Jump to content

Consum Octavia 3 benzina


Aditu
 Share

Postare recomandată

Diferenta mare fata de consumul "de referinta" dat de producator (6.1 la DSG7, 1.8 TSI). Stiu ca ei pun conditii optime acolo.

Si banuiesc ca in Bucuresti conditiile sunt opus cu optime. Sunt curios daca DSG7 scoate cei 0,3 -0,4 litri la suta de km fata de M6 asa cum spune producatorul.

Iarasi ce diferente sunt intre optiunile alea de drive economic vs drive sport. Voi le-ati incercat?

Cred ca DSG-ul a nu mai consuma in plus fata de M6, intrucat exploateaza perfect dpmdv, motorul. 

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca in proportie de 90% consumul mai mic scos de DSG se datoreaza faptului ca schimba vitezele cel putin in Drive mult mai jos decat ai schimba cu manuala. Mai ales la plecarea normala de pe loc unde dsg ul da a 2 a imediat cum a plecat masina de pe loc.

Modificat de Jukka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine si mai este si o treapta in plus. Nu am condus din pacate decat DSG6 pe Diesel, logic ca la noi in reprezentanta nu se aduce 1.8 TSI cu DSG. :)

Banuiesc ca senzatia e diferita totusi la benzina, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Am omis detaliu asta :)

Modificat de Jukka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surprinzator DSG7 tine turatia intr-a 7a unde tine si manuala in a 6a la 130kmh. Zic de 1.4.

Teoretic consuma mai mult pt ca este inca un computer de hranit. In unele cazuri am vazut la emisii trecut mai mult cu DSG sau la o clasa de eficienta inferioara.

Plus ca diferentele date de producator in cazul 1.2, 1.4 ar fi 0,1% uneori in favoarea DSG-ului alteori nu.

La diesel se schimba problema si consumul la DSG e mai mare chiar si cu 0,4%. 

2.0TSI are 0,6% in plus pt dsg (7,5% vs 8,1%). 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa 7500 km(1.8 tsi dag7) consum 8.2( mers 75% extraurban) . Un consum decent pentru performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi Brasov-Otopeni, mers legal (sunt in rodaj), 1.2 Tsi 105 cai, 1 persoana, cu clima pe Auto la 19 grade tot timpul, 2-3 depasiri pe Valea Prahovei, consum 4.7 %.

post-222-0-43548000-1432575276_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vale toate fac asa :icon_thumleft:

Același motor, 1.2, o persoana fără bagaje București(din oras) - Brașov(în oraș) (pe autostrada) 6.4 %

Nu știu exact cum a mers deoarece a condus nevasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retur Bucuresti-Brasov (la deal :) ) mers mai tare dar pe ploaie si am prins mai aglomerat pe Posada, dar fara Ac de la Ploiești.

Sa zicem o medie dus intors de 5.2 (cred 5.4 real).

O sa pun si un long term sa vad ce iese. Momentan am 6.2 pentru primii 800 km.

post-222-0-86702600-1432923699_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o mini excursie prin Bucovina, mers normal, 2 adulti si un junior, fara bagaje si cu AC 100% din timp, consumul a fost de 5.0L/100 km.

Consumul in oras a ramas neschimbat dupa cei 17000 km, respectiv 7.4/100.

post-130791-0-39471800-1433145317_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Mers 90% prin oras, fara sa trag prea tare de ea, doar scurte reprize 3500-4000 rpm.

 

 

post-24328-0-63483000-1433601364_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti consuma mai bine ca 1.8 tsi-ul meu :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat iti papa al tau?

 

Referitor la benzina... deocamdata  pun numai omv 100... cu ce tip de benzina alimentezi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot omv 100, dar am 11-12% in oras cu 1.8 TSI. 

Bine acest consum il inregistrez dimineata si seara la orele de varf. In Week-end am scos si 9% in oras, dar fara aglomeratie.

 

Referitor la benzina, o sa incerc si un Rompetrol, am auzit lucruri bune despre efix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc eu efix de 99. E foarte ok. Se simte diferenta intre acest sortiment si petromul de 98.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut cum e omv 100 fata de efix... Oricum pe petrom nu-l luasem in considerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am primit masina am alimentat doar cu efix99 de la rompetrol(din obisnuita de la vechea masina un focus diesel) si dupa un drum prin tara am zis sa alimentez si cu OMV100 sa vad diferenta. O singura diferenta am observat, motorul este mai silentios(acelasi numar de km se parcurd, masina trage la fel de bine), si uite asa am ramas la OMV100. Chestia asta am observato, eu la benzina si un prieten la diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste consumuri relativ record...:

3.8l/100 pe nationala mers pe CC preponderent cu 70km/h. Apoi cu autostrada si oras a urcat la 4.8l/100.

4.8l/100 prin oras spre serviciu, sambata dim, destul de lejer traficul, dar nu inexistent, m-a ajutat mult coborarea din cartier de vreo 1.5km.

post-17144-0-24241800-1433763220_thumb.j

post-17144-0-01368700-1433763223_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu, ce consum ai avut ultima dată pe „long term”?  Mie pe ultimii aproximativ 3000 km îmi afișează 5,9. Minim 70% urban. Alimentez doar de la MOL - Benzină EVO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acum pe vara 5.8 e long term. Iarna era cam 5.9-6.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine long term-ul îmi arată 8.2. Nu mai ieșisem din oraș astfel ca ponderea este de peste 90% urban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capitala își cere tributul! În orice caz, 8.2 e consum de diesel în București :). Mie, în Oradea, dacă fac drumuri mai lungi, mi se stabilizează în jur de 6,5-6,8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

1.2TSI, 105cp

 

Long term 3800km: media 39km/h; 98 ore; 6.5l/100km

include un drum thassos ~1500km, urban si extraurban;

post-8103-0-78240900-1436170912_thumb.jp

 

Thassos->Bucuresti (2 pers si copil, bagaje cat cuprinde)

600km, 67km/h, 9 ore, 5.9l/100l/km

post-8103-0-53661700-1436171015_thumb.jp

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentez numai cu benzina Petrom  99+ (parca asa e denumirea) si pentru cei ce prefera OMV 100 e bine de stiut ca NU ESTE NICI O DIFERENTA intre produse, au ACEEASI FISA TEHNICA, se poate consulta pe net pe site-urile celor doua companii, ba mai mult provin din aceeasi rafinarie.

 

Asadar cei ce prefera produse OMV in detrimentul PETROM trebuie sa stie ca dau bani in plus pe produse identice doar pentru ca se vand sub alt brand.

 

In concluzie, nu merita nici un leu in plus OMV 100 fata de PETROM 99, pretul e sensibil diferit si la un plin economisiti ceva, fara ca masina sa primeasca un produs inferior.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Final de concediu, doi adulți doi copii și portbagajul cu vîrf, Start/Stop off AC on peste 95% Extern.

post-142744-0-73449000-1436522954_thumb.

Bucuresti - Portile de Fier - Belgrad(Serbia) - Zaton(Zadar,Croatia) + diverse vizite

Zaton - Belgrad - Dubrova (Cazane) + diverse vizite Herculane, Cascada Bigar, Valea cu Mori

Dubrova - Targu Jiu - Hunedoara - Cluj Napoca

Cluj Napoca - Turda - Targu Mures - Cheile Bicazului - Pitra Neamt

Piatra Neamt - Vaslui - Iasi - Vaslui - Bucuresti

 

Intermediar la dus in Belgrad aveam 5.2 (autostrăzi puține iar în Serbia limita 85/125 km/h) nu am poza trebuie sa ma credeți pe cuvînt.

 

Drumul de întoarcere întoarcere mers non-stop pana în Dubrova am scos:

Since start

post-142744-0-39836200-1436523763_thumb.

Long-term

post-142744-0-26041100-1436524444_thumb.

Modificat de Zodrac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!