Jump to content

Photo

Iarna 2013-2014. Cand va montati anvelopele adecvate?

• This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1 forceturbo

forceturbo

Moderator

• Oraş:Târgu Mureş
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat B5.5 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP+

Posted 01.10.2013 @ 12:35

Am deschis un nou topic de sezon. Mai ales ca in Tg. Mures se anunta temperaturi negative in zilele urmatoare...

#2 jiji2008

jiji2008
  • Oraş:Bucureşti
  • Model:Passat
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 01.10.2013 @ 12:52

Momentan pe la Brasov cica ninge ... teoretic ,  daca se asterne un pic zapada pe jos si nu ai anvelopele potrivite -> amenda 

Eu personal o sa le pun pe la inceputul lui noiembrie dar ma invart prin sudul tarii ...fara zone de munte asa ca pana atunci nu risc nimic

#3 tavitara

tavitara
  • Oraş:Râmnicu Vâlcea
  • Maşina:KIA
  • Model:Sorento 4WD
  • Motorizarea:2.5 CRDI EX MT

Posted 01.10.2013 @ 12:54

eu le-am pus acum , plec cateva saptamani prin nordul tarii si nu stiu peste ce dau

am fost singurul client la 7 rampe deci nu vine nimeni acum sa le schimbe

cand e sezon de schimbat stau la coada destul

#4 Jetta20tdiHLDSG6

Jetta20tdiHLDSG6
  • Model:Jetta/Touareg
  • Motorizarea:2.0-140/5.0-313

Posted 01.10.2013 @ 12:59

cred ca maine :)

azi nu ies din casa dar maine le schimb.

oricum, cat se mai poate incalzi...

P.S - daca incepe devreme se si termina devreme - vezi anul trecut (a inceput sa ninga prin noiembrie si in februarie era deja cald) comparatie cu acum 2 ani (a inceput sa ninga in februarie dar 2 luni a rupt)

Edited by Jetta20tdiHLDSG6, 01.10.2013 @ 13:01.

#5 GTI_MARS

GTI_MARS
  • Maşina:Skoda
  • Model:O 2 break 4*4 BKC
  • Motorizarea:1.9TDI 150 cp

Posted 01.10.2013 @ 13:04

Salut !

Eu le-am montat duminica pe ploaie , pt ca scazuse temperatura si cele de vara nu-si mai faceau bine treaba .  Nu a fost nimeni la vulcanizare toata ziua , baietii ascultau muzica populara si jucau carti . Anul trecut se schimbau roti si la 3 dimineata , pt a nu sta la coada ziua . Acum stau linistit si pot sa plec sa fac o Transalpina .

#6 codz

codz
  • Maşina:VW
  • Model:Golf 7 HL 2013
  • Motorizarea:1.4 tsi DSG

Posted 01.10.2013 @ 13:10

Luna asta, dar nu saptamana asta cand se duc toti sa si le monteze, era de preferat sa nu ninga asa devreme sa bage lumea in sperieti, ma duc cand o sa fie din nou soare si 16 grade (Accuweather spune ca saptamana viitoare), sa fie liber.

Oricum valul asta de precipitatii si frig = ninsoare va trece si va reveni mai pe la iarna. Posibil sa avem o iarna grea asa ca oricand le punem e bine, doar sa fie verificate (dimensiune sant, vechime samd). Politia verifica insemnul M+S dar ar trebui sa verifice si dimensiunea santului.

Am vazut ff multi care au mers si vara cu cele de iarna, si nu erau allseason ci de iarna, compozitia si profilul anvelopelor de iarna nu se potrivesc cu asfaltul, pentru ca in primul rand nu au aderenta potrivita pe uscat (franare, viraje) si in al doilea rand pentru ca se tocesc prematur, iar cand vine iarna profilul nu mai este suficient pentru aderenta pe zapada.

Edited by codz, 01.10.2013 @ 13:35.

#7 DorianR

DorianR
  • Model:Golf 4
  • Motorizarea:SDI 68 CP

Posted 01.10.2013 @ 13:10

nu le montam, le avem inca pe masina. 

#8 alios

alios
  • Oraş:Piatra Neamţ
  • Model:Golf4|TransporterT5
  • Motorizarea:1.4.16v|2.5TDI

Posted 01.10.2013 @ 13:25

cateva zile cu 1-2 grade si apoi ii trage 20 grade (de saptamana viitoare)

asa ca mai asteptam mult si bine, probabil pe la jumatatea lui noiembrie ma gandesc sa schimb rotile in parcare :)

#9 Andreianu

Andreianu
  • Oraş:Târgu Jiu
  • Maşina:Skoda/Volkswagen
  • Model:Fabia/Golf V
  • Motorizarea:1.4 16V/1.6

Posted 01.10.2013 @ 14:04

Parca de la 1 Noiembrie sunt obligatorii. Depinde unde mergeti. Am mai gasit o stire acum, ninge pe DN1, la Predeal.

#10 jiji2008

jiji2008
  • Model:Passat
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 01.10.2013 @ 14:09

Nu mai promovati folclorul !

Andreianu nu exista asa ceva ...de la 1 nov 2011 sau 2012 nu mai stiu exact a intrat in vigoare legea si atat  ...daca ninge in iulie si nu ai anvelope -> amenda

#11 MojoGaby

MojoGaby
  • Oraş:Braşov
  • Model:Golf 3 GL
  • Motorizarea:1.8 55Kw [AAM]

Posted 01.10.2013 @ 14:11

La Brasov se circula acum 2 ore aproape in conditii de iarna (mai ales ca majoritatea sunt cu cauciucuri de vara)  era destula mazga pe asfalt.Parerea mea e ca trebuie puse cauciucurile de iarna cat de curand...sa nu mai avem surprize dinastea.

Edited by MojoGaby, 01.10.2013 @ 14:12.

#12 codz

codz

Posted 01.10.2013 @ 14:12

Obligatorii oricand drumul e acoperit cu zapada, mazga, polei credeam ca pana acum stie toata lumea.

Nu e nevoie de stiri, exista camere web live, pe jurnalul.ro de exemplu, se vede cum ninge la Brasov, Predeal, Poiana Brasov samd

La Sinaia si mai la sud nu ninge. Ne putem uita pe hartile meteo si vedem ce front atmosferic este peste Romania si ca acesta se deplaseaza spre NE si ca de maine nu va mai fi pe Romania, prognoza meteo aici (pentru Bucuresti)

Parca de la 1 Noiembrie sunt obligatorii. Depinde unde mergeti. Am mai gasit o stire acum, ninge pe DN1, la Predeal.

Edited by codz, 01.10.2013 @ 14:19.

#13 RadulescuRomulus

RadulescuRomulus
  • Maşina:VW Passat B6 cu DSG
  • Model:2.0 tdi cr 140cp
  • Motorizarea:diesel, 2009

Posted 01.10.2013 @ 14:21

nu e nimic obligatoriu de la o data anume. Obligatoriu este cand ai drumul acoperit cu zapada, mazga, polei. Adica si in iunie daca e sa fie, e tot obligatoriu.

Eu le montez fie dupa prima zapada [atunci folosesc mijloace de transport in comun], fie dupa 5-6 noiembrie. In ambele cazuri, vreau sa evit aglomeratiile din vulcanizari, unde treaba se face [si mai] de mantuiala cand au clienti buluc o data.

#14 Andreianu

Andreianu
  • Oraş:Târgu Jiu
  • Maşina:Skoda/Volkswagen
  • Model:Fabia/Golf V
  • Motorizarea:1.4 16V/1.6

Posted 01.10.2013 @ 14:29

Am gasit si un interviu dat de directorul Directiei Rutiere dat anul trecut.

Potrivit Ordonantei, soferii sunt obligati sa aiba masinile dotate cu anvelope de iarna atunci cand circula pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei. Asadar, utilizarea cauciucurilor de iarna nu este conditionata de o anumita perioada de timp, ci doar de starea carosabilului

Singurele anvelope de iarna acceptate sunt cele inscriptionate cu unul dintre simbolurile „M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S”, fara a include in aceasta categorie anvelopele marcate numai ,,all seasons”.

“Anvelopele denumite comercial „all seasons” sau 4S, ca si cele Alpin, Mountain sau Winter, pot fi acceptate daca au marcajul specific anvelopelor de zapada (M+S, M.S., M&S)”

Autovehiculele de transport persoane cu maxim 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, deci si autotusimele personale, trebuie sa fie echipate cu anvelope de iarna pe toate rotile.Pe de alta parte, asa cum precizeaza si norma legala, vehiculele transport de marfa de peste 3,5 tone si cele de transport de persoane cu peste noua locuri trebuie sa fie echipate cu anvelope de iarna numai pe axele de tractiune.

Trebuie sa stiti ca singura autoritate abilitata sa controleze daca un vehicul este dotat sau nu cu anvelope de iarna este politia rutiera, pentru tot spectrul de autovehicule.
Desi Politia locala are anumite atributii in domeniul circulatiei, trebuie sa retineti ca politistii locali nu au dreptul sa verifice daca masina pe care o conduceti este sau nu echipata cu anvelope de iarna

"Verificarile efectuate in trafic de lucratorii de politie rutiera se refera la anvelopele care au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute in cartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa. De asemenea, cu aceasta ocazie se controleaza si echiparea cu anvelope de iarna"

Limita e de 4 mm ??

#15 Mihai.Nechifor

Mihai.Nechifor
  • Oraş:Galaţi
  • Model:Passat 3bg\Polo 9N
  • Motorizarea:AWX\AZQ

Posted 01.10.2013 @ 14:32

Si eu le pun saptamana asta pentru ca luni ajung in Brasov apoi marti la Sibiu si nu vreau sa am surprize

#16 codz

codz

Posted 01.10.2013 @ 14:37

Aşadar, rezumând, iată ce trebuie să ştiţi despre anvelope iarnă în acest an:

• trebuie să conţină indicativele M+S (sau M-S, M/S, M&S), indicativul "fulg" nu conteaza daca este sau nu

• anvelopele all-season nu sunt acceptate dacă nu conţin indicativele de mai sus

• autoturismele trebuie echipate cu 4 anvelope iarnă, nu doar două pe puntea motoare
  • trebuie să prezinte o uzură în limitele normale (in general anvelopele au indicator de uzura iar minimul pentru anvelopele de iarna este 4mm, in Austria de exemplu, la noi nu este precizat in OUG 195/2002, dar este recomandat de RAR, vezi mai jos)

http://politiarutier...politia-rutiera RAR nu recomanda utilizarea anvelopelor de iarna mai vechi de 5 ani sau cu inaltimea profilului mai mica de 4mm

http://politiarutier...politia-rutiera 10 intrebari despre anvelopele de iarna

http://politiarutier...politia-rutiera Directiva 92/23/CE referitoare la anvelope (ca tot glumeam noi pe tema "fara anvelope iti strici jantele", interesant de citit)

Edited by codz, 01.10.2013 @ 14:50.

#17 SSRAZVAN

SSRAZVAN
  • Oraş:Braşov
  • Model:golf 4/2000
  • Motorizarea:1.4,16V,APE

Posted 01.10.2013 @ 16:32

Stati linistiti ca nu tine mult vremea asta.Saptamana viitoare va fi ok vremea.Asa a fost si anul trecut,a dat o ninsoare pe la mijlocul lui octombrie si a 2 zi la vulcanizare era ditamai coada dupa care vremea sa indreptat.

Oricum o sa montez cauciucurile de iarna spre sfarsitul luni.

Astazi era dezastru pe DN1 dinspre Brasov spre Predeal.A trebuit sa urc la Predeal cu masina firmei care avea cauciucuri de iarna si nenea politistu nu mi-a dat voie ca trebuie sa astept sa se curete drumul.

Si ce nu inteleg eu...Nu a anuntat la meteo ca va ninge?ba DA si ca de obicei iar ne-a luat prin surprindere.  Rusine CNADNR.

#18 66RRR

66RRR
  • Oraş:Ploieşti
  • Model:Golf 5 United
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 01.10.2013 @ 17:45

Anul trecut, daca imi amitesc bine, exact de 1 octombrie mi-am pus cauciucurile de iarna, ferm convinsa ca legea spunea ca asta e data la care devin "obligatorii". Gresala mea ca am incurcat 1 octombrie cu 1 noiembrie, mai ales ca la cateva zile dupa ce le-am montat, pentru inca vreo 3 saptamani a fost vreme foarte buna, cu temperaturi pana la 25 grade.

Deocamdata nu ma grabesc.

:winter:  

#19 Jetta20tdiHLDSG6

Jetta20tdiHLDSG6
  • Model:Jetta/Touareg
  • Motorizarea:2.0-140/5.0-313

Posted 01.10.2013 @ 18:04

hihi, am facut o plimbare de-o ora si am incaltat balena + plin + verificat rapid lichide/baterie/co. umplut lichidul de parbriz si bagat la somn in garaj pregatita de interventie.

la patina cu rotile le schimb mai tarziu ca merg zi de zi si parca vad ca vreo 3 saptamani o luna vor mai fi 20 de grade. 

#20 Nexxon

Nexxon
  • Oraş:Târgu Secuiesc
  • Maşina:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizarea:1.4

Posted 02.10.2013 @ 13:01

Salutare tututor,

Recomand sa se schimbe anvelopele  cand temperaturile scad sub 7 grade. Anvelopele de vara fiind mai tari, pentru evitarea uzarii premature recomandam schimbarea lor chiar daca carosabilul nu este acoperita cu zapada sau polei. Avem si o flota de masini, asa ca avem experienta proprie privind acest aspect. Anvelopele de vara, mai ales cele pentru autoutilitare - Cargo -se uzeaza mult mai mult cand temperaturile scad...

Uitandu-ma la prognozele meteo, chiar si in Bucuresti o sa scada chiar si sub 4 grade Celsius.

Privind cerintele legale codz a insumat foarte bine cele de stiut despre anvelopele de iarna.

Edited by forceturbo, 02.10.2013 @ 13:39.
Eliminat reclama

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users