Jump to content

Exfoliere lac vopsea


bogdanb
 Share

Postare recomandată

Samy Manole

Am patit-o si eu astazi. :( Dupa ce am spalat masina care a stat cateva saptamani nespalata in fata blocului pentru ca m-am dat pe bicicleta :)

Am fost la spalatorie, afara erau 30 de grade (probabil si apa rece pe masina fierbinte a avut un rol in toata povestea), si cand am scos masina din boxa, aveam o bucata de toata frumusetea (cam 10cx10 cm) pe capota si inca doua pe aripa din spate, in partea de jos.

Ma gandeam si eu ca o fi fost revopsita masina prost in Germania in Autohaus cand au pregatit-o de vanzare, ceea ce e putin probabil...

Tipul de la spalatorie mi-a zis ca e de la gainatul de pasari lasat prea mult timp. Ce-i drept, in zona aia stiu ca aveam o pata lasata in lac de la un gainatz de pasare, dar mai am si altele care nu s-au exfoliat.

Acum si eu as incerca tot o varianta de compromis deocamdata...

A mai incercat cineva varianta cu spray cu lac pentru a opri exfolierea? nu ma deranjeaza aspectul deocamdata, ci doar mi-e teama sa nu se strice mai tare. Cand mai strang ceva bani ii fac o revopsire, dar nu inca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dan.

    6

  • toni

    4

  • Fiestax

    3

  • Iulian94

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

problema consta in urmatorul fapt,la majoritatea pieselor revopsite de pe masina mai ales cele metalizate,din cauza ca tabla are mult aluminiu in ea,diferentele de temperatura fac ca tabla sa lucreze sa se dilate si de aici incep problemele.Lacul e primul care are de suferit.Eu pe masina mea am avut o pate mica de 2 centimetri i-am facut un retus si apoi a plecat din alta parte.E vorba de aripa stanga fata e singura care a fost revopsita in germania foarte bine de nu se cunostea.M-au venit dracii si spasmoasele si am bagat vap pe masina si am exfoliat toata aripa.Mi-am facut vopsea la noanta 100 grame,trebuie sa-i dea un fond de vopsea si apoi lac.La masinile care nu au piese revopsite e de ajuns sa ai o ciupitura de piatra si iti pleaca lacul.Solutia de compromis este matuirea locului cu smirghel de peste 2000 granulatie cu atentie sa nu se intre in stratul de vopsea si aplicarea unui strat de lak 2k local,sau in locuri mici gen puncte de piatra cu un betisor de ureche.La opel masinile metalizate chiar venea un set de reparatie din fabrica un recipient mic gen oja cu lac,sau la cele nemetalizate tot un recipient la culoarea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exfolierea nu are nici o treaba cu gainatul sau cu dilatarile tablei. Gainatul pateaza vopseaua, dar nu are atata putere incat sa distruga tot lacul iar dilatarea tablei ar trebui sa afecteze toata masina nu doar unele repere.

Exfolierea se poate datora unei pregatiri insuficiente in momentul revopsirii, folosirea unui grund incompatibil cu substratul (tabla sau plastic) sau nefolosirea lui, nerespectarea timpilor de uscare pentru vopsea/lac, folosirea unor straturi de grosimi necorespunzatoare pentru lac/vopsea sau folosirea unui lac incompatibil cu tipul de vopsea folosita.

Nu dati vina pe fel de fel de efecte secundare, cel care vopseste masina are principala vina daca vopseaua/lacul nu tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum iti explici ca am vazut multe masini revopsite cu probleme de genul asta?Oare toti vopsitori sunt prosti?Am vazut si masini revopsite in germania cu acceasi problema.Vezi k si gainatul e destul de nociv.Stiu un seat ibitza galben 2007 cu lacul plecat de la gainat pe plafon si masina are vopseaua originala pe ea.CHIAR INVIT COLEGII DE FORUM SA POSTESE REFERITOR LA TREABA ASTA(MA REFER LA COLEGII CARE AU MASINI MAI NOI CU VOPSEAUA ORIGINALA SI CARE AU PROBLEME CU EXFOLIEREA LACULUI)Intradevar depinde in mare masura si de cine iti vopseste masina in ce conditii si daca se tine cont de calitatea materialelor(vopsea pe baza de apa sau de solventi),durata de la aplicarea vopselei si aplicarea lacului,pregatirea suprafetei etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi explic prin faptul ca sunt revopsite :) Nu toti vopsitorii sunt prosti, dar ca in orice domeniu, multi sunt slab pregatiti sau fac treaba de mantuiala.

Am vazut suficiente masini/repere revopsite incat sa pot afirma ca multe dintre revopsiri sunt facute de mantuiala. Daca te uiti de la mai putin de 1m distanta poti vedea o revopsire cu usurinta, in multe cazuri.

Ce am scris mai devreme sunt informatii bine cunoscute si le vei gasi in orice manual dedicat vopsirii auto.

Nu contest ca si gainatul afecteaza vopseaua, dar in general asta insemna patarea/matuirea vopselei pe o zona mica iar in adancime acel defect nu va fi mai mare de 10um. Unul din motivele pentru care gainatul ataca vopseaua este dilatarea tablei de care spuneai chiar tu. Vopseaua se dilata/contracta o data cu tabla iar daca lasi un gainat prea mult pe masina iar aceasta trece prin mai multe cicluri de incalzire/racire, vopseaua va lua textura gainatului. Recent s-a descoperit acest lucru, desi se banuia ca efectul este mai mult chimic iar atacul ar fi avut loc din cauza acidului continut de gainatul de pasare.

Oricum, sa-ti plece 10x10cm sau mai mult de lac de la un gainat de 1cm diametru mi se pare destul de neplauzibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu - NYL

aveti exemplu masina mea cum poate sa se ajunga de la un pic:

eu am tolerat acel un pic care acum este un mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emit si eu o parere: Exfolierea se face de la jetul super-hiper puternic de apa din spalatoriile manuale. Oricine are ciupituri de lac invizibile de la pietricele sa zicem, dar nu cumva jetul prea puternic intra sub lac si-l ridica? Eu spal masina doar cu buretele si galeata si nu am probleme desi are 10 ani masina, si o usa a fost revopsita. Odata a fost spalata cu jet si a intrat apa in stopuri si nu o mai duc.

Am spalat niste scaune verzi din plastic cu jet si din lucioase s-au facut aspre si mate. Cred ca daca bagi mana la jetul de 150 atm. iti ia pielea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu - NYL

da, acel jet intra sub lac, asta am patit eu aveam la inceput lacul umflat cat un bob de mazare, dupa s-a extins cu apa sub el si s-a ajuns la ce ai vazut in poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samy Manole

Da! Jetul care intra sub lac in locurile unde sunt ciobituri pare a fi problema la mine.

Am observat ca in locul respectiv aveam o ciupitura de 1mm pana la tabla de la o piatra sau ceva iar exfolierea incepe din acel punct.

Stiu ca spalatorii mai au tendinta sa dea cu jetul foarte aproape de punctele care le mai observa, ca sa le scoata (apropeie la 1 cm de locul respectiv)... Se pare ca asta a crezut ca o fi o mizerie si a incercat s-o scoata, reusind astfel sa scoata lacul :)

Ma gandesc sa foliez capota daca o fi ieftin si sa o revopsesc pe toata cand o fi sa vand masina...

Asadar, aveti grija daca aveti ciobituri sa mentionati spalatorilor sa nu apropie jetul mai mult de 30 cm de zonele respective...

Sau cel mai bine daca aveti curte, spalati masina acasa cu furtun fara presiune. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

buna am si eu o problema asemanatoare exfoliere lac pe o suprafata de 30*40 cm (vopsea originala, pe sosele de romania si spalatorii idem)

nu ar fi oare buna o varianta in care sa pun folie transparenata (incolora) pe toata capoata?

ideea o am de circa 2 sapt, dar in VS nu am gasit pe cineva care are folie incolora pentru uz auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia e in jur de 80-90 EUR pe mp, cu tot cu manopera si TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stanmcristian

lacul original nu se exfoliaza asa usor,sigur ai avut capota revopsita sau data cu lac fara a matui bine stratul vechi de lac.Am patrit-o si eu la fosta masina, ca sa pui folie ar fi bine sa repari capota si dupa aia folie. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut

am si aceasta problema pe capota. la inceput a fost o pata mica masina a fost tinuta in garaj si spalata la spalatorie cu jetul. apoi..iarna asta a stat afara si a fost spalata tot la spalatorie in continuare iar acum m.am trezit cu lacul sarit de pe capota 40cm lungime si latime de max 2 cm in doua locuri si 2 3 pete pe pe fiecare aripa. si o pata mica pe plafon undeva mai in spate cam unde sunt usiile spate. vopseaua nu are nimic, se vede clar dar nu stiu ce sa fac cu problema cu lacul. polisare si apoi lacuire sau habar nu am ce e de facut. revpsire nu as face pt k totusi e vopsea originala a masinii. in plus nu as vrea sa am probleme cu toata vopseaua masinii....

a reusit cineva sa rezolve asemenea problema? am citit tot topicul, cum ati rezolvat siuatiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Problema asemanatoare, mi-a sarit lac pe mai multe zone. Oare nu exista ceva solutie lac la reprezentanta pentru rezolvarea acestei probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura solutie pe care o stiu e revopsirea. Sau poate or putea la vopsitorie sa curete lacul si sa-i dea altul...Dar am observat ca majoritatea golfurilor dupa 2000 au patit-o in stilul asta in Romanica. Un prieten si-a luat un Golf 5 full in 2006 adus din Germania si la cateva luni i-a sarit lacul de pe capota si bara. Acum vreo 2 luni a revopsit-o integral printr-o ocazie cu 2800Ron si a iesit un albastru si mai frumos decat cel initial! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, foarte multe golfuri au problea asta, o sa merg la mai multi vopsitori sa le cer parerile apoi o sa vad care e cea mai buna si sa rezolv problema. de lasat nu trebuie sa o mai las sa se agraveze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Se slefuieste lacul din zona cu probleme si apoi se da cu lac de pierdere

Asa mi-a facut cineva la bara spate la un vw.bora albastru.

Modificat de nextlevel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am polisat toata capota. Rezultat frumos se vedea foarte putin zona afectata in plus nu se mai exfolia mai departe. Astazi...dupa aprox 2 luni de la polisare a inceput sa sara din nou mai departe. Mai putin dar a inceput, Alte solutii:

1. Revopsirea (nu ma prea tenteaza deoarece ar trebui sa fac mare parte din masina)

2. Lipirea unui autocolant pe toata capota si plafon

3. Asteptarea pana se exfoliaza mai mult. (neindicat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am lacul exfoliat, singura solutie este revopsirea. Dar si cu toate acestea s-ar putea ca dupa cativa ani sa sara din nou. Odata ce lacul nu a fost aplicat cum trebuie tot timpu vei avea probleme cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea vreau sa ma enervez si sa ii dau un autocolant si sa nu mai am treaba deoarece pare cam prostie.. da nici de vopsit nu imi vine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nici eu nu am probleme pe zone mari. Pe capota e sarit aprox 20 de cm lungime si latime 2 cm. cu folie rosie transparenta ai rezolvat problema?? foarte bine arata.

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:| nu m-am gandit la solutia asta. Ma tenteaza extraordinar sa incerc si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca s a dus lacul cum am vazut in cateva cazuri..de ce sa revopsesti? Revopsirea e necesara atunci cand vopseaua a fost afectata si nu mai are o culoareu niforma gen zgarieturi etc, daca s a cojit lacul recomand curatarea cu produse pe baza de petrol, eu am folosit la 2 prieteni un produs numit T - CUT Colour Restorer de la firma Carplan , e excelent si pentru zgarieturi usoare, produsul asta are petrol in el si pe langa ca ia din stratul de lac( Am incercat si alte produse T-cut de la alte firme insa nu au petrol in ele si nu curata la fel ..fiind doar niste paste polish.

In cazul in care este cojit lacul si marginile cojirii prezinta risc sa se intinda cojidu se si mai mult , cu acest produs cureti pana nu mai ai acele coji ... e aceasi logica ca si in zidarie cand decojesti peretii , plus ca lasi o suprafata perfect dreapta sau ma rog..fara denivelari. Iar apoi lacuit prietenii mei , insa aici intervine problema, eu personal am folosit 5 lacuri tip deodorant pana acum si nici unul nu a reusit sa formeze o pelicula care sa se imbine armonios cu lacul deja existent , de fiecare data tine sa faca mata zona langa locul unde dai tu. Acum caut un pistol de lacuit sau ceva mai profi care sa faca treaba mai bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!