Jump to content

Probleme motor 1.4 TDI


Tomas
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema cu masina, se accelereaza foarte greu si nu mai trage. Totul s-a intamplat dintr-o data, problema nu a aparut progresiv. Am oprit masina si apoi cad am plecat cu ea sa constat ca nu mai trage. Am pus diagnoza pe ea, aveam o eroare la senzorul de presiune turbo dar dupa ce am sters eroarea nu a mai aparut. Am schimbat senzorul de presiune cu unul de pe alta masina a unui prieten care era functionala, am mai schimbat si "debitmetrul", Am dat jos turbina si egr-ul si le-am curatat, inclusiv toata tubulatura de la turbo. Turbina nu are joc mare in axa si functioneaza ok ca se simte presiune pe furtune la acceleratie.

 

Efectiv nu stiu ce sa ii mai fac sau ce se verific. Am elimnat toate variantele care am considerat eu ca ar putea fi defecte.

Modificat de Tomas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca să ne dăm cu părerea fă un log în mers pe canalele 3,10,11. în viteza a 3-a şi a 4-a (acceleraţia la podea de pe la 1800 până pe la 3600 rpm) şi postează-l aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema a fost rezolvata. Era din power box care era montat pe masina de cand a fost achizitionata si care era legar la mai multi senzori. L-am dsfiintat cu totul si acum totul a revenit la normal.

 

Multumesc de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de off, dar sunt chiar curios: simţeai ceva cai în plus cu powerbox.-ul ăla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sincer, chiar da! Era montat de neamtul de la care am luat masina si acum simt lipsa lui. Cu el montat accelera mai bine decat ce-a de-a doua masina care o am, kia ceed 115 hp si ca top speed se ducea la 190 km/h.

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

poti pune o poza cu  powerbox.-ul ăla? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am curatat si eu astazi EGR-ul... cam asa arata ...

 

post-142331-0-78249900-1416403323_thumb.post-142331-0-31449900-1416403324_thumb.post-142331-0-71177300-1416403324_thumb.post-142331-0-01778200-1416403325_thumb.post-142331-0-47544800-1416403325_thumb.

 

Si dupa doua ore de munca ...

 

 

post-142331-0-49760900-1416403352_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se simte ceva la mersul motorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!