Jump to content

Service la 15000km sau conf. computer bord ?


75NOR
 Share

Postare recomandată

1123RON in total. A fost 160RON curatarea instalatiei AC, si 52RON becul Phillips pentru proiector ceata. Deci fara cele 2, undeva la 900RON. Mai scumpa fata de prima revizie (550RON), dar acum macar am stat langa masina pe tot parcursul reviziei, si pentru mine asta conteaza foarte mult.

Data viitoare iau in calcul sa cumpar eu tot inainte, iar la reprezentanta sa platesc doar manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 75NOR

    23

  • andrei_221

    9

  • mihaip86

    8

  • sorindf2001

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Curatarea AC si becul cam pe acolo costa.

 

Dar, stai asa: ce ai schimbat suplimentar acum fata de data trecuta ? De unde vine diferenta de la 550 la 900 ?

 

Tot 550 am platit si eu la 30k km revizia, fara filtru motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am facut la Mobel Ploiesti, acum am facut la Avia in Pantelimon. Am schimbat in plus acum filtru de aer. Filtrul de ulei se schimba by default (acum stiu), dar sincer nu imi aduc aminte sa il fi schimbat la 15000km, deci un semn de intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca e diferenta mare de manopera intre Mobel si Avia. Filtrul de aer e aprox 100Ron.

 

De altfel si in BV, intre 2 dealeri aflati peste drum unul de altul e diferenta uriasa: La Tess am platit la 15k 900ron, la Delcar la 30k 550 ron :( Din manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sanse mari sa fie manopera mult mai mare la Avia. Ma voi uita in weekend pe chitante, sa fac comparatie, sper sa o mai gasesc pe cea de la Mobel. Oricum, ca in reclama aia: Revizia: 900 RON. Faptul ca am stat langa masina pe toata durata reviziei, priceless :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu stau langa masina de fiecare data cand ajung in service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de uleiuri: desi am in motor 5w30 Castrol Longlife III, norma 507.00, dupa 10,500km rulati de la revizie este absolut negru pe joja....

 

Am facut sambata un control de joja, am 40.5k pe bord, ma pregatesc de revizia de 45k. Nivelul era ca in ziua schimbarii - la maxim, dar culoarea - negru "plin"

 

De altfel, am observat ca la 7.5k dupa momentul schimbarii - deci la jumatatea intervalului de service - inca mai este maroniu uleiul. Totusi, in a doua jumatate de viata se pare ca se face nergu.

 

Sunt curios cum arata daca il schimbi la 30k km.

 

Stiu ca traditional, dieselul vechi mai ales, face uleiul negru in 200km de la schimbare, dar citisem ca de cand au introdus DPF-ul s-a mai estompat procesul... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios... cand am facut revizia am vorbit cu mecanicul respectiv pe tema uleiului. L-am intrebat dupa cati km se face negru, si raspunsul lui a fost ca si dupa 1000km uleiul este negru. 75NOR, daca zici ca la tine nu era negru la 7500km, inseamna ca se insela mecanicul.

Nu m-am uitat la culoarea lui pana acum, dar o sa incep de acum inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbesc de ce zice mecanicul, ci de ce se vede pe joja. 

Imi verific uleiul la ficare 3,500km rulati - o mica obsesie personala :) , adica ma uit la joja de 4 ori intre 2 revizii :)

 

Cand e nou este auriu (abia ii vezi nivelul pe joja), apoi isi schimba culoarea in maroniu si apoi negru deschis, iar la final e negru "plin", contrasteaza la fix cu joja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

un indiciu bun sa il schimbi si la 15.000 km, ca deja cel vechi si-a facut plinul cu finingine si a epuizat detergentii si dispersantii.

Dar dac anu tii masina pe viata, atunci nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!