Jump to content

Volan - niste intrebari


tibilache
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Detin o Skoda Octavia 2 facelift din ianuarie 2011 si mai nou am observat ca la maneta schimbatorului de viteza partea metalica a inceut sa se decojeasca si e oarecum lipsit de confort ca ajung sa ma tai la mana.

Ati mai patit si voi asa ceva? Cat ar costa sa schimb acea maciuca de la schimbator?

 

Intrebarea mea ar fi daca vreau sa schimb volanul, maneta schimbatorului si maneta franei de mana in piele cat ar costa asta. Stiu ca se poate after market - am vazut undeva in ceva pdf cu accesorii octavia ca se poate. Ati mai facut careva asa ceva?

 

Si inca o intrebare: daca vreau sa pun volan multifunctional se poate? Adica sa am volumul pe volan si ce mai e pe acolo.

 

Multumesc de orice raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    23

  • F l o r i n

    18

  • Al Bundy

    17

  • razvro

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

piesele acoperite cu piele - oem sunt destul de scumpe. Le poti face la cineva, sa le imbrace in piele, costurile mult mai mici, calitate buna (este cineva cu feedback bun aici pe forum, in aria de prestari servicii).

pt volan multifunctional, la fel poti vb cu Florin sau AlBundy.

 

legat de preturi pt pielesele noi, intreaba la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volan OEM in 3 spite, piele - 690 lei

 

http://www.porsche-inter-auto.ro/accesorii/accesorii-skoda/accesorii-skoda-octavia/Tuning-skoda-octavia/volan-piele-3-spite-superb

 

eu il am din 2009 si sunt foarte multumit de el ( atunci am dat pe el 500 lei) 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tibilache, se poate monta si volan multifunctional - comenzi - dar o sa iti mai trebuiasca si alt calculator de coloana. De facut, se face.... fara probleme.

 

ca sa iti zic ce trebuie sa cumperi, imi trebuie un scan al masinii tale - il poti pune pe PM sau aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

oare merge sa pun volan cu comenzi de Octavia 3, pe o Octavia 2 din 2006? In combinatie cu calc. de colana 1K953 549 CH si cablu 5K0 971 584 C ?!

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablul difera, nu cred sa fie compatibile volanul de o3 cu calculatorul tau. Deocamdata nu am incercat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial de FL am vrut(si inca mai vreau, dar au niste preturi...), dar am vazut asa ceva, cel din poza, la un pret bun si am intrebat si eu aici daca ar merge!

Daca nu aici atunci cine sa ma lamureasca  :icon_thumleft:

Si parca este mai frumos asta, nu? Si nu cred ca ma deranjeaza nici macar padelele care le are si eu nu am ce sa fac cu ele :D

 

post-23913-0-39943300-1382286355_thumb.j

Modificat de b73bmw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa mearga, trebuie verificata prinderea pe coloana si off-setul (sa nu ramana spatiu intre volan si carcase )

 

dar iti trebuie si airbag pentru el.....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vin si eu cu o intrebare pentru FL.

 

Am volanul cu 4 spite, control pentru radio. Pentru a monta volanul de VRS http://www.skodateile.cz/index.php?pg=product∏=356&menu=%C5%A0koda|Octavia%20II(A5)%20facelift&img_b=IMG_2145_1.JPG trebuie sa mai fac si altceva sau se potriveste airbagul? Conexiunile sunt aceleasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai putin modelul respectiv! :)

Care nu il mai are!! Acelasi volan am vrut sa iau si eu, are, dar fara piele perforata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare din nou.

Am cumparat pana la urma un volan cu comenzi de Octavia 2 FL care a venit si cu cablu 3T0 971 584 A. Acum intrebarea mea este, merge calculatorul de coloana 1K 953 549 CH sau trebuie alt cod? Masina este cea din semnatura.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si la Skoda Octavia 2006.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sunt proaspat posesorul unuei Octavia 2 facelift si as dori sa intreb care sunt costurile inlocuirii volanului existent cu un volan de piele cu comenzi... si cine face asa ceva ... multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI, 02.2010, 105 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt proaspat posesorul unuei Octavia 2 facelift si as dori sa intreb care sunt costurile inlocuirii volanului existent cu un volan de piele cu comenzi... si cine face asa ceva ... multumesc anticipat

 

cauta la SH, nou este scump. Piesele necesare sunt

 

- volan comenzi plus cablajul aferent

- calculator coloana Highline - pentru a suporta comenzi pe volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI, 02.2010, 105 CP

Bine ca e inainte de 06.2010ca altfel schimbai calc impreuna cu spira de la volan si era mai scump.

Airbagul nu mai trebuie inlocuit.

 

Ce calc de coloana ai acum? In general merge sa-l schimbi cu cel cu CH in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, airbag-ul este aceelasi, de aceea nu l-am trecut in lista de necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa vad ce calculator am acum ? ca nu prea ma pricep ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți ruga un coleg din București sa te ajute cu o scanare cu Vag-Com-ul și sa-ți dea logul. Acolo se vede ce versiune ai la toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la diagnoza.

Sau cu seria de sasiu.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu seria de sasiu nu merge, ca ETKA returneaza codul de piesa ce se poate achizitiona acum de la reprezentanta, si sigur returneaza calc HIGH, nu ceea ce montat acum pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!