Jump to content

Consum Octavia 3 benzina


Aditu
 Share

Postare recomandată

@razvancc pe consola ai un buton "Drive Mode Selection"; cand il apesi, pe langa S si GTI, mai si unu E. De la Efficiency nu Eco. Foloseste-l cu incredere. 

Apoi ACC (pACC la unii) are si ala un mod Eco/Efficiency. Pe capacul de la rezervor ai toate presiunile - trebuie sa existe si o sectiune Eco. 

Si, nu in ultimul rand, lasa ghetele nr 47 in portbagaj si ia balerinii nr 36 ;)) 

Drumul, trecand prin localitati, ingreuneaza mersul tare. Vreo doi m-au depasit la iesirea din Urziceni (suparati rau) si i-am prins - unu pe centura in Slobozia... celalalt prin Tandarei.  

Normal, cand am trecut in TL si au inceput dealurile am trecut si eu putin in S. Doar nitel.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumuri de 2.0 cu ciclu Miller si ajutate si de o talpa foarte fina cel mai probabil. Cred ca a fost apogeul consumului mic 2.0TSI Gen3B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad, de fapt B de la Budack care inchide si mai repede valvele vs Miller. La consumurile astea e bine ca are rampa MPI altfel sigur se faceau depuneri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca urmatoarea va fi benzina, la ce consumuri vad pe aici :D

Eu nici nu stiu de cand n-am mai vazut consum care sa inceapa cu 5 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 eh... 

 

Asta se pune?

 

g9CkMwcl.jpg

 

Poza e facuta de copilot ;)) 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Media de pe spritmonitor.de

2.0 TSI 190 Budack:

image.png.4a499804a9972c672a50a5cb082c0af0.png

1.8 TSI 180 Gen 3:

image.png.8e5feeea37c72c3f0d1c6dd8ad88d8cf.png

2.0 TDI 184:

image.png.ded2825772bbf7d77936d01bbb376f1d.png

1.4/1.5 TSI 150:

image.png.0e6b4da673bfa35022c1bc6d695e4c1a.png

 

Ca idee.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yeeeeman in ultimele 3 luni am facut 4769 de km si am alimentat 398l. Mai am vreo 45-48l in rezervor deci raman vreo 350l. deci iese un 7.3-7.5%. (Connect Lite e mai simpluta asa la minte).Aka drumuri scurte in oras, autostrada si tare si incet, drumuri judetene, forestiere mai mild,  3 ture in Bucegi (Transbucegi), una in Piatra Craiului (Rucar-Bran). 

 

Pentru ca aveam timp si nu ma grabeam (medie mai mare de 70 n-aveam cum sa scot decat daca incalcam grav limitele... probabil castigam 30 de min (pe care le pierdeam la prima pauza de shushu) dar mai puneam minim 1l. Deci 22-23 de lei la 300km. Si, la cat de ametiti erau localnicii....Daca ma chinuiam putin - aka nu ma bucuram de curbele de la Saraiu pana la Traian... se ducea sub 5 ;)) Dar asta a fost doar un experiment. Pe care, probabil, il voi repeta ;)

 

Pe PS4 225 40 ZR18. 

 

LE: legat statistica pe care ai prezentat-o, conteaza foarte mult cutia (manuala/DSG uscat/umed), tractiunea (FWD/AWD) si greutatea (sedan/break)

In teorie 1.8-ul tau cu DQ200 ar trebui sa consume mai putin pe O3. Daca urci spre S3 deja mai pui vreo 100 si ceva de kile, haldexu inca pe atat, suprafata frontala mai mare, deja se schimba datele problemei la peste 110-120km/h. 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statistica include doar O3, DSG.

Banuiesc ca include toate modelele, 4x4, combi, sedan, dar fiind o medie putem compara mediile intre motoare, mai putin 1.4/1.5 care nu vine cu optiune de 4x4.

 

Eu am media tot 7 si ceva pe ultimii ~5000km. Tot asa, oras, autostrada (inclusiv in afara tarii), mers pe la munte pe drumuri din alea unde "doar cu SUV mergi" :))

Cred ca am 7.8-7.9, o sa verific. Eu sunt multumit, avand in vedere si pretul benzinei comparat cu diesel, dar si lipsa multor componente specifice diesel.

Mai nou am aflat ca nici EGR n-are motorul asta, inca o piesa in minus care sa se strice.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot a fost weekend, am dat o fuga in Piatra Craiului

 

La dus a fost liber si prin Posada si putin pe Paraul Rece am verificat daca hergelia e intreaga

 

Hynhwdll.jpg

 

La intors... am uitat ca e un pod in reparatie la intra Sinaia si Posada si... ca cand mi-am dat seama era prea tarziu ca sa mai intorc pe Targoviste... asa ca am stat 45 de min in trafic:

 

oZQuOdDl.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri... am dat o fuga in Iezer-Papusa 

 

lc2uhrVl.jpg

 

 

 

@razvancc 184+184=368… 

 

@razvancc eu am zis ca in momentul cand am facut poza facusem deja 368km pana in Iezer si inapoi, plus ceva in Bucuresti joi si vineri. 

Daca nu ma bucuram de curbele de pe langa Barajul Rausor, era si mai bine.

 

@skodamen daca era 1.0 trebuia sa iasa cu 3.x 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu iese cu 3 nici la 1.0.

 

Octavia, 2 persoane, ac pe auto, 1.0, 115 cp.

 

180 km, Bucuresti - Comarnic - Bran - Pestera, 2h40, consum 5.1%.

 

Pestera - Bran- Moieciu de Sus - Bran - Targoviste - Bucuresti. 220 km. 4.1%. 3h si un pic, nu mai retin exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Crs.Vag Am trecut pe anvelopele de 205/55/R16… am mai taiat un .5% ;)) Daca puteam pune 195/65/R16-uri…  ceva eco… ma incadram.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iese cu 1.5TSI 150CP, dar trebuie sa mergi cu cel mult 90-100km/h si sa ai grija la acceleratii, multa frana de motor samd. Traiasca dezactivarea cilindrilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut 3.5 sau 3.6%, m-am luat cu vorba, cu vrajeala cu sotia si am uitat sa imortalizez momentul, in schimb am tras o poza cu 4%. La momentul ala aveam anvelope 205 55 r16 GY EGP 2, deci de vara, intre timp am trecut la roti pe 15 vara si iarna.

Comparat cu fostul Passat Variant B5.5 1.8T unde aveam consum de oras intre 13-15% weekend si 20-25% in zi normala cu balamuc full, cu asta mic 1.0tsi e altceva.

15.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Postez si eu (O3.5 1.5 tsi DSG) , ca ma uimesc de ce consumuri reusiti sa scoateti. 3 persoane in masina, Bucuresti- Pitesti si retur, restul in Bucuresti. 

IMG20230418131027.jpg

Iar acum consumul de azi( Vatra Luminoasa- Balotesti via A3) , trafic semilejer (ca de dupa Pasti) 

IMG20230418135242.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@koherincearca cu anvelope cu A la consum, latime cat mai mica si presiune Eco (scrie pe usa rezervorului ce si cum) si vezi niste balerini masura 34-36.

 

Anu asta am facut 5200km si am alimentat 400l. Cam 7,69%. La o medie de 7.13lei/l iese cam 57b/km. 

Multe drumuri scurte si ghetele marimea 44.

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne, balerinii nu s asa mari( doar pe autostrada o mai calc mai tare), anvelopele s pe 17"(asa a venit din fabrica), ce i drept nu m am uitat la eticheta de pe usa rezervorului app de presiune. Merci de sfaturi, ma gandesc insa ca in curand sa trec la 2.0 tsi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te gandi prea mult, just do it. Daca tot consumi benzina, macar sa ai performante disponibile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tre sa fac iar plinu’

 

S0x0NqQh.jpg

 

Bucuresti si imprejurimi, DN, A1, bocanc 46, 225 40 R18 cu 2.3 presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu cu 1.8 TSI 4x4 cu DSG6 am pe ultimii 4000 km, 7.9 cu media 48 km/h. Ca si idee pe drumuri nationale merg cu 6.5 - 7. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Consumurile din vacanta zilele trecute. 2 adulti si una bucata copil pre-adolescent 😀 + portbagaj plin. A iesit asa:

- Buc - Evia (GR): cca 1160 km, media 94, 12h20’ mers - 5,9%
- Invers media a fost de 84, 13h50’ mers - tot 5,9%
 

La dus a fost mai liber, am mers mai rapid si lin in BG si in GR la fel. La intors in GR am lasat-o mai moale, de suparare ca se termina vacanta 😂 iar in BG s-a mers sacadat si in S mai mult, ca era trafic de depasit. 
ACC folosit destul de mult. 
 

Ca idee mediile mele LongTerm ca merg aproape exclusiv extraurban se invart pe la 5,8-6,2 pentru cele 100h (cam 4800-5100 km si medii cam 50-60 kmh)

 

Date din Skoda Connect.

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!