Golf 6, in definitiv e si alt motor. Intrau 3,6 in generatia precedenta de 1.4, actual ar fi 4,4-4,5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!