Jump to content

Volan piele


varul maftei
 Share

Postare recomandată

salutare,

Si-a pus careva volan din piele in locul celui din plastic? Vreau sa fac schimbarea asta si nu stiu la ce sa ma astept. Dati si voi o parere merita sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales varianta imbracarii volanului in piele. apeland la firma de tuning ISSOTA. Sunt f. multumit de rezultat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate si un pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am volan de piele pe masina (stock) si la 20.000 are semne de tocit si obosit pe partea unde il "lucrez"

la schimbatorul de viteze "inoxat" s-a dus inoxul de pe capacul de plastic din cap, si a ramas tocit si obosit :D

ca mine

Modificat de volksman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am volan de piele pe masina (stock) si la 20.000 are semne de tocit si obosit pe partea unde il "lucrez"

Unge-l cu lapte Doina. Fara gluma... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai ieftina solutie (70-80 RON) este o husa de piele de la LAMPA importata de ItaloTracia SRL. Eu am o astfel de husa, mi-am cusut-o singur pe volan si zic eu ca arata foarte bine. O sa pun si niste poze cu ea ca sa va faceti o idee

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai ieftina solutie (70-80 RON) este o husa de piele de la LAMPA importata de ItaloTracia SRL. Eu am o astfel de husa, mi-am cusut-o singur pe volan si zic eu ca arata foarte bine. O sa pun si niste poze cu ea ca sa va faceti o idee

Suna interesant dar sa vedem cum arata !

O cerere de poze ai garantat;

Si mai bine ar fi sa o vedem live (intilnirile de joi ar fi o buna oportunitate) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa arata volanu de pe golful meu. insa asa l-am luat, nush cum l-a imbracat in piele proprietarul: ideea e ca se poate.

http://img530.imageshack.us/my.php?image=img00523wi.jpg

Stai sa ne intelegem; Volan de piele poate sa aiba masina din fabrica; Ce garantie ai ca nu a fost comandata din fabrica (ar trebui sa aiba si schimbatorul de viteze tot imbracat cu piele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(ar trebui sa aiba si schimbatorul de viteze tot imbracat cu piele)

In poza asa se vede :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gizmo: Volanul tau arata prea bine ca sa fie aftermarket, cred ca asa a venit din fabrica.

Iata poze cu al meu:

Mai trebuie sa ii fac niste mici ajustari in zona "spitelor" unde nu sta perfect mulat pe volan. Nu stiu daca sa decupez pielea sau sa o lipesc de plastic in zona aceea. In rest, e super, nu se misca in nici un fel si senzatia la atingere e foarte placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a pus careva volan din piele in locul celui din plastic? Vreau sa fac schimbarea asta si nu stiu la ce sa ma astept. Dati si voi o parere merita sau nu...

Aderenta (= functionalitate + siguranta) si senzatia tactila (feelingul) sunt, fie si numai ele, argumente pentru care merita din plin o asemenea schimbare, chiar daca ar fi sa-ti imbraci singur volanul ... cum faceam unii dintre noi pe vremuri la vechile masini ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea sa imi schimb volanul(4 spite) cu unul in 3 spite si din piele(original VW)...

dar as vrea sa stiu ce modificari(adaptari) presupune aceasta manevra....

Volanul de piele este clar muuult mai confortabil iar in conditii de f. frig sau f. cald nu deranjeaza ca unul de plastic... ce sa mai vorbim de aderenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar in conditii de f. frig sau f. cald nu deranjeaza ca unul de plastic...

La capitolu' asta, e taman invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se compara cu un volan de piele din fabrica ... este in stare finala ... sau mai trebuie facut ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa ne intelegem; Volan de piele poate sa aiba masina din fabrica; Ce garantie ai ca nu a fost comandata din fabrica (ar trebui sa aiba si schimbatorul de viteze tot imbracat cu piele)

piele cum am eu pe volan nu am mai vazut la MK4. schimbatoru si frana de mana sunt plastic.

ce-i drept ca arata f. bine si e imbinat perfect, e si mai gros - e super :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piele cum am eu pe volan nu am mai vazut la MK4. schimbatoru si frana de mana sunt plastic.

ce-i drept ca arata f. bine si e imbinat perfect, e si mai gros - e super :(

ai cum sa te interesezi de provenienta pielii de pe volanul tau? ... arata foarte bine ... nu pot sa-mi dau seama daca asa arata si alea de la Simoni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La polo-ul din semnatura ... nu stiu ... este o piele foarte fina si foarte subtire ... si e tot volanul imbracat in piele am impresia, inafara de capacul de la airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pachetu ala sumar de piele cu volan schimbator si frana.

Pielea de pe volan este beton am 15000 de km si nu s-a tocit inca. Pielea e f buna la pipait nu este alunecoasa ca la alte volane din piele este putin grunjoasa. S-ar putea sa se mai toceasca dupa un timp mai ales in zona de contact dar mai dau cu o solutie Motip pt piele auto care face bine, nu aluneca.

S-a mai zgaraiat de la inele lu nevasta mea hehe dar asta e nimic nu tine forever.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cum sa te interesezi de provenienta pielii de pe volanul tau? ... arata foarte bine ... nu pot sa-mi dau seama daca asa arata si alea de la Simoni

imi pare rau dar nu am cum.

pielea e super (e fina) si volanul chiar nu mi se pare tocit in nici un loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70000KM ... si nu s-a tocit. Treaba cu tocitul depinde si de cum tii volanul de strans ... cum transpiri, dar si de calitatea pielii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!