Jump to content

Test Golf V vs Audi A3


voinea
 Share

Postare recomandată

As vrea sa-mi schimb masina si ma gandesc la

Audi A3 2.0 TDI Ambition sau Golf 5 GTI.

(nu sunt pilot :), dar merg tare...)

Ce parere aveti? Raport pret/calitate?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gorrocs

    6

  • Vlad MHL

    6

  • voinea

    4

  • Cristache

    4

  • Administrator

calitate ceva mai buna la audi

imagine de marca tot la audi

sportivitate la GTI.

design interior deosebit la GTI

La A3 poti sa cumperi si 4motion

La GTI e doar benzina momentan.Peste cateva luni va fi si 2.0 TDI.

Ambele sunt masini bune. Tu alegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut si eu printr-o dilema asemanatoare si pentru ca pe GTI se va monta diesel abia din saptamana 11 (sau chiar mai tarziu) a "fost ales" A3 Sportback. In alegerea acestei masini au intervenit si alti factori subiectivi.

Am condus ambele masini iar sentatiile la volan sunt asemanatoare, 2.0 TFSI-ul de pe GTI nu mi s-a parut mult mai sportiv decat 2.0 TDI-ul, dar in reprize TDI-ul "impingea" mult mai bine.

Avantaj obiectiv A3 vs GTI: calitatea finisajelor si asamblarile superioare, in varianta 3 usi si cutie manuala poti opta pentru quattro, lista mai mare de motorizari, ceva mai multe gadget-uri ca optionale.

Dezavantaj obiectiv A3 vs GTI: pret de achizitie mult mai mare (la dotari similare pretul A3-ului este cu aproximativ 20% peste GTI), pedalierul si volanul GTI nu le poti comanda pe A3.

Restul listei de avantaje/dezavantaje sunt de natura subiectiva (sunet in habitaclu, design, imagine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A3-ul isi justifica pretul doar in fata celor care cunosc diferenta dintre cele doua marci. Diferenta de design si calitate poate parea mica pentru persoanele care zic ca nu platesc marca cand de exemplu isi aleg aceeasi motorizare, dar daca esti "exigent", alegi si platesti A3-ul.

In ceea ce priveste GTI-ul, raportul calitate/pret este excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul de GTI :)

offtopic: Poate sa-mi spun si mie cineva codul pentru pedalele ( ma rog ornamente de pedale ) GTI . Vreau sa-mi pun la mine asa ceva iar tipul de la pbn a cautat 20 min in calculator si nu a gasit nimic sau nu a inteles ce vroiam ( am dat tel ).

A vrut sa imi ofere in schimb pedale Zender la 100EUR ..mi se pare mult .

@voinea La pitstop cat sunt ?

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gorrocs GTI: Scaune, volan, schimbator, pedale, kilometraj pana la 300km/h :)...jos palaria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce poti sa-ti doresti mai mult ? :)

Poate un A3 3.2 quattro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Incep sa tind spre un 2.0tfsi quattro 200cp. Diferenta de performanta pe 0-100 este 6.3 pentru 3.2 quattro si 7.1 pentru 2.0T quattro. Dupa suta, 3.2 face clar treaba mult mai buna, dar inclin sa cred ca motorul e un pic cam greu si masina tinde sa subvireze. Astept sa vad diferenta cand apare a3 2.0T la porsche si poate don' Cristache sa ma mai faca un drive-test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu apare codul in ultima versiune de ETOS (inca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc voinea ! Inseamna ca din cauza asta erau baietii de la pbn in ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
smotocel_79

Eu merg pe Audi.A3.2.0TDI quattro.2 usi.e superb.dar si la pret e superb.Am ales in schimb aceeasi motorizare golfV ,tot 4motion....dar mai ieftin cu 4000 si ceva de euro.Plus ca la audi,ESP-ul se plateste ....la golf nu.la golf am luat 4 usi...deci masina nu intra in competite de nici o culoare....fiecare are alt mod de a cataloga STANDARDUL...daca ieseam mai ieftin,optam pentru Audi....oricum,eu iubesc si golful...asa ca....oameni buni deunde pana unde ...golful e masina de femei ????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai raspuns la un topic vechi de 1an si ceva ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e si el nou.

tot golf e mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se discuta A3 Vs G5. Mai adaug si eu Passat B6. As schimba masina iar bugetul este de 20.000E CIP. Exclud seat si skoda pt ca nu cred ca merita nici o masina de la ei 20.000E Cip. Raman A3, G5 si Passat B6. La G5 alegerea ar fi GTI, la Passat B6 HL 1.6FSI, iar la A3 ar fi SB Ambition cu 1.6Mpi. Dintre toate cele 3 calitatea cea mai buna, cu tot respectul pt audi, mi se pare la passat. Si asta pt ca nu se compara dotarile interioare cu nici o marca. Pielea ramane piele, iar la vw pielea e indetica cu cea de la audi. Probabil ca un A3 cu piele ar "da" mai bine ca passat.. insa deja depasim bugetul. Eu insa aleg GTIul fara regret. Poate A3 e mai sportiv.. insa doar daca ai bani de 3.2FSI, pt ca la 20k E nu iei mare lucru de motor.

PS Passatul e pe "hartie" doar.. ca se incadreaza in buget. Nu cred ca se potriveste Passat la un "pusti" de 26 de ani :)

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai niste contradictii in gandire, dar pt un pusti (fie el si de 26 de ani), se accepta. cam compari varza cu morcovul. stiu ca GTI suna bine, masina te impresioneaza, dar ar fi recomandat, fie 1.4 TFSI, fie 2.0 GTd, daca vrei sportivitate la un consum decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.6 no way, o sa te rogi de el ca sa depasesti ceva. Oricum, inteleg ca iese din discutie (de fapt nici nu inteleg cum pot sa vanda Passat cu piele si 1.6, mi se pare cel putin bizara combinatia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai niste contradictii in gandire, dar pt un pusti (fie el si de 26 de ani), se accepta. cam compari varza cu morcovul. stiu ca GTI suna bine, masina te impresioneaza, dar ar fi recomandat, fie 1.4 TFSI, fie 2.0 GTd, daca vrei sportivitate la un consum decent.

Cred ca nu s-a inteles. Eu am comparat Passat acolo DOAR pt ca e la acceasi bani. NU pt ca avea loc in comparatia A3 Vs G5. E clar e total diferita masina. Passatu de 1.6 FSI 115 CP mie unul mi se pare "decent". Penibil mi se pare dotarea "sportiva" cu sasiu sportiv de la A3 si motor de 1.6MPI 102 CP.

Sincer imi place si GTI si GT insa nici un CL cu 1.4TSI de 140CP nu e rau. Banuiesc ca totul se rezuma la buget de achizitie si intretinere masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
smotocel_79

Normal ca nu se compara.comparam ceva traditional cu ceva care are,adevarat, o vechime,dar nu platesti firma.G5 a ales sa ramana accesibil ''oricarui'' buzunar,pe cand A3 a ales sa fie,ceva...''inchis''...desi nu cred ca se pot compara,eu cred ca sunt cam la acelasi nivel.Le strica doar marketingul prost din Romania,si proastele sosele....ganditi-va asa : DACA LOCUITI IN GERMANIA , CE MASINA ALEGETI ?????????? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai soselele sau marketingul sunt problema la noi ci si factorul imagine, care are o pondere mult mai importanta la cumparatorul roman. :Driver:

In Germania piata e matura … si G5 se vinde mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dintre un A3 si G5 poate n-as face o diferentiere exclusivista pentru ca singurul punct mai tare mi se pare designul de A3. In rest chiar nu ma intereseaza interiorul(asa de tare). Plus ca masinile, din aceeasi clasa sunt cam la fel de nervoase.

P.S. : Vorbim de niste masini pe care nu multa lume si le permite.Eu sunt super multumit de Golf (cel putin cat am vazut la dealer pana acum + condus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus mai e si valoarea la revanzare unde Golf (cel putin in Ro) e mlt mai bun ca "investitie" A3 se depreciaza rau.. oricum e mult prea scump pt ce-ti ofera.

Am avut mult timp dilema: G5 - A3 - Seria 1 si am ramas la Golf (poate si pt ca inainte am avut un G4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In orice caz intre A3-G5 si seria 1 as alege seria 1 fara sa clipesc si fara remuscari:) , asta este esenta si blazonul marcii nemtesti de auto . Dar avand in vedere ca voi avea G5 .... respect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In niciun caz BMW S1 este depasit de G5 atat la spatiu interior cat si la tinuta de drum.Merg totusi pe A3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca G5 este un (design mai mult) sportiv dedicat tinerilor atunci seria 1 este si mai dedicat .no ofense :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!