Jump to content

Masinile pentru est diferite de cele pentru vest?


deocamdata
 Share

Postare recomandată

In mod cert exista diferente. Pe de o parte, pentru ca asteptarile noastre asupra calitatii sunt mai mici, cel putin teoretic, si pe de alta parte pentru ca produsele trebuie sa aiba un pret cat mai mic, salariile noastre nu se compara cu cele ale vest-europenilor... Cat despre piesele romanesti, ele sunt prezente din considerente de ana de lucru ieftina, si nu constituie o problema, atata timp cat se respecta standardele de calitate impuse de VW. Asa cum produsele high-tech sunt pline 90% de componente made in TW, China, etc, si masinile se vor umple de piese fabricate in Europa de est. Eu nu vad acest lucru ca pe o problema, ci ca o masura de reducere a costurilor. Sigur, apare si intrebarea: Se compara seriozitatea si standardele lucratorilor de la noi cu cele din vest ? Raspunsul il stiti toti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea e asamblata la bratislava si pe centuri scrie made in austria, pe capacele de roti made in spain etc. este o firma ce face cablurile electrice pt vw la cluj. ma gandesc ca o masina facuta pentru est poate fi la fel ca un bocanc de munde de marca ce-l cumperi in romania si te tine un sezon si aceeasi marca, model si tara de provenienta cumparat din vest te tine 4 sezoane. apropo de asta. mergeti intr-un decathlon din vest. 70% din bocanci sunt made in romania si sunt foarte buni. 90% din treningurile si tricourile de firma, de bumbac pur, sunt made in romania. si sunt foarte bune, nu se plange nimeni. mi-am gasit la h&m un costum superb, nu l-am cumparat pt ca scria made in romania, desi am indoieli ca voi gasi in romania asa ceva.

deci va cred ca teste finale stabilesc daca masina va merge in est sau vest dar nu si ca are importanta made in ce scrie pe o piesa sau alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o intreprindere mare, fosta "de stat" din Bistrita se fabrica ceva piese metalice, componente pt ceva utilaje industriale, cu stanta "MADE IN USA", deci turnat in metal, nu abtibild sau altceva, iar intr-o alta fabrica se toarna un component ce se gaseste pe toate masinile, cu shtantza MADE IN ITALY, si datele firmei din Italia care a dat comanda si a trimis matritele la fabrica respectiva.

Asa ca nu va faceti iluzii daca cumparati o piesa pe care scrie MADE IN JERMANIA :banghead: poate e facuta chiar in orasul vostru.

Si putin offtopic, un renumit producator de gresie si faianta din inima Ardealului exporta in Spania gresie, pe matrite scrie, cum desigur ati ghicit deja, Made in Spain. Spaniolul cumpara gresia din Romania, o ambaleaza ungurii de la Dunapack, si noi in Romania o cumparam la preturi duble fata de produsele romanesti, pt ca, deh, fala e mare, si ne punem in casa gresie spaniola :banghead: si cand `colo e fabricata la doo strazi distanta, diferenta e ca s-a plimbat pe ruta ro - hu - es - ro

Toate cele 3 cazuri sunt reale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod cert asa se procedeaza. politica de reducere a costurilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O mica prezentare cu linia de ansamblare VW/Audi.

Chiar daca ar diferentia masinile dupa un anumit criteriu calitatea ar fi oricum foarte buna pentru Romania.

Reduceri de costuri sunt peste tot insa nu cred ca aceste reduceri ar afecta doar calitatea masinilor destinate pietelor de est.

Ce este sigur diferit fata de vest este calitatea lucrarilor service si a eventualelor corectari (aici ma refer la probleme recunoscute de producator cu inlocuire suportata de el , comunicate centrelor regionale si neaplicate prin est).

Ex. La Fabiile 2001-2002, senzorul de servodirectie crapa pe la aprox. 50.000 km.

Cei din service nu vroiau sa recunoasca aceasta problema desi era un comunicat oficial din decembrie 2003 al uzinei Skoda.

Atentie prezentarea are 2,5MB

Click aici ->Cum se ansambleaza masinile VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am un prieten posesor al unei SO 1,6i 16v cumparata noua din tara de aproximativ 2 luni si care afirma ca sunt mari diferente in ceea ce priveste finisajele interioare intre masina lui si una adusa din Germania. Un coleg este nemultumit de performantele, consumul si finisajele Megan-ului lui cumparat nou din tara fata de cel al sotiei adus din Franta. Ambele comparatii fiind pentru masini cu acelasi tip de motor si dotare.

Nu vreau sa ajung la concluzia ca producatorii din UE trimit spre est masini din clasa a II-a sau a III-a de calitate, dar totusi conteaza si provenienta masinii indiferent de marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre exemplu eu am cumparat masina din Germania, dar tara unde a fost fabricata a fost Slovenia. Masina a fost cumparata, de catre primul proprietar, de la un dealer VW din Germania, deci pe cale legala.

Nu am vazut nici o problema la calitatea finisajelor sau alte probleme de tipul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca trebuie sa afirm acest lucru, dar masinile cu destinatia Romania sau EST in general au o calitate de fabricatie mai slaba. Am adus Octavia la SH din Cehia in 2001 in tara, avea 100.000 km si era impecabila dpdv al fiabilitatii si al modului de constructie interioara (ma refer la usi, etc). In schimb, prietenii mei cu Octavii noi luate din tara in 2001-2002 aveau o gramada de mici neajunsuri sau zgomote in masinile lor. Plus ca becurile sau claxoanele se ardeau la greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca trebuie sa afirm acest lucru, dar masinile cu destinatia Romania sau EST in general au o calitate de fabricatie mai slaba. Am adus Octavia la SH din Cehia in 2001 in tara, avea 100.000 km si era impecabila dpdv al fiabilitatii si al modului de constructie interioara (ma refer la usi, etc). In schimb, prietenii mei cu Octavii noi luate din tara in 2001-2002 aveau o gramada de mici neajunsuri sau zgomote in masinile lor. Plus ca becurile sau claxoanele se ardeau la greu...

<{POST_SNAPBACK}>

una e sa rulezi afara 100000 km , alta e 40000 km in romania.... :lol: Eu unul nu cred in fabulatiile astea. Si cu una de afara daca dai in gropi si mergi haotic, o faci praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile despre care vorbeam nu aveau 40.000km, ci erau aproape noi, DAR CU PROBLEME. Probleme pe care eu nu le aveam cu o masina cu uzura mult mai ridicata. Asta doream sa subliniez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu impartirea pe calitati nu o cred nici eu, mai ales ca multe masini se comanda cu anumite optionale si se fac oarecum custom. singurul loc unde ar putea sa difere ar fi linia de asamblare care ar putea sa aiba si furnizori diferiti.

@istef: de unde stii ca masina e fabricata in slovenia? din seria de sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e imposibil ca o mashina in romania sa ramana OK. Mashina mea are 1650km si deja se aud ceva zgomote din spate ( e drept ca doar la denivelari mari )... Cred ca la 15000 voi fi incujunrat din toate partzile de zgomote. Un prieten cu un passat adus din belgia an 2003 , 150.000km nu avea nici cel mai mic zgomot.. 16.000km mai tarziu de mers prin romania.. va imaginati cum "zgrangane" din toate alea. E clar ca o mashina in romania se va "strica" de 10 ori mai repede decat in afara. ( daca nu de 100 de ori ).

Diferentze de calitate intre fabrici/zi/noapte/luni/vineri/soare/vara/inarna e normal ca exista.. importat e cat de strict se face verificarea de calitate ... si daca ea se face la fel indiferent unde merge mashina...

Eu unul nu cred ca mashinile facute din germania pt germania sunt mai bune. Si acolo ca si aici unele sunt mai bune.. altele mai proaste, cum am zis.. importat e cat de mare e diferentza intre "cea mai buna" si "cea mai proasta". Oricum in fabrica e extrem de greu de dat seama care mashina nu e asamblata OK. Cred ca mai mult finisarile finale se verifica.. oricum sunt singurele care le vedem si noi.. si care sunt facute 100% manual.

Logica cu "alea mai proaste le trimit in romania" nu mi se pare corecta. Ce se intampla cand o masina e facuta "pe comanda" cu exact ce vrei tu? O fac din start mai proasta? Sau daca e proasta fac alta? Sau trebuie sa te rogi sa fie ok aia? Parerea mea ca de aia dai bani pe o mashina noua. SA AI GARANTIE! De aia costa mai mult ca una sh. Daca o mashina noua se strica.. va fi reparata si aici .. si in germania.. cu acelasi costuri (teoretice) pt constructor. Daca mashina are defecte din fabrica.. mai mult ca singur in primii 2 ani se vor vedea.

Calitatea materialelor a crescut.. insa calitatea per ansamblu a scazut... e normal ca si politica.. pt ca ceea ce conteaza cand o cumperi e cum arata.. si tendintza oricum e sa se schimbe mashinile cat mai des... Cati din occident tzin mashinile 20 de ani? Probabil nimeni. Cred ca durata medie de vitaza de 5-6ani sau 150-200.000km.. timp in care nu vor cadea repere importante... Ce rost are sa faci o mashina sa tzina 50 de ani? Doar va costa mai mult. La fel nu are nici un rost sa faci o mashina sa treaca zi de zi si minut din minut prin cratere... 90% din mashinile vandute nu vor merge niciodata prin asemenea conditzii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un an dupa ce am luat ibiza de le repr din RO, m-am intalnit cu un fost coleg care isi audese una din G. diferentele erau nu numai la optionale (unele chestii care le avea el, la mine nu erau disponibile-nu mai stiu exact ce), dar ce era vizibil: farurile erau diferite. adica: la mine erau/sunt doua cercuri unite, gen cifra 8 culcata, iar la el erau 2 cercuri despartite.unul mai mare si unul mai mic. ciudat, hm...? la calitatea materialelor nu am gasit diferente, desi nu am studiat enorm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Standardele" sau echiparea difera de la tzara la tzara... in UK de ex la golf 5 toate au esp by default.. insa si la bani e mai scumpa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un an dupa ce am luat ibiza de le repr din RO, m-am intalnit cu un fost coleg care isi audese una din G. diferentele erau nu numai la optionale (unele chestii care le avea el, la mine nu erau disponibile-nu mai stiu exact ce), dar ce era vizibil: farurile erau diferite. adica: la mine erau/sunt doua cercuri unite, gen cifra 8 culcata, iar la el erau 2 cercuri despartite.unul mai mare si unul mai mic. ciudat, hm...? la calitatea materialelor nu am gasit diferente, desi nu am studiat enorm!

<{POST_SNAPBACK}>

Stai linistit, farurile alea mai smechere sunt disponibile si in Romania pe echiparile mai inalte si motoare mai mari, nu au nimic de a face cu loturile pentru Est.

Si in Germania e plin de Ibize cu faruri ca ale tale - si la Fabia exista 2 tipuri de faruri in functie de nivelul de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai probabil, dar eu aveam 1,9 SDI si cu ceva optionale, iar a lui era 1,2 benzina si cam cheala! de asta ma gandeam..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

@istef: de unde stii ca masina e fabricata in slovenia? din seria de sasiu?

<{POST_SNAPBACK}>

Da. Iti dai seama dupa seria masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca de aia dai bani pe o mashina noua. SA AI GARANTIE! De aia costa mai mult ca una sh. Daca o mashina noua se strica.. va fi reparata si aici .. si in germania.. cu acelasi costuri (teoretice) pt constructor. Daca mashina are defecte din fabrica.. mai mult ca singur in primii 2 ani se vor vedea.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu toate defectele sunt suportate din garantie. De exemplu mi s-a spus ca posesorul unui MITSUBISHI PAJERO 2,5 TD, care este si dealerul local al acestei marci, a trebuit sa suporte singur costul inlocuirii setului de injectoare (400-5000 $) stricate de motorina din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde stii ca masina e fabricata in slovenia? din seria de sasiu?

<{POST_SNAPBACK}>

Pentru a afla unde este fabricata masina si nu numai se poate verifica numarului de identificare a vehiculului. Este mai jos o legatura luata tot din acest forum

http://www.analogx.com/cgi-bin/cgivin.exe?...8&Submit=Decode

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am adus aminte si am verificat si eu... mashina mea se pare ca a fost fabricata in Wolfsburg, model 2006... ceea ce demonstreaza ca nu exista asa ceva ca, "categoria B" . Mashina e "pe comanda"... si in afara de faptul ca au lucrat intentzionat mai prost la ea.. nu vad altfel cum sa iasa mai proasta ca restul din acceasi fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am adus aminte si am verificat si eu... mashina mea se pare ca a fost fabricata in Wolfsburg, model 2006... ceea ce demonstreaza ca nu exista asa ceva ca, "categoria B" . Mashina e "pe comanda"... si in afara de faptul ca au lucrat intentzionat mai prost la ea.. nu vad altfel cum sa iasa mai proasta ca restul din acceasi fabrica.

<{POST_SNAPBACK}>

Ar tebui mentionat faptul ca VW mentioneaza in VIN modelul, nu anul efectiv de fabricatie.

Daca NetFlow a gasit 2006 in VIN decoder asta nu inseamna decat ca are G5 model 2006, nu masina fabricata in 2006.

Scuze pt. interventie, dar mi se pare utila pentru a evita unele confuzii ... :)

... in rest ... ma gandesc si eu ... trapa genereaza infrasunete (acum nici nu se mai inchide perfect), pneurile din semnatura sunt de o calitate mai mult decat mediocra (nu vor depasi 20.000 km), etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu trapa ce ceva general la VW. Trapa cat si geamurile spate la TOATE vw ( cel putin la golf si passat ) fac la fel. Un sunet ciudat de iti vine sa te dai cu capu de peretzi. Eu am cauciucuri Continental Eco Contact 5.. nu pot zice cat de bune sunt... for now :) Tot ce pot sa zic e ca, chiar si pe ploaie si temp scazuta extrem de greu au pierdut aderenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si eu dar nu stie de seria mea

la model zice "Model Specific: 4-8 ZZZ3C Unknown", "Check Digit: 9 Z Invalid", "Year: 10 6 2006", "Assembly Plant: 11 P P"

Modificat de imircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar tebui mentionat faptul ca VW mentioneaza in VIN modelul, nu anul efectiv de fabricatie.

Daca NetFlow a gasit 2006 in VIN decoder asta nu inseamna decat ca are G5 model 2006, nu masina fabricata in 2006.

<{POST_SNAPBACK}>

La mine scrie si in talon si CI: "Anul fabricatiei: 2006", desi masina e fabricata in 2005

Modificat de imircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca e facuta in 2005 :blink: Cum am zis e model 2006. Adica vroiam sa zic ca a fost facuta recent si in Germania... Nu prin stocuri de 1 an... Asta in ideea in care ar trimite in ro "categoria B"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!