Jump to content

Consum Golf 3 , 1,6 , 75 cp ,


tiranux
 Share

Postare recomandată

Sal . am un golf 3 din 93 , 1,6 , 75 cp . consuma cam 10% . mi se pare cam mult . unde o pot regla ? cine are idee care ar fi consumul mediu pentru un golf ca acesta motor de 1.6 ?

unde imi recomandati sa ma duc sa o regleze ?

astept pareri si idei .

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 339
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sharicmax

    20

  • Tracto

    16

  • Florin..

    16

  • phun

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sal . am un golf 3 din 93 , 1,6 , 75 cp . consuma cam 10% .

Unde? In Bucuresti, afara, mixt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Tu cat ai vrea sa iti consume masina aia in Bucuresti (presupun ca in Buc iti consuma atat?)!

Eu am un golf 3 Gti 2000, 115 Cp si tot cam 10% imi consuma daca stau linistit, daca ma dau la ea consuma cat vrea :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu la stat linistit imi ia 10% :) vreau si eu sa mearga pe aer !

Hai mah nu am GT nici GTI nici 2000 cmc nici 115 cai , nu vad de ce ar lua 10 % sa fim seriosi

cineva pe un GT 1,8 parca spunea ca ii lua 8% si nu cred ca mintea.

Alte pareri ? mie mi se pare ca sugativa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am motor de 1,8 si tot 10% consuma in oras. Afara nu prea merg deci nu stiu sa va spun cat consuma.

Oricum in carte este dat un consum de 9,7% in oras!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiranux, fratele meu are GT 1.8 90 cp si ii consuma mai mult decat mie.

Din potriva motorul meu de 2000 este pe injectie asa ca nu are cum sa consume asa mult daca stai linistit si este reglat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki ,atunci nu ma imapcientez , dar stiam ca golfurile consuma putin . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consuma dar in conditii umane nu in calvarul asta de Bucuresti!!

Cu ocazia ca am postat tin sa il salut si pe "cc_seat"!

Salut, merge fara probleme masina (o singura data mi-a mai facut probleme dar si-a revenit repede).

Am vb cu niste amici si cum mi-ai zis si tu tr sa schimb semeringurile de la supape si ghidurile.

Sa stie si lumea despre ce vb, cc_seat ma ajutat cand imi murea motorul cand il scoteam din sarcina, era de vina clapeta de acceleratie.

Mersi inca o data!!

Acum caut mecanic sa o repar!

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Tu cat ai vrea sa iti consume masina aia in Bucuresti (presupun ca in Buc iti consuma atat?)!

Eu am un golf 3 Gti 2000, 115 Cp si tot cam 10% imi consuma daca stau linistit, daca ma dau la ea consuma cat vrea :offtopic:.

io am golf 3 1.8 GT si consuma in oras min. 10 sau "cat vrea ea"... si in afara cel mai bine am scos 7.3 da' n-am trecut de 120... daca vrei sa mergi cat duce strada (adica pe la 170 km constant unde am putut si forjata in curbe etc. - am scos brasov-buc 1h40 min. pe vremea fara radare cu tot cu o amenda de viteza platita in potigrafu') consuma pe la 8.5-9...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Sal . am un golf 3 din 93 , 1,6 , 75 cp . consuma cam 10% . mi se pare cam mult . unde o pot regla ? cine are idee care ar fi consumul mediu pentru un golf ca acesta motor de 1.6 ?

unde imi recomandati sa ma duc sa o regleze ?

astept pareri si idei .

multumesc

mergi la un tester, posibil sonda lambda defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am golf 1.8, din 96, in oras imi consuma cam 10,5-11, iar afara, la 110 km/h, imi ia cam 7,8-8, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca o fortez putin, sare binisor consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiranux, da-mi si mie reteta daca reusesti sa il cobori sub 10 litri in Bucuresti( fac cinste mare). Eu am incercat sa merg si cu 1500 RPM si tot nu l-am coborat sub 11,5. Nu ma preocupa obsesiv, dar se termina rezervorul prea repede, si nu am nimic defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiranux, da-mi si mie reteta daca reusesti sa il cobori sub 10 litri in Bucuresti( fac cinste mare). Eu am incercat sa merg si cu 1500 RPM si tot nu l-am coborat sub 11,5. Nu ma preocupa obsesiv, dar se termina rezervorul prea repede, si nu am nimic defect.

in oras, vara, noaptea, pe centura.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu chiptuning sau ceva asemanator nu putem scadea consumul ? sau unde as putea sa ma duc sa mi-o regleze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu chiptuning sau ceva asemanator nu putem scadea consumul ? sau unde as putea sa ma duc sa mi-o regleze ?

consumul meu era in oras intre 11 si 14 la suta... evident dupa modul in care conduceam si/sau aglomeratie.

eu am dat jos motoru' ieri si am constatat urmatoarele:

tampon rupt+suport de aluminiu (cel care se prinde in zona sondei lambda) rupt. acest suport se sprijinea pe sonda. din cauza vibratiilor produse, motorul se misca ca la balamuc (s-au desfacut si suruburile de la planetara). so... din cauzele de mai sus firele de la sonda s-au rupt din mufa, deci sonda nu mai functiona... va dati seama ce se intampla in continuare... verificati sonda neaparat si, in functie de nr. de km si de cum a fost ingrijita masina, asteptati-va si la probleme la motor, care cumulate vor duce la un consum mai mare... parerea mea...

dupa ce termin cu masinutza, va anunt despre schimbari la consum si o sa postez si niste poze (ca o aranjez cu totul daca tot am ramas fara carnet - vopsit integral, spoiler, jante si altele)... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Ajutati-ma va roooog!Am un Golf 3 1.6, 75 caluti, motor ABU.M-a innebunit in iarna asta cu consumul.Trebuie sa imi fac statie peco in fata bl.Imi consuma 16-17%, asta numai in oras.Nu stiu afara orasului pt ca nu prea am iesit cu ea iarna asta.C poate avea d imi papa atat?Macar d ar merge bine.Cand e motoru rece merge bine, cum s-a incalzit putin la revedere, merge intrerupt.

Ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.daca te incalzeste cu ceva: nu esti singurul care are probleme -nu neaparat de consum-cu ABU.

acum ,la obiect: ai vazut mai sus: vezi ca sonda lambda sa functioneze,sa nu fie dusa.apoi trebuie sa iti verifici filtrul de aer,apoi sa iti functioneze senzorul de temperatura si termostatul la parametri normali .adica motorul sa se incalzeasca cum scrie la carte-daca imi e permisa exprimarea asta.

nu uita sa iti verifici din cand in cand cauciucurile sa fie la presiunea corespunzatoare,eventual masina sa nu mearga infranata...(desi nu cred ca nu ti-ai da seama de asta..)

cam atat as avea de scris deocamdata....fa cate ceva si apoi revenim...

p.s. ziceai ca dupa ce se incalzeste merge rau...as banui senzorul de temperatura....parerea mea!!!

succes:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit eu in iarna asta. Mi-a ramas termostatul pe deschis si nu imi incalzea apa. In oras mai era cum mai era pana se incalzea, dar cand plecam la tara...de 100 de lei bagam benzina si parcurgeam cam 130 - 140 de km. Pana mi-am dat seama de aceasta buba am dat un plin pe toba in cateva zile... :( Eu credeam ca asa e normal iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Si eu sunt unul dintre nefericitii cu consum mare, in cazul meu 15-16% in oras.

Dar mai nefericit sunt ca am bagat si bani in piese si nu s-a rezolvat problema.

Am schimbat:sonda lambda (Bosch, pe cod nu universala), termostat, senzor temp apa.

Filtrul de aer nu l-am schimbat inca, arata destul de curat, cred ca are ~1an pe masina.

Acum sunt in pana de idei nu stiu ce sa mai fac.

Am auzit ca ar creste consumul daca am returul infundat sau daca supapele nu mai inchid bine pe evacuare.

As vrea sa stiu:

1. cum se verifica supapele, fara sa deschid motorul(daca se poate).

2. daca returul nu este infundat(o sa verific maine, scot furtunul de la corpul injectiei si suflu in el),sau poate fi regulatorul de presiune benzina stricat? Si cum se verifica regulatorul?

3. daca sonda veche a intrat pe eroare, dupa ce am montat sonda noua se pastreaza eroarea sau trebuie stearsa cu vagcom-ul? Eu am facut resetarea de la baterie (scos borne 10min, pus borne, relanti 10min, etc.) dar nu stiu daca se sterg erorile prin metoda asta.

4. ce pot sa mai verific?

Masina de fel merge bine, singura problema o are la rece, in primele 5minute, tremura motorul cat de cat si acceleratia e cam imprevizibila(ba se tureaza cam tare(2000rpm) cum ating acceleratia, ba se balbaie/eziteaza(300-400rpm)) dar dupa astea 5min merge normal. Miros de benzina nu am simtit pe esapament si nu scoate fum.

Al naibii daca mai stiu ce sa-i fac...

inculpatul: 1.6 ABU

Modificat de Wizard84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit problema asemanatoare la 1.4 ABD.

Tipurile de motoare se aseamana.

S-a schimbat sonda, senz de temp, uleiul, bujiile(consumul tot mare)Am schimbat termostatul( acuma acu sta fix pe 90 grade).Consumul a scazut de la 10 litri sau mai mult/100 km la 6litri/100km.

Sa verifici si compresia.( se scot bujiile si cu un aparat special se masoara compresia;gasesti la service).

Esti sigur ca termostatul lucreaza corect?

Sau vb ta problema poate fi de la alimentarea cu combustibil.

Numai bine si insanatosire grabnica la masina:)

Vezi si filtrul de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu temperatura lichidului nu am probleme, am verificat pe vagcom. Temperatura creste bine in 10-20min am 90 de grade

azi am verificat si returul,are debit mare, curge in rezervor fara probleme.

filtrul de benzina a fost schimbat cu lambda si senzorul de temp

Cum se manifesta cand supapele nu sunt in regula?

Modificat de Wizard84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ... Eu nu ma plang, doar ca sa aveti termeni de comparatie - Am si eu Golf 3, 1.8 90 de cai, ca e GT, GTI sau GTXXX habar nu am (nu stiu dupa ce criteriu sa ma bazez) si tot 10 imi ia si mie in oras, daca pun de 50 de RON benzina, adica 10 litri, fac 95-100 de km, parca s-ar mai duce vreo 5-10 km dar inca nu am ramas fara benzina, si nu ma risc - trag in peco si alimentez. Cat despre exterior, cel mai bine mi-a luat 7%, asta in conditiile in care in localitate stateam in 95 de km/h (am statie, si incetineam in limita legala doar unde erau baietii veseli) si in exterior nu i-am dat mai mult de 120 - am incercat sa merg cat mai constant.

Daca cineva scoate sub 10% in oras, cu motor 1.8, are o bere sa-mi zica si mie secretul :)

P.S - In oras la mine inseamna turata pana in 2800-3000 de rpm :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma alatur si eu cu ABU-ul meu in "grupul consumatorilor de benzina". Mi-am montat ceasuri cu MFA si mi s-au adeverit calculele babesti (pus benzina de x lei si facut y km...). 10.4% in Sibiu, oras fara tir-uri,cat de cat liber.Aara cred ca nu scade sub 8 din calculele mele (nu am apucat sa ies cu mfa-ul).

Am tester, o sa fac azi niste teste sa vad ce solutii ar fi (ma refer la reglaje) sa scad consumul.

P.S. Se pare ca este o problema specifica ABU-urilor, insa cu siguranta este cauzata de ceva, intrucat in urma cu 2 ani cand am luat masina aveam consum de 8-8.5 intrun oras cu mult mai aglomerat decat acum.O sa revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!