Jump to content

Recensamant O3


codz
 Share

  

294 voturi

  1. 1. Ce motorizare are masina ta?

    • Benzina, 1.2 TSI/63kW/86CP
      1
    • Benzina, 1.2 TSI/77kW/105CP
      57
    • Benzina, 1.4 TSI/103kW/140CP
      63
    • Benzina, 1.8 TSI/132kW/180CP
      32
    • Motorina, 1.6 TDI/66kW/90CP
      0
    • Motorina, 1.6 TDI/77kW/105CP
      51
    • Motorina, 2.0 TDI/110kW/150CP
      47
    • Benzina, 2.0 TSI/162kW/220CP RS
      3
    • Motorina, 2.0 TDI/135kW/184CP RS
      18
    • Benzina, 1.8 TSI/132kW/180CP 4x4
      8
    • Motorina, 1.6 TDI/77kW/105CP 4x4
      0
    • Motorina, 2.0 TDI/110kW/150CP 4x4
      14
  2. 2. Ce cutie de viteza are masina ta?

    • M5
      40
    • M6
      167
    • DSG6
      43
    • DSG7
      44
  3. 3. Ce linie de echipare?

    • Active
      4
    • Ambition
      20
    • Elegance / Style
      223
    • RS
      13
    • Editie speciala
      3
    • Smart
      16
    • Greenline
      4
    • Laurin & Klement
      4
    • Scout
      7
  4. 4. Sedan sau combi?

    • Sedan
      229
    • Combi
      65


Postare recomandată

Va rog votati numai masina pe care o aveti

 

Dupa ce votati puneti si cateva cuvinte intr-un post

 

Pentru ce ati alege exista topic aici

 

Multi km fara incidente :icon_thumleft:

Modificat de kthor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat si eu. De ce Octavia 1.8TSi? Pentru ca vroiam o masina spatioasa si confortabila care sa-mi ofere si doza (necesara) de adrenalina cand i-o cer :D

 

P.s. @codz: Octavia 3 nu este sedan. Este doar hatch si combi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections unde este votul tau? sunt doar 2 voturi 1.2TSI....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E sedan.

Seamana mai mult ca forma cu passatul decat cu golful. Chiar daca portbagajul se ridica cu tot cu luneta. In plus un hatch nu poate sa fie asa mare.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am votat dar, verisoara mea are una bucata O3 Sedan 1.8TSI DGS7 Elegance (culoare bej capucino, tapiterie mixta piele-textil culoare neagra, navigatie admundsen, xenon adaptive, padele pentru DSG + alte optionale pe care nu le mai stiu acum).

Am mers cu masina si eu in concediu in iulie 4 adulti si portbagajul plin. Consumul pentru ~4600km a fost 7.9 L/100km in conditiile in care nu a fost menajata si incarcata 90%. Chiar si incarcata motorul facea fata cu brio la depasiri sau urcari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se intelege care este Sedan si care este Combi.

 

Mai precis O3 este "Liftback" (cu usa de portbagaj care se deschide in sus cu tot cu luneta).

 

"Hatchback" este Golful, care are luneta aproape de verticala si fara partea din spate (fundul masinii pe orizontala)

 

Mai este si "Fastback" care in general sunt coupe-uri .. dar anyway nu conteaza asta in recensamantul de O3 :)

 

PS: @rifflections vezi ca nu ti se vede votul, mai baga o fisa

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic, masina e pe teava, nu mai e loc de intors, acusica vine, eu zic sa bagi votul ;)

 

PS: sunt chiar curios cate O3 si G7 se vor strange pe forum (deocamdata sunt 36 G7, daca s-a votat corect)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

votat, de ce 1.2TSI si elegance? pentru ca doream sa ma deplasez din pct A in pct B cu un minim de confort pentru 2013 si un consum bun. Cred ca cei cu golf7 discuta mai mult pe forum si sunt mai multe subiecte ca la octavia 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sedan - nu sunt fan break-uri, putine mi-au placut dpdv design (de fapt cred ca doar Hyundai i40 CW)

1.4 TSI - raport excelent pret/calitate, consum bun la mers decent si rezerve acceptabile de putere pentru joaca

M6 - am preferat diferenta de bani pana la DSG sa o dau pe optionale, nu ma deranjeaza sa mestec in mamaliga

Elegance - nu cred ca e nevoie sa raspund :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat si eu chiar daca nu a venit masina, dar cale de intors nu mai e :).... O3, 2.0 TDI, DSG6, Elegance. Dupa mai bine de 6 luni de cautari am ajuns la concluzia ca nu am nicio alta varianta care sa se potriveasca cerintelor mele: masina incapatoare, diesel, automata, minim 140 CP, dotari cat mai multe, maxim 23-24k pret.

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ales O3 RS Combi TSI DSG pentru ca am vrut/am nevoie de o masina spatioasa de familie in dimensiuni relativ compacte. Dupa ce am tras de un motor aspirat chinuit cu o cutie de viteze in 5 trepte timp de cativa ani, am zis ca e momentul sa respir si eu la volan si sa fac depasiri cu usurinta cand e nevoie si sa merg la viteze de croaziera pe autostrada fara sa mi se planga sotia ca o dor capul si urechile (4500-4750rpm la 130-140km/h la Leon).

 

Optionale am ales destul de multe in ideea ca o sa tin masina mult timp si mai bine fac un efort initial decat sa-mi para rau ca nu am ales ceva de la bun inceput. Nu am vrut sa patesc precum colegii cu retrofit-uri multe si grele, eu nu am nici pasiunea si nici rabdarea pentru asa ceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI - o alegere excelenta pe care nu o regret. Raport ff bun pret/performante/consum,

Numai bine!

Modificat de dumit81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E una neagra la mine la bloc, B xxx BUB, dar nu cred ca are treaba cu forumul, n am votat oricum, curios ca multi ar alege diesel dar la recensamant aici pe forum e clar ca benzinarele sunt mai multe

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era de asteptat ca multa lume sa se arunce vorba aceea "ca un leu si sa cada ca 20 de bani" la 2.0 diesel din care jumate cu DSG, adica cea mai scumpa O3 (non RS), ca pe urma cand vine vorba de dat banul, lumea se repliaza pe motorizari mai ieftine ca sa ramana bani eventual de optionale ("csenoane" samd).

 

Fraza de mai sus este un pamflet dar are si un adevar, trendul este favorabil motoarelor pe benzina de mic litraj, eur5 si eur6, care duc pretul de achizitie cat mai jos si taxa de mediu cat mai spre zero (vorbesc de taxa anuala logica, nu prostia de taxa de la noi), precum si masinilor full-electric, hibridele sunt dupa parerea mea cam varza pentru ca tot consuma combustibil si polueaza.

 

Am vazut aseara acest clip, un tip care testeaza BMW-ul i3 intreaba prin Amsterdam unde poate gasi o statie de incarcare, 100% din persoane ii arata in ce directie se afla cea mai apropiata statie de incarcare (sunt peste 400 de statii de incarcare in Amsterdam). In Norvegia Tesla S a fost luna trecuta cea mai vanduta masina (Golf 7 pe locul 2), pentru ca au facilitati pe taxe, parcari gratuite, benzi speciale pe autostrazi s.a. Viitorul suna "electric"

 

Referitor la O3, eu cred ca in Romania cel putin jumatate vor fi 1.2tsi, pe forum mai sunt doritori de caluti in plus si o sa fie reprezentate bine si 1.4tsi, dar 2.0tdi vad ca slabe sanse, nu se mai arunca lumea ca la O2 unde 1.9tdi si 2.0tdi erau majoritare.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul paragraf al poatului descrie foarte corect ce se intampla dar parca era undeva un raport al vanzarilor si aparent, O3 e peste Golf la vanzari diesel, doar ca acesti clienti nu apar pe forum. Adevarat ca una e ce iti doresti si alta e ce iti permiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este statistica vanzarilor in Romania, tot eu ma ocup de sarcina asta :001: intradevar sunt 1186 Octavia diesel si numai 442 Octavia benzina vandute (livrate) in ian-aug 2013 in Romania, insa cred ca intra acolo si O2-urile diesel la oferta de final de productie

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, este oferta aia la FL cu 2.0tdi business cu cateva optionale din stock pe la 19k parca, e posibil sa influenteze dar nu cred ca asa mult, ma gandesc ca sunt pana in 100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu pot spune nimic despre masina (1.2 TSI Elegance) ....astept sa apara sa vin cu impresii insa am votat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, este oferta aia la FL cu 2.0tdi business cu cateva optionale din stock pe la 19k parca, e posibil sa influenteze dar nu cred ca asa mult, ma gandesc ca sunt pana in 100.

Daca tii cont ca sunt vreo 70 de dealeri Skoda in toata tara, daca s-au vandut in medie 3 pe dealer (posibil mai mult) atunci ies cel putin 200

 

Legat de voturi, pana acum sunt doar 2 "temerari" cu DSG7 pana acum, si 3 "uleiosi" :D cu DSG6

(temerari in sensul ca se cunosc problemele de la DSG7 si uleiosi in sensul ca DSG6 e scaldata in ulei .. da?)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu clar sunt uleios, imi place cu ungere (la ambreiaje da?). :P

 

A se vedea un alt trend valabil pentru est europeni, afinitatea pt sedan/liftback cum vreti sa-i ziceti si aversiunea fata de combi. De pe forum doar eu si cu yellow_pwr (care n-a votat) am luat combi.

 

Faza cu Tesla S in Norvegia mi se pare o chestie fff tare. Ne trebuie neaparat o revolutie in domeniul stocarii energiei electrice si putem uita de motoarele cu combustie interna! :offtopic:

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu am luat combi din cauza diferentei de bani pe care nu am putut sa o justific raportat la nevoile mele! Daca prin absurd erau la acelasi pret probabil luam combi , care arata mult mai bine din spate/lateral spate decat versiunea hatch/liftback ( chestie de gusturi evident ) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect... probabil ca "aversiune" a fost un cuvant un pic prea dur. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 tsi, elegance, sedan....pentru ca atat s a putut, desi recunosc ca cel mai mult imi place RS ul...

daca ar fi fost o diferenta mai mica de 2000 e, intre 1.2 si 1.4 as fi ales 1.4 pentru putere mai mare si consum aproape identic.

La cat a costat nu aveam o solutie mai buna. Nu sunt 100% multumit, dar m am mai obisnuit cu suspensia, motorul si cutia sunt peste asteptari, iar consumul super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!