Jump to content

Exfoliere lac vopsea


bogdanb
 Share

Postare recomandată

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dan.

    6

  • toni

    4

  • Fiestax

    3

  • Iulian94

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se intampl... nu aruncati cu pietre in cei de la spalatorie. SI eu am patit si asta e Romania ! NU trebuie acum sa acuzam spalatoriile pt asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am descoprit dupa ceva timp cateva zone de lac exfoliat pe aripa vopsita de curand. Se pare ca au cazut stropi de apa pe zona care ulterior a fost vopsita :D

Acum trebuie revopsita toata aripa, desi la un smirghel foarte fin si la un polish peste s-a intans zona cat sa nu se vada pre rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema.

La mine se manifesta pe aripa stanga, dreapta, capota, usa spate dreapta-sub dunga.

Cred ca solutia este revopsirea totala a capotei si a barelor, a usii spate sub dunga.

Alte sugestii sau solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dati cu putin lac peste ca sa nu se mai extinda la spalatorii, se va vedea si mai bine, aplicatil cu betisoare de urechi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a gasit cineva vreo solutie?(in afara de vopsire si lacuire totala a piesei)... si mie mi se exfoliaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a gasit cineva vreo solutie?(in afara de vopsire si lacuire totala a piesei)... si mie mi se exfoliaza!

stai lnistit ca si eu sunt in aceceasi problema..numai ca eu am bafta la spoileru din spare..exact langa numar.din ce cauza nush..

o fi fost mashina lovita si ala care a facut-o ..a facut-o cu mantuiala..sau.. :angry: :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e chiar deasupra pe platforma sau acoperis cum ii spune...

am doua pete exfoliate cam cat palma ... am dat eu cu lac si am incercat sa scot cu pasta pentru zgarieturi, dar fara succes..arata ca naiba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

poate cineva sa mai puna niste poze? Sa vad si eu niste exemple de asemenea exfolieri ca nu prea-mi dau seama.....Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

uite cum s-a facut la mine,.

06022009316qx1.jpg

w2048.png

06022009315jp4.jpg

w2048.png

din pacate, singura solutie este revopsirea intregului element.

eu asa am rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi lucru il am si eu pe aripa din dreapta spate de sub capacul de rezervor , de la o portiune de 15x15 mi s-a extins foarte mult pana la capatul aripii pana jos la imbinatura cu aripa...

M-am consultat cu vopsitori si mi-au spus ca singura rezolvare este REVOPSIREA, nimik altceva gen polish sau doar lacuit...asta e.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Mda, la fel m-am trezit si eu cu o pata pe masina de toata frumusetea dupa ce am venit de la spalatorie... Cred ca este o boala care se manifesta in special pe aripa dreapta spate, dupa cum am vazut si mai sus... :icon_thumright:.

post-10621-1255799312_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si la mine la fel dar la mine aripa stanga a fost revopsita la pbv1 si na trecut decat un an a fost facuta pe casco acum nustiu daca am garantie la lucrare mie nu mia dat nici o factura nici o foaie dacat ceam platit franciza sany0725.jpg

Modificat de zeuss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu sa mi se exfolieze lacul la 2-3 luni dupa ce am vopsit masina. Exfolierea lacului apare atunci cand vopsitorul nu a pregatit cum trebuie suprafata unde a aplicat lacul. Nu este vina celor de la spalatorie, sau a jetului puternic de apa. Singura solutie este revopsirea panoului respectiv (asta pt a arata bine). Eu dupa ce am revopsit panoul respectiv, nu am mai avut nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da este clar vina celor de la spalatorie. Cat am spalat singur masina a fost totul ok. Cum am dus-o la spalatorie a insistat ala cu jetul exact pe PUNCTULETUL unde se luase lacul , iar acel punctulet s-a marit. Si a dat bine acolo de a resuit sa il mareasca asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la pbv1 ca lucrarea era in garantie si au recunoscut ca vopsitorul nu a pregatit masina bine si au refacut toata aripa acum sper so fi facut bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am inteles ca s-ar putea face doar lacuire si nu se vede nicio diferenta intre piesa lacuita si restul masinii. Mi-a spus cineva care a fost la Bavaria cu asa ceva; mi-a spus ca sigur se face doar lacuire si daca incearca cineva sa iti bage pe gat si vospitorie sa cauti in alta parte.Si am mai auzit pe cineva care a facut la fel la un service prin Berceni parca. Revin cu detalii cum aflu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e vina lor.

Eu nu sunt de acord cu asta. Clar baietii de la spalatorie nu sunt niste indivizi pregatiti, scoliti (nu ai nevoie de o facultate sa dau cu jetul). Poate respectivul a crezut ca e un punct de mizerie, si a insistat cu jetul pe el.

Punctuletul ala mic, de unde a inceput exfolierea lacului, nu ar fi trebuit sa apara...

Dupa parerea mea, nu s-a vopsit corespunzator. Mai exact, s-a dat lacul prea tarziu, si astfel nu a mai facut priza necesara.

LE: Se poate face doar lacuire, dar inseamna cam 70-80 % din munca si daca nu este facuta cum trebuie... Degeaba ai facut-o.

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
al3xandru1228

acum 1 spt mi a atins cineva portiera cu un carut la carrefour, e o zgarietura de vreo 6 cm, dar faza naspa e ca in fiecare cap al ei a sarit lacul, e mai mic decat un bob de orez. plus bandou zgariat asa putin, dar ala l am retusat eu. am vb cu cineva de la o spalatorie unde se ocupa si de polishare, e pe langa OMV baneasa, si s a uitat si mi a spus ca sa merg la o vopsitorie sa matuiasaca sa aduca la acelasi nivel dat cu lac si dupa 2 spt sa i fac polishare. Acum nu stiu ce sa zic, dupa tot ce am citit mi e frica sa nu se exfolieza si mai tare la spalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am din pacate problema asta....s-a "dus" lacul pe cate o portiune de pe aripa fata si aripa spate..probabil de la spalatorie si l-am intrebat pe fratele meu care este vopsitor auto ( deci ar trebui sa stie cel mai bine cum se remediaza problema ) daca trebuie vopsite aripile . A spus ca nici nu se pune problema de vopsitorie daca vopseaua nu a avut de suferit...se poate face doar lacuire in locurile cu problema !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.Si eu ma confrunt cu aceiasi problema de cind am cumparat masina,acum 2 ani.

Am vopsit pe rind,capota,spoiler fata,spoiler spate.De curind am observat un inceput de exfoliere

pe aripa fata stg. Nu am vrut sa o mai vopsesc si mi-am cumparat un spray cu lac pt.vopsea auto

si un penson foarte subtire dupa care am pulverizat intr-un capac, apoi am punctat cite putin pe acel loc,

ocazie cu care am reusit sa opresc exfolierea.Nu stiu pentru cit timp dar pot sa va spun ca am spalat-o

de atunci de vreo 5-6 ori si e ok (spalatul se face cu buretele).Va doresc bafta daca vreti sa incercati !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare...am si eu o problema cu exfolierea...se poate oare vopsi doar partea exfoliata?

post-29452-1282914432_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... se poate vopsi doar aripa, nu intreaga masina :)

La tine pare a fi revopsita aripa si se exfoliaza "ultima" vopsire. In afara de a revopsi reperul afectat nu ai ce sa-i faci si sa arate bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sau a facut cineva o revopsire la un service autorizat a intregii masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!