Sign in to follow this  
Followers 0
varul maftei

Volan piele

300 posts in this topic

salutare,

Si-a pus careva volan din piele in locul celui din plastic? Vreau sa fac schimbarea asta si nu stiu la ce sa ma astept. Dati si voi o parere merita sau nu...

0

Eu am ales varianta imbracarii volanului in piele. apeland la firma de tuning ISSOTA. Sunt f. multumit de rezultat!

0

Un link ceva pentru ISSOTA?

Merci

0

Sau niste poze :D.

0

poate si un pret...

0

Eu am ales varianta imbracarii volanului in piele. apeland la firma de tuning ISSOTA. Sunt f. multumit de rezultat!

Si Simoni Racing au huse de piele: http://www.simoniracing.ro/index.asp

Edited by cc_seat
0

eu am volan de piele pe masina (stock) si la 20.000 are semne de tocit si obosit pe partea unde il "lucrez"

la schimbatorul de viteze "inoxat" s-a dus inoxul de pe capacul de plastic din cap, si a ramas tocit si obosit :D

ca mine

Edited by volksman
0

eu am volan de piele pe masina (stock) si la 20.000 are semne de tocit si obosit pe partea unde il "lucrez"

Unge-l cu lapte Doina. Fara gluma... :D

0

Cea mai ieftina solutie (70-80 RON) este o husa de piele de la LAMPA importata de ItaloTracia SRL. Eu am o astfel de husa, mi-am cusut-o singur pe volan si zic eu ca arata foarte bine. O sa pun si niste poze cu ea ca sa va faceti o idee

Edited by KLF
0

Cea mai ieftina solutie (70-80 RON) este o husa de piele de la LAMPA importata de ItaloTracia SRL. Eu am o astfel de husa, mi-am cusut-o singur pe volan si zic eu ca arata foarte bine. O sa pun si niste poze cu ea ca sa va faceti o idee

Suna interesant dar sa vedem cum arata !

O cerere de poze ai garantat;

Si mai bine ar fi sa o vedem live (intilnirile de joi ar fi o buna oportunitate) ;)

0

cam asa arata volanu de pe golful meu. insa asa l-am luat, nush cum l-a imbracat in piele proprietarul: ideea e ca se poate.

http://img530.imageshack.us/my.php?image=img00523wi.jpg

Stai sa ne intelegem; Volan de piele poate sa aiba masina din fabrica; Ce garantie ai ca nu a fost comandata din fabrica (ar trebui sa aiba si schimbatorul de viteze tot imbracat cu piele)

0

(ar trebui sa aiba si schimbatorul de viteze tot imbracat cu piele)

In poza asa se vede :blink:

0

Gizmo: Volanul tau arata prea bine ca sa fie aftermarket, cred ca asa a venit din fabrica.

Iata poze cu al meu:

Mai trebuie sa ii fac niste mici ajustari in zona "spitelor" unde nu sta perfect mulat pe volan. Nu stiu daca sa decupez pielea sau sa o lipesc de plastic in zona aceea. In rest, e super, nu se misca in nici un fel si senzatia la atingere e foarte placuta.

0

Cel de la Simoni arata ca la 'gizmo' :blink:

0

Si-a pus careva volan din piele in locul celui din plastic? Vreau sa fac schimbarea asta si nu stiu la ce sa ma astept. Dati si voi o parere merita sau nu...

Aderenta (= functionalitate + siguranta) si senzatia tactila (feelingul) sunt, fie si numai ele, argumente pentru care merita din plin o asemenea schimbare, chiar daca ar fi sa-ti imbraci singur volanul ... cum faceam unii dintre noi pe vremuri la vechile masini ... :)

0

Si eu as vrea sa imi schimb volanul(4 spite) cu unul in 3 spite si din piele(original VW)...

dar as vrea sa stiu ce modificari(adaptari) presupune aceasta manevra....

Volanul de piele este clar muuult mai confortabil iar in conditii de f. frig sau f. cald nu deranjeaza ca unul de plastic... ce sa mai vorbim de aderenta...

0

iar in conditii de f. frig sau f. cald nu deranjeaza ca unul de plastic...

La capitolu' asta, e taman invers.

0

Nu se compara cu un volan de piele din fabrica ... este in stare finala ... sau mai trebuie facut ceva ?

0

Stai sa ne intelegem; Volan de piele poate sa aiba masina din fabrica; Ce garantie ai ca nu a fost comandata din fabrica (ar trebui sa aiba si schimbatorul de viteze tot imbracat cu piele)

piele cum am eu pe volan nu am mai vazut la MK4. schimbatoru si frana de mana sunt plastic.

ce-i drept ca arata f. bine si e imbinat perfect, e si mai gros - e super :(

0

piele cum am eu pe volan nu am mai vazut la MK4. schimbatoru si frana de mana sunt plastic.

ce-i drept ca arata f. bine si e imbinat perfect, e si mai gros - e super :(

ai cum sa te interesezi de provenienta pielii de pe volanul tau? ... arata foarte bine ... nu pot sa-mi dau seama daca asa arata si alea de la Simoni

0

La polo-ul din semnatura ... nu stiu ... este o piele foarte fina si foarte subtire ... si e tot volanul imbracat in piele am impresia, inafara de capacul de la airbag.

0

Eu am pachetu ala sumar de piele cu volan schimbator si frana.

Pielea de pe volan este beton am 15000 de km si nu s-a tocit inca. Pielea e f buna la pipait nu este alunecoasa ca la alte volane din piele este putin grunjoasa. S-ar putea sa se mai toceasca dupa un timp mai ales in zona de contact dar mai dau cu o solutie Motip pt piele auto care face bine, nu aluneca.

S-a mai zgaraiat de la inele lu nevasta mea hehe dar asta e nimic nu tine forever.

0

ai cum sa te interesezi de provenienta pielii de pe volanul tau? ... arata foarte bine ... nu pot sa-mi dau seama daca asa arata si alea de la Simoni

imi pare rau dar nu am cum.

pielea e super (e fina) si volanul chiar nu mi se pare tocit in nici un loc.

0

70000KM ... si nu s-a tocit. Treaba cu tocitul depinde si de cum tii volanul de strans ... cum transpiri, dar si de calitatea pielii.

0