Jump to content

Setari Octavia 3


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Nu cumva face referire la modelele 4x4? Daca scrie diferential ma gandesc sa nu fie cel central. Ar fi total ciudat ca unele modele cu tractiune fata sa aibe EDL si altele nu. Si eu am observat la a mea taierea de gaz la plecari in forta...dar nu stiu cum se invart rotile. Pot sa iti zic ca asta iarna am urcat cu ea o panta pe gheata, panta ce nu am putut sa o urc cu masina sotiei...un model frantuzesc din 2007, deci clar ceva lucra bine acolo in ASR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se manifestă "tăierea de gaz" la "plecari în forță"? La mine, în "forțaj" (M1, M2 și M3 mai rar), se aude un zgomot înfundat dinspre puntea față (similar cu cel făcut la mersul pe un drum cu denivelări) iar mașina oscilează ușor stânga-dreapta cu partea din față. La nivelul volanului se simt vibrații însă nu îngrijorător. De cele mai multe ori, în M1, se lasă cu patinarea ușoară a roților din față după care se instalează simptomele descrise mai sus.

 

La momentul achiziției exista opțiunea de suspensie sport care avea la descriere "include XDS". N-am bifat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe net vin-uri de octavia , mai exact de pe weltauto , am gasit 1.2 tsi manuala ce avea optiunea 1y2 ---with differential lock de aici am tras concluzia ca la unele cum este a mea nu este activ. Masina respectiva avea si esp. Eu am remarcat diferenta intre golful 4 vechi caruia la plecari mai in forta pe pietris i se auzea abs-ul cum franeaza roata ce derapa dupa care imi taia un pic din gaz pe cand la skoda iti taie gazul dar abs-ul nu se aude, voi verifiica cu prima ocazie pe gheata daca chiar nu functioneaza( nu exista) sau daca au modificat modul de functionare , poate intai taie gazul si ulterior intervine cu frana pt a bloca roata ce patineaza. Sunt convins ca din codarile de pe modulul de abs se fac aceste configurari dar deocamdata sunt un mister

Cand taie gazul simti ca nu creste turatia liniar cum te ai astepta si incepe sa palpaie martorul de esp din bord

Modificat de Alexandru P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LAG4 chiar daca are esp, nu are EDL, deci nu are cum sa franeze rpata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dimineata asta am simtit si eu ESP-ul pe o accelerare mai brusca, martorul in bord a palpait, a taiat gazul si s-a auzit o pocnitura ca de ABS.

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu aparitia pe modelul MY2016 a XDS-ul si pe echiparile sub RS.

Ce informatii am gasit pana acum, am postat aici http://vwforum.ro/topic/114637-imbunatatiri-skoda-octavia-3/?p=2616119.

EDS/EDL e prezent si pe modelele anterioare (2013-2015). Parca pe ceva forum la Golf 7 reusise cineva sa activeze XDS. Daca gasesc sursa, pun aici link.

Una peste alta nu cred ca poti simti clar intrarea n functiune a acestui sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut eu pe superskoda parca, XDS necesita un modul de ABS specific si oricum e activ doar in mers.

EDL e activ la plecarea de pe loc dar e posibil de asemenea sa necesite un modul de ABS specific sau un firmware, nu o simpla codare. DE verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea, Leon My 2016 are ca dotare standard XDS-ul.

 

Iata ce am observat: cand iau o curba destul de inchisa cu viteza mai mare si pun piciorul in gaz se simte cum puntea fata incepe sa traga spre interiorul curbei. Nu e o miscare fluenta, se aude o variantie a turatiei motorului insa martorul de ESP ramane stins. Asadar in viata reala se simte influenta XDS-ului si chiar isi face treaba in a impiedica subvirarea excesiva. 

 

Insa fizica e fizica si orice sistem are limitele lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in poza atasat este un print de la fostul meu golf 4 care avea EDL. si nu avea ESP..am vrut sa demonstrez ca nu bat campiipost-48100-0-94647100-1446802874_thumb.j

Modificat de Alexandru P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On ‎01‎/‎10‎/‎2014 at 8:33 AM, borat said:

Activare RainClosing / Automatic rain closing

Buna ziua,

Nu gasesc aceasta optiune  "senzorul RFLS ( din fabrica are valoarea 02805D ) - se modifica cu 06885D"

Imi puteti spune cu VCDS 15.7 cum ajung  acolo?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.09.2016 at 6:03 PM, Al Bundy said:

la ce masina? Octavia 3 ?

Salut,

Da, Octavia 3 (5E3)

Activare al doilea stop de ceata, ai idee de ce nu se activeaza?

Mersi

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gorlanda ai folosit pasii necesari ?

Personal, la mine s-a codat si rain closing, insa nu merge, desi codarea este activa, iar al doilea stop de ceata merge, am efectuat codarea din acest topic. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, ToniM said:

@gorlanda ai folosit pasii necesari ?

Personal, la mine s-a codat si rain closing, insa nu merge, desi codarea este activa, iar al doilea stop de ceata merge, am efectuat codarea din acest topic. Succes!

Salut,

Da am folosit pasii, si este codat, insa nu functioneaza rain closing, posibil si la tine tot din cauza ca nu ai gasit aceasta optiune  "senzorul RFLS ( din fabrica are valoarea 02805D ) - se modifica cu 06885D"

Si nici al doilea stop de ceata nu functioneaza, desi am urmat pasii corect  ,zic eu. insa mai verific o data, de exemplu am modificat "Numar de semnalizari confort / Adjust Comfort Turn Signals" de la 3 la 5 si de abia acuma s-a activat dupa ce am scos Borna de la baterie, sau a fost coincidenta,ciudat.

Mersi @ToniM

@gorlanda
[Notă pentru autor... de la un moderator... kthor: regulamentul forumului, bată-l vina. Ajută-mă te rog să-l respecți cât încă îți mai poți edita postul. ;)]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate activa sau de ce nu merge la O3 2016 nivelul de incarcare baterie? Tot ce imi apare la battery status este SOC ---%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@racura este posibil sa fie terminata bateria, dute la un service pentru diagnoza ;)

Cat despre codari, am gasit "US" coding, pe acel site mai sunte si altele :)

http://www.stemei.de/pages/coding/skoda-octavia-iii-5e/blinker-gedimmt-us-standlicht.php

Folgende Codierung ist anzuwenden:

 

    STG 09 (Bordnetz) auswählen
    STG Zugriffsberechtigung -> Funktion 16
    Zugriffscode 31347 eingeben
    STG Anpassung -> Funktion 10
    Kanal (9)-Leuchte 0 BLK VL B36-Lichtfunktion D 0 auswählen (Blinker Vorne Links)
    Wert auf Standlicht allgemein anpassen

     
    Kanal (10)-Leuchte 0 BLK VL B36-Dimmwert CD 0 auswählen
    Wert entsprechend anpassen (Dimmgrad in Prozent; Empfehlung Wert: 30 ( 30%) )

     
    Kanal (9)-Leuchte1BLK VRB20-Lichtfunktion D 1 auswählen (Blinker Vorne Rechts)
    Wert auf Standlicht allgemein anpassen

     
    Kanal (10)-Leuchte1BLK VRB20-Dimmwert CD 1 auswählen
    Wert entsprechend anpassen (Dimmgrad in Prozent)


     

Damit die Blinker auf der jeweiligen Seite auch beim Blinkvorgang entsprechend die Dimmung aufheben ist folgendes zusätzlich notwendig

 

    Kanal (12)-Leuchte0BLK VL B36-Lichfunktion E 0 auswählen
    Wert auf Blinken links Dunkelphase anpassen

     
    Kanal (15)-Leuchte0BLK VL B36-Dimming Direction EF 0 auswählen
    Wert auf minimize anpassen


     
    Kanal (12)-Leuchte1BLK VRB20-Lichtfunktion E 1 auswählen
    Wert auf Blinken rechts Dunkelphase anpassen

     
    Kanal (15)-Leuchte1BLK VRB20-Dimming Direction EF 1 auswählen
    Wert auf minimize anpassen

 

Modificat de ToniM
later edit - video
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, ToniM said:

@racura este posibil sa fie terminata bateria, dute la un service pentru diagnoza ;)

Cat despre codari, am gasit "US" coding, pe acel site mai sunte si altele :)


http://www.stemei.de/pages/coding/skoda-octavia-iii-5e/blinker-gedimmt-us-standlicht.php

Folgende Codierung ist anzuwenden:

 

    STG 09 (Bordnetz) auswählen
    STG Zugriffsberechtigung -> Funktion 16
    Zugriffscode 31347 eingeben
    STG Anpassung -> Funktion 10
    Kanal (9)-Leuchte 0 BLK VL B36-Lichtfunktion D 0 auswählen (Blinker Vorne Links)
    Wert auf Standlicht allgemein anpassen

     
    Kanal (10)-Leuchte 0 BLK VL B36-Dimmwert CD 0 auswählen
    Wert entsprechend anpassen (Dimmgrad in Prozent; Empfehlung Wert: 30 ( 30%) )

     
    Kanal (9)-Leuchte1BLK VRB20-Lichtfunktion D 1 auswählen (Blinker Vorne Rechts)
    Wert auf Standlicht allgemein anpassen

     
    Kanal (10)-Leuchte1BLK VRB20-Dimmwert CD 1 auswählen
    Wert entsprechend anpassen (Dimmgrad in Prozent)


     

Damit die Blinker auf der jeweiligen Seite auch beim Blinkvorgang entsprechend die Dimmung aufheben ist folgendes zusätzlich notwendig

 

    Kanal (12)-Leuchte0BLK VL B36-Lichfunktion E 0 auswählen
    Wert auf Blinken links Dunkelphase anpassen

     
    Kanal (15)-Leuchte0BLK VL B36-Dimming Direction EF 0 auswählen
    Wert auf minimize anpassen


     
    Kanal (12)-Leuchte1BLK VRB20-Lichtfunktion E 1 auswählen
    Wert auf Blinken rechts Dunkelphase anpassen

     
    Kanal (15)-Leuchte1BLK VRB20-Dimming Direction EF 1 auswählen
    Wert auf minimize anpassen

 

Multumesc pentru raspuns.  Am fost la reprezentanta, bateria e OK, la fel si alternatorul, masina fara coduri de eroare, insa au fost asa de "priceputi" incat mi-au oferit un raspuns evaziv, ca ar fi ceva din soft, ceva ce trebuie activat. Am mai citit si pe forumurile din afara si se pare ca nu sunt singurul care are aceasta "problema". Stima!
 

@racura
[Notă pentru autor... de la un moderator... kthor: regulamentul forumului, bată-l vina. Ajută-mă te rog să-l respecți cât încă îți mai poți edita postul. ;)]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelele recente de O3 producatorul as anulat aceast afisaj. Macar il scoteau de tot. Eu am incercad si codari, si configurari ale baterie cu VCDS, si nimic deocamdata.

Ar merge comparat cu codarile unui mmodel din prima serie.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, ma poate ajuta cineva cu pasii pentru activarea Coming/leaving home octavia 3 2015 cu VCDS.?

ca istoric, am schimbat blocul de lumini cu unul cu functia auto, au pus un senzor lumina tip plug&play 

la revizie le-am cerut sa-mi activize functia, au facut ei ceva pe acolo, pentru ca acum imi apare  in meniu optiunea, cu setarea timpului  in secunde  pentru fiecare dar nu functioneaza

 

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Octavia 3 1.6 tdi vine cu optiunea ptc(rezistenta pentru incalzire in habitaclu) preinstalata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca doar cele care au climatronic, cele cu aer conditionat manual nu au ptc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are climatronic dual zone, optiunea este activa by default sau trebuie activata cu vcds-ul?

Daca am oglinzi pliabile electric si activez optiunea de mirror down tot va avea probleme cu revenirea la pozitia initiala?

Multumesc.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e default

nu ai probleme cu revenirea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!