Jump to content

Golf V -1.9 TDI-105Cp-BLS - Bluemotion - Discutii, probleme specifice


Blaser
 Share

Postare recomandată

Salutare. Detin si eu un GOLF 5 BLUEMOTION , de care sunt foarte multumit momentan. Masina am luat-o din Germania in septembrie 2014. Consumurile pe care mi le arata BC sunt urmatoarele: Germania-Romania aprox 2100 km -4,2 l/100 (2 pers in masina). Consum Cta-munte-Cta aprox 1000 km (5 pers si full bagaj, copil mic cu noi :)) ) - 5/100km. In oras pe distante scurte (motorul nu ajunge la regimul de lucru) - 5,5l/100km. Sunt foarte incantat de aceste consumuri, insa cred ca exista o diferenta intre consumul aratat de computer si cel real. Cand am venit din Germania pe pompa imi iesea un consum mai mare , cel putin cu 0,5l mai mult. A mai testat cineva lucrul acesta? Vi se pare ca computerul este real in consumul afisat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta e si consumul meu obisnuit ... de pacalit computerul nu stiu ce sa zic , posibil sa fure oleaca dar 0.5 l e cam mult , ma gandesc totusi ca e facuta de germani !  (marog construita in Mexic !)

 

Astazi am facut si eu revizia la a mea la 15.000 km  (tratament curatare interior ulei + cu liqui moly si schimbat toate filtrele + ulei)

Observ ca dupa ~ 35.000 km de cand o am incepe sa imi preinga ulei pe langa capacul de plastic chiulasa langa pompa tandem (am mai strans putin suruburile , curatat cu sprei si sper sa nu mai faca asa ) 

Cred ca incepe sa ma lase pompa de motorina din rezervor ca huruie cam 5-10 secunde cand pun contactul si dau cheie

(am desfacuto dar se pare ca pompa in sine nu poate si servisata , usor de demontat de pe rezervor dar greu de demontat ansamblul carcas plastic + pompa + plutitor , pompa e capsulata si greu de montat inapoi in ansamblu)

 

Un bec dimineata nu imi mergea dar acum vad ca e ok dupa ce am fatait oleaca soclul cu bec in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Din pacate, am impresia ca diferenta intre computer si real este chiar mai mare. Am resetat tot cand am facut full de motorina si urmeaza cand imi va permite bugetul sa ii fac din nou full si o sa va zic care este diferenta. Am mers 550km(majoritatea in oras, distante scurte), mai am 30% din rezervor iar consumul afisat este 5,5. La o capacitatea de 60l cu 5,5 ar fi trebuit sa fac 1090km. Am observat ca atunci cand pleci de pe loc o perioada de timp sau distanta computerul nu afiseaza nimic. Posibil sa influenteze, deoarece atunci este cel mai mare consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand faci plinul el calculeaza distanta tinand cont de consumul mediu stocat de computer pe ultina distanta parcursa , dupa ce incepi sa mergi recalculeaza distanta in functie de consumul mediu pe care il consumi in mod curent  si se ajusteaza spunanduti de exemplu ca daca mergi la deal faci ~ 500 km ca ai  consum curent mare , sau 1200 cand mergi la vale ca ai consum curent mic pe ultima distanta parcursa

Ca sa vezi ca nu te inseala  , faci plinul pana in dop cu rabdare , mergi sa zicem in o cursa de 300 km , te uiti la consumul mediu afisat , dupa care te duci la pomba si bagi cu rabdare pana in dop si daca intra la fel cat zice computerul atunci e ok 

Ex : consum de 5 l la suta  rezulta ca ai consumat 15 l pentru 300 Km , si rezulta ca atunci cand faci inapoi completarea pana in dop sa bagi tot 15 l (daca bagi mai mult inseamna ca inseala )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu si eu cum se face consumul. Tocmai asta spuneam. Am facut full, am resetat. Am consumat vreo 70% din motorina in 550km si imi arata ca am consum de 5,5l/100. Ideea este ca la un consum de 5,5l la o capacitate de 60l al rezervorului ar trebui facuti peste 1000 km. Dupa ce voi face din nou full va anunt cat am avut real fata de computer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam mare diferenta ... posibil sa iti scape ceva , de exemplu rezervorul este de 55 l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55l este capacitatea lui? Pe cartea mea de identitate scrie 60 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea mea scrie 55 l  (orcum daca tu ai reusit sa bagi vreodata 60 l sau pe aproape te credem !)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe manual de golf 5 tdi variant 1.9 /105cp cu dpf 8/2008 bls la mine scrie 55 + 7 litri rezerva!!am si eu o intrebare stie cineva dimensiuni si tip de filtre ulei'combustibil'aer'polen trebuie la acest tip de masina?am inteles ca sunt de doua feluri la golf 5 pana in 2006 si dupa ma poate ajyta cineva care se pricepe la date tehnice!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms blaser nu stiu daca m am facut inteles complet!!nu stiu exact ce filtre mi se potrivesc stiu ca sunt de 2 feluri pt golf 5 variant am vazut si in tutoriale pe ytube este un tip cu diametrul mai mare in mijloc si unul mai mic am cautat si dupa serie caroserie si nu se specifica nicaieri tipul compatibil deci cred ca va trebui sa fac 2 drumuri sa deschida mecanicul si apoi sa le comand de pe net!

Modificat de mike_77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea din 2009 filtrul de motorina e cel cu gaura mica deasupra (vine in pachet doar cu o singura garnitura mare care se pune la capacul care etanseaza vasul in care se baga filtrul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la garnitura aia de plastic care vine pusa ultima si are mai multe gaurele!!??ideea e ca vreau sa cumpar filtrele de pe net si stau si ma uit ca prostul la filtre pe site si nu stiu sigur ce sa comand!!!

Modificat de mike_77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mike eu mie mi-au comandat dupa codul motor BLS (2008) si s-au potrivit perfect..., din pacate nu mai am cutiile ca-ti scriam eu specificatiile :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta si pe mine cu o poza la furtunele de vacuum, am avut dat motorul jos si cand l-a pus inapoi nu mi-au pus bine furtunele, acum imi fluiera turbina si nu-mi intra mereu. Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms frumos, dar nu este schema asta, difera la mine.

Am nevoie pt passat b6, an 2006, 1.9tdi bls cu dfp

Multumesc

Modificat de elyx13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici suntem in aria golf V/ jetta V...ca sa stii ca gasesti raspunsuri mai rapid in aria de Passat:D

 

Insemnand ca poza am luato si eu tot din aceasta arie si de aia cred ca e pentru golf 5,chiar daca scrie ca e pt motoarele TDI schema de principiu.

Modificat de duku228
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sall

stie careva daca se poate schimba casetofonul original? as vrea sa il schimb cu unul cu navigatie si nu stiu daca se incadreaza bine in locul celui original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am si eu o problema si nu pot sa ii dau de cap sper ca ma veti putea ajuta  :D                                                                                            Prin 2013 am plecat la CJ dupa o noua masina ,ajuns acolo m-am orientat spre un Golf 5 1.9TDI 105cp Model BLS din 2006 foarte incantat de el la aspect si la cum se auzea motorul l-am cumpart , in drum spre casa mi s-a aprins martorul in bord de la DPF a stat aprins cam 50 de km dupa s-a stins ajuns acasa masina fiid infierbantata masina  a inceput sa bata volant :( putin dezamagit ...  A doua zi am programato la un service din oras acolo i-am scimbat mai multe-( Chitu de ambreiaj ,Distributia ,Placute-Discuri si Axul cu came) am mers cam inca 2 saptamani cu ea si mi s-a aprins iar DPF-ul l-am anulat si i-am rescris harta a ajuns la 140cp toate bune si la locul lor am mers cu ea o luna fara probleme dupa care a inceput sa se inece m-am dus cu ea la service si mi-au spus ca e de la EGR fara sa mai stau pe ganduri l-am schimbat masina mergea foarte bine ,dupa ceva vreme cam la 3 saptamani asa am dat de un simptom care mi-a pus capac masina cand ajunge la 2000 de turati se ineaca iar dupa ce-si revine lasa in spate un nor de fum .                                                                                                                                                                                                                                                                         Am fost cu ea la reprezentanta si i-au facut o diagnoza dupa care sa imi spuna ca trebuie schimbat computerul de bord si motorul si ma va duce cam la  200 de milioane   :tuktuk:                                                                                                                                      Help me please !!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce as putea eu sa iti spun pana acum :

- PDF = filtru de particole = apare in bord cand este inbacsit si sunt cam 3-4 metote sa scapi de martor

-PDF nu duce la probleme de volant , ambreiaj , axul cu came

-axul cu came la motorul BLS BlueMotion e diferit de cel non Bluemotion

-daca ai anulat filtrul tebuia sa faci teoretic rescriere de soft normal de la o masina fara PDF care iti da poate in plus cativa cai dar nu ajungi in nici un caz la 140 , la 140 ajungi doar prin chiptuning

-EGR se duce destul de des la golf 5 mai ales la cele cu care se merge subturat si mult la oras

-probleme tale posibil sa fie de la chiptunig facut prost cu posibile probleme lasate la turbina

Incearca sa te interesezi mai mult de partea soft , sa pui un soft normal si sa verifici functionarea turbinei  , nu cred ca momentan ar trebui sa te gandesti sa schimbi motorul si computerul , in nici un caz nu noi ca face aproape cat masina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!