Jump to content

Cat consuma Golful 7 al vostru?


codz
 Share

Postare recomandată

Era o gluma relax :)

Uitati și consumul meu de azi mers in traficul de Bucuresti

 

IMG_1467.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz nu am poze cu masina de la Solden, pare rau :( Am facut poze numai pe celalalt utilaj (snowboard) 

Am scos 7.1% cu bare si suport de skiuri, da? Sa ne intelegem :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum 100% in zona de nord a Bucurestiului. Sa zica cineva ca a consumat mult ca eu nu cred :)). 500 km cu 1/2 de rezervor mie unul mi se pare extraordinar. Consumul de 10% se justifica deoarece mai trag de ea cand am nevoie :D.

2017-01-14 18.18.31.jpg

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut 500 de km cu medie 10/100km cu jumatate de rezervor. Adica 50 de litri vs 25. Esti sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul "ca consumul", dar ceva nu miroase a bine in ce zici. 500km, cu 10,4% inseamna 52 litri consumati. De cand are Golful rezervor de 100l? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Silviu_7 Da am resetat la 0 kilometrajul cand am alimentat.

@RzzV Aici nu stiu ce sa zic. Crede cine vrea ce vrea. Extern plinul meu ajunge pe rezerva pe la 800-900 km. Eu unul umplu rezervorul pana la refuz aproape, nu cand a sarit pompa gata am si terminat de alimentat.

La urmatorul drum spre Poiana Brasov o sa fac filmare :))

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Victor Lala pai e credibil sa mearga pe extern la 800-900km, avand in vedere ca extern consumul e cam la jumatate fata de cel din oras afisat pe bordul tau. Dar asta inseamna ca deja dupa 500km extern ai jumatate rezervorul, e imposibil la consumul ala de oras sa ai tot jumatate rezervorul. Practic, masina ta chiar daca merge in oras bara la bara, chiar daca merge in afara, tot jumate de rezervor consuma in 500km? Nu zic ca ne minti cu ceva, dar e putred ce indica... ori intre timp ai mai bagat ceva motorina, ori nu ai facut de fapt 500km. E matematica..

L.E. Oricat ai umple dupa ce sare pompa, nu ai cum sa ajungi la 100l in total ca sa ai jumatate de rezervor dupa 500km cu 10,4%.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg la ore de varf cu ea. Merg dimineata 4-5 km si seara prin baneasa/pipera/bucurestii noi unde traficul este aproape de 0. In anumite diminetai mai gasesc si parbriz/luneta inghetat deci mai sta pe loc si ajunge consumul pe la 45% deci probabil si de acolo acel 10% pentru ca stau pana se dezgheaza cam 5 minute pe loc. Iar de alimentat nu am alimentat deoarece am bagat un aditiv.

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, Victor Lala said:

Eu unul umplu rezervorul pana la refuz aproape, nu cand a sarit pompa gata am si terminat de alimentat.

 

Aaa, pai asa se explica: dupa ce sare pompa mai intra vreo 40 litri de motorina :)) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu m-am facut inteles. E vorba de km pe care spui ca i-ai facut, consumul afisat pe bord si litri de motorina. Indiferent la ce ore mergi, matematica e aceeasi si nu are cum la consumul ala sa mai ramana jumatate de rezervor dupa 500km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ataseaza o poza de pe ecran media(discovery) cu since refuel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Silviu_7 Din pacate poza a fost facuta pe 14 ianuarie. Ieri am alimentat pentru ca am ajuns pe rezerva :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun eu de unde provine confuzia. Indicatorul analogic de combustibil este extrem de imprecis; cel putin asa este la mine. Cand arata jumatate, ca in poza de mai sus, mai este maxim un sfert de rezervor. Mult mai precis este insa range-ul pe care il estimeaza CB-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500 km cu 10% inseamna 50l, adica atat cat are tot rezervorul. Nu cred ca e asa imprecis, sa ai rezervorul gol si acul sa fie la jumate. :) Undeva e cu siguranta o greseala.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, cris.g said:

500 km cu 10% inseamna 50l, adica atat cat are tot rezervorul. Nu cred ca e asa imprecis, sa ai rezervorul gol si acuk sa fie la jumate. :) Undeva e cu siguranta o greseala.

Ori o alimentare intermediara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum in Bucuresti ieri (duminica) si azi (luni) :)

2017-01-29 17.19.27.jpg

2017-01-30 08.46.40.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicatorul de nivel de combustibil (cel analog) nu este liniar. Prima jumatate de rezervor "se consuma mai greu" (de la plin la 1/2). Asa a fost si la generatiile anterioare! Iar dupa plin, primii 100km nici nu misca acul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost recent pe autostrada 500 km cu un prieten cu Golf 7 1.4 TSI DSG Bluemotion, mers legal . Consum pe CB 5.1 . Eu am ramas uimit sincer ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, duminica, de la Carrefour-ul de pe A1 pana in zona Obor mers fara clima. O fi bine? :huh:

consum golfita.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum cu 1.6tdi DSG7 :) Ambele consumuri sunt la mers in oras, seara, fara aglomeratie, dar tras multe reprize si tinuta tot timpul pe S cutia.

Practic, alergata la maxim. Ma uimeste masina asta la consum. Desi la drum lung extraurban, mers normal, nu scade sub 4,5%, in oras la mers normal cu greu am reusit sa fac sa treaca de 8 consumul. E motorul ideal dpdv al consumului pe Golf, dar destul de lenes la depasiri..

195244_resized.jpg

232526_resized.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 7 Variant, 1.6 TDI, Manuala 105 CP

1. Prima poza consum luni seara intre 19:00 si 20.12, venit dinspre Metrou Pipera - Victoriei - Pasajul Basarab - Afi Cotroceni. Ocolit traficul cat s-a putut: 11.1%

2. Poza 2 - Marti seara intre 17:10 - 18.05 Metrou Pipera - Doamna Ghica - Piata Delfinului spre intrarea pe Autosrada Soarelui (consumul atunci era 9.5 parca, am uitat sa fac poza), iar apoi intre 19: 10 - 20.25 Autsrada Soarelui - Afi Cotroceni (plus o pauza de 30 minute intre): 7.7%

3. Poza 3, azi-dimineata, in conditii de zapada si mers predominant in viteza a 2-a: Afi Cotroceni - Piata Unirii - Piata Iancului: 13.4% Am mai mers vreo 15 km dupa si consumul a scazut pe la 10% cand am ajuns la destinatie, nu mai tin minte exact, dar de luat in calcul pe trasee scurte ce consum se face: 13.4%

Ca pe autostrada se pot scoate si 4% asta e alta poveste, eu nu prea am rabdare sa merg cu 90 :)

WP_20170206_20_12_02_Pro.jpg

WP_20170207_20_25_06_Pro.jpg

WP_20170208_09_35_02_Pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 7 Variant 1.6 TDI 105 CP, consumul de azi-dimineata in Bucuresti 8:30 - 10:00, traseu: Afi - Unirii - Calea Mosilor - Doamna Gica - Pipera: 11.9%, viteza medie 10km/h :)))) Start-Stop Off majoritatea timpului. Poza e facuta acum, ca dimineatza am uitat.

WP_20170213_13_36_46_Pro_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mult, ori are ceva masina (gen nu se incalzeste suficient de repede sau e stilul tau de condus. Dieselul fie ca-i 1.9 fie ca-i 2.0 sau 1.6 ia cam 8% in oras, la orele de varf, consum facut pe cateva mii de km de oras.

Zic asta dupa ce-am facut mult si la orele de varf- Buc Noi- Basarab- Grozavesti-Drumul sarii- Antiaeriana- Magurele la intre orele 8:00-9:00 si 17:00:18:00.

 

Ca idee 1.8 benzina pus pe golf 7 alltrack consuma 13% (cu masina cu sistem 4x4 mult mai grea decat golful tau 1.6). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!