Jump to content

Incalzire; Ventilatie; A/C; Climatronic - probleme & discutii (Touareg 7L)


BICOLORUL
 Share

Postare recomandată

Are si TOUAREG-ul functii ascunse la CLIMATRONIC

Daca da, cum se acceseaza si care sunt meniurile

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu inteleg exact intrebarea... dar recunosc ca nici nu am citit cartea tehnica chiar asa atent...stii cum e bucurie mare cind iti iei masina si mai iti scapa anumite detalii...

Am Touareg R5 TDI si climatronic Bi-zonal... poti sa stabilesti temperaturi diferite intre cele doua zone (stinga/dreapta) cu o diferenta de pina la 5, 6 grade... nu am acum cartea tehnica la indemina dar cam asa ceva.

Oricum diferenta se simte foarte bine si merita mai ales daca cel din dreapta nu e de acord cu ce temp. pe care ai setat-o tu la tine in stinga... Mai multe detalii am postat la rubrica 4x4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine poate sa te sfatuiasca voinea... am inteles ca 'el se stie' bine cu testere si diagnoze... Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte nu scrie. BICOLORU' se refera la ceva genu' asta: http://spoopy.free.fr/altea/climatronic/

Exact la asta ma refer.

Stie cineva? A incercat cineva? Ca desi la prima vedere pare acelasi lucru cu TOLEDO/ALTEA/GOLF etc. combinatoe de taste nu merge. Stie careva cum se face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Se da un Touareg nou-nout. Intrucat nici dealerul (din Craiova) nu a stiut sa-mi raspunda, iar in carte inca nu am gasit, spuneti-mi si mie cum naiba "egalizez" temperaturile pentru cele 2 zone. La restul modelelor exista acel buton DUAL, care daca il apesi, "aduce" temperatura pentru zona din dreapta la nivelul celei de la sofer. La asta nu exista acest buton/functie? Ar fi o tampenie. Tks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti convins ca nu are buton de Dual? Eu m-am uitat acum pe net la un interior de Touareg si am vazut asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exista fara dual. Tii apasat pe AUTO 2 secunde. Atata timp cat reglezi doar de la sofer ramane "dual off".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ GRooVe: sigur nu are DUAL, crede-ma :rolleyes:

Incerc acum cu apasatul 2 secunde AUTO, sa vad daca se modifica valoarea temperaturii din dreapta si o egaleaza pe cea de la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Passat-ul (asta nou) are buton. La cel vechi nu e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de Touareg... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passatul meu nu are buton de DUAL

Ma descurc f bine manual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nici la mine la touran nu exista si tot manual am descurc de minune :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se repeta, auto tinut apasat mai mult si se egalizeaza :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este unul din modelele de AICI sau de AICI, ar trebui ca apasand pe AUTO mai mult de 2 (sau 5) secunde sa se regleze temperatura in ambele zone de la controalele de temperatura de pe partea pe care este butonul AUTO tinut apasat, astfel: daca apesi pe butonul AUTO de la sofer, de la butoanele de reglaj din partea soferului se vor regla ambele zone...daca apesi pe AUTO care se afla la pasager, atunci de la controalele aflate la pasager se va regla temperatura in ambele zone. Daca se incearca reglajul de la CELALALTE controale decat cele din partea pe care a fost apasat AUTO, se iese din acest mod "dual" si se regleaza iarasi ambele zone independent... Dar ar trebui sa scrie in carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este unul din modelele de AICI sau de AICI, ar trebui ca apasand pe AUTO mai mult de 2 (sau 5) secunde sa se regleze temperatura in ambele zone de la controalele de temperatura de pe partea pe care este butonul AUTO tinut apasat, astfel: daca apesi pe butonul AUTO de la sofer, de la butoanele de reglaj din partea soferului se vor regla ambele zone...daca apesi pe AUTO care se afla la pasager, atunci de la controalele aflate la pasager se va regla temperatura in ambele zone. Daca se incearca reglajul de la CELALALTE controale decat cele din partea pe care a fost apasat AUTO, se iese din acest mod "dual" si se regleaza iarasi ambele zone independent... Dar ar trebui sa scrie in carte

Corect. Touareg nu are "auto" la pasager. La pasager este "econ". Trebuie tinut apasat "auto" 5 secunde. Reglezi pentru ambele zone de la sofer. Daca reglezi de la pasager se iese din modul dual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!Am un Touareg si am probleme cu incalzirea la sofer..pe aer cald nu primesc deloc aer,pe partea soferului si in spatele acestuia adica toata partea stanga a masinii pe cand in dreapta functioneaza perfect!

Ce este de facut,a mai intampinat cineva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Exact la asta ma refer.

Stie cineva? A incercat cineva? Ca desi la prima vedere pare acelasi lucru cu TOLEDO/ALTEA/GOLF etc. combinatoe de taste nu merge. Stie careva cum se face?

nu poti sa opresi stanga sau dreapta sau cealalta sa mearga .... nu e nici o functie ascunsa ... doar diferenta de temperatura .... daca cel din dreapta sau stanga nu vrea aer ... inchide de la grila si atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca postez aici, dar inca nu am dreptul sa deschid un topic nou.

Am un R5 din 2005 si mi se pare ca,...clima nu isi face treaba cum trebuie. Cand dau pe auto chiar si la o temperatura mica (17-18grade) nu sufla aer cu putere, se raceste foarte greu in masina. Daca nu tin la treapta maxima a ventilatorului nici nu se simte ca da aer rece. Problema e ca nu are putere ventilatorul..nu ca nu ar fi aerul rece.

Pe VAGCOM, e o eroare..dar nu am retinut-o...ceva cu fresh air blow...

Ma poate ajuta careva cu vreo parere...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca postez aici, dar inca nu am dreptul sa deschid un topic nou.

Am un R5 din 2005 si mi se pare ca,...clima nu isi face treaba cum trebuie. Cand dau pe auto chiar si la o temperatura mica (17-18grade) nu sufla aer cu putere, se raceste foarte greu in masina. Daca nu tin la treapta maxima a ventilatorului nici nu se simte ca da aer rece. Problema e ca nu are putere ventilatorul..nu ca nu ar fi aerul rece.

Pe VAGCOM, e o eroare..dar nu am retinut-o...ceva cu fresh air blow...

Ma poate ajuta careva cu vreo parere...

Multumesc

E posibil sa fie din actuatoarele care inchid/deschid gurile de ventilatie, sau din computerul de la clima. Daca te pot ajuta, sa stii ca am toata clima de touareg piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca postez aici, dar inca nu am dreptul sa deschid un topic nou.

Am un R5 din 2005 si mi se pare ca,...clima nu isi face treaba cum trebuie. Cand dau pe auto chiar si la o temperatura mica (17-18grade) nu sufla aer cu putere, se raceste foarte greu in masina. Daca nu tin la treapta maxima a ventilatorului nici nu se simte ca da aer rece. Problema e ca nu are putere ventilatorul..nu ca nu ar fi aerul rece.

Pe VAGCOM, e o eroare..dar nu am retinut-o...ceva cu fresh air blow...

Ma poate ajuta careva cu vreo parere...

Multumesc

Verifica filtrul de polen,e posibil sa fie neschimbat de mult si de aici apar problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...o sa verific si filtrul de polen..acum ca s-a incalzit am avut ocazia sa o mai probez...se pare ca si-a revenit..pana in 19grade baga aer cu putere, dar pe la 21 abia se simte..probabil o fi fost totusi o temperatura nu ff mare in masina...si aveam eu impresia ca nu-si face treaba..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Climatronicul are cateva functii "ascunse". Poti seta aceeasi temp in ambele zone tinand butonul "auto" 2-3 secunde apasat.Iar dupa ce ai oprit motorul poti apasa butonul "rest" pentru a pastra temperatura in masina rece sau calda (dureaza aprox jumatate de ora, nu trebuie sa ai cheia in contact)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
claudiu1981

Un prieten al meu imi arata de o combinatie de taste in care poti fuma in masina fara sa deschizi geamul (util mai ales pe autostrada), in care aerul viciat este recirculat sau aruncat afara (parca era vorba de butonul acela cu litera a pe el si recircularea dar nu mai sunt sigur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema cu puterea aerului.am schimbat filtrul de polen.acum merge asa cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!