Jump to content

Service SEAT


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

Inca o cretinie marca Porsche Aviatiei. De fapt doua.

Azi am facut un drum mai lung si prietena mea a observat cand statea in picioarele goale in masina ca imi atarna un cablu in dreptul pasagerului din dreapta iesind de undeva de sub un plastic sub torpedou????

Dupa ce am schimbat absolut toate filtrele saptamana trecuta acum imi intra miros de afara desi e pus pe recirculare aer din interior. Nu mi se intampla inainte de service.

Ca sa nu mai zic de faptul ca alaltaieri mi s-a aprins becul ca am presiune mai mica intr-o roata. In 10.000km facuti nu mi s-a aprins in schimb in 4 zile dupa ce a trecut prin mainile dibace ale "mesterilor" de la PBA s-a aprins. M-am enervat azi si m-am dus si le-am umplut cu azot setand noua valoare.

Concluzie. Maine iese cu scandal la seful de service de la PBA si probabil, daca ma enerveaza rau de tot, ii reclam la OPC.

Atata nesimtire nu am reusit sa vad decat la fostele ateliere comuniste de reparatii. Imi vine sa ma duc la Dacia in service decat la PBA. Dixit.

Modificat de Matrixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    8

  • Matrixu

    8

  • Havoc

    5

  • leone82

    5

Offtopic:

Acelasi zbarnait il am de cand am luat masina exact la fel si mai este cineva pe forum cu problema asta! Te rog tine-ma la curent cu rezolvarea lui ca eu nu mai am idei! Am cautat si la sigurante, am bagat mana peste tot! Se aude clar din stanga jos!

ps: a inceput acum sa faca de la 80km/h!!

ps2: am scris la seat de chestia asta si mi-au trimis mail ca-mi analizeaza mesajul si o sa-mi raspunda in cel mai scurt moment cu putinta!

Bafta si nervi de otel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fost dimineata la PBA sa ma plang de chestiile astea.

Sa le iau pe rand

Cablul ce atarna: nu e de la masina e de la alarma. Probabil cand au demontat plasticele sa schimbe filtrele nu l-au pus cum trebuie si a cazut.

Mirosul din masina. AIci au incercat si tot incercat sa ma convinga ca recircularea merge desi eu le zic ca inainte nu mirosea acum pute de it curg ochii pentru ca nu mai filtreaza aerul. Ei s-au uitat pe masina si cica inainte aveam filtru simplu si pentru filtrarea mirosurilor ar trebui filtru cu particule de carbon. Si ca astea nu exista pe Leon ci numai pe Octavia 2. Si ca de fapt eu nu miroseam inainte pentru ca era imbacsit si nu mai permitea trecerea aerului. Dupa 3 sferturi de ora de cearta si facut un test cu spray sa imi arate ca nu intra a ramas ca merge si eu sunt nebun ca altfel nu am ce sa zic a ramas asa cum e acum.

Dupa toate certurile astea cu seful de service etc si-au cerut scuze ca m-au acceptat ca si client (speechless)

Am mentionat si de zbarnaitul din bord dar ei o tineau una si buna ca nu are ce sa fie de la ei.

Concluzie.

Romania taica. Nesimtire majora, clientul este nebun masina functioneaza pentru ca asa trebuie.

Nu mai trec in viata mea pe la Porche nici daca sunt singurii care au o piese. Prefer sa ma duc in Ungaria sa o iau decat sa mai trec pe la astfel de nesimtiti.

Dupa ce am facut o nenorocita de simpla revizie si schimbat unitate de muzica din cauza ca era defecta am acum o masina care are muzica dar in care intra miros incredibil de afara si care zbarnaie pe la 100 la ora. Multumesc foarte mult Porsche pentru cum m-ai ajutat sa vad inca o data oamenii ce fac tara asta.

Modificat de Matrixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trimis mail la Seat. :) Mi-au raspuns cei de la porsche Romania ca le pare rau pentru inconfortul pe care mi-l cauzeaza masina mea! :cheers: si sa nu ezit sa apelez la dealerul meu.

Astept si raspunsul legat de tipul si marca de ulei cu care a venit masina.

Nu ma las eu pana nu aflu ce-i cu zbarnaiala aia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa imi fac o programare la Metrotehnica sa vad cum rezolv cu mirosul din masina si sa vad daca au idee cu zbarnaitul ala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot vb de service-uri...poate ar trebui sa incerci la Alto Syncro! Eu acolo ma voi duce doar ca nu am timp si nervi acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa imi fac o programare la Metrotehnica sa vad cum rezolv cu mirosul din masina si sa vad daca au idee cu zbarnaitul ala .

Eu zic sa stai cuminte cu Metrotehnica. Am fost si eu cu multe alte probleme si nu au rezolvat niciuna. Ca sa-ti dau un exemplu de seriozitate, acum trei saptamini mi-am facut programare pt revizie ( urma sa fac mai multe mii de km in concediu ). Azi, 13/07/2007 m-am prezentat la sediu la ora 9, urc la domnul Ganea si ii spun ca am programare. Cu stupoare aflu ca de fapt nu am programare si ca nu ma gaseste in excelul lor de-i zic ei aplicatie, cu toate ca in urma cu 3 saptamina am vazut cu ochii mei cum a completat in acel nenorocit de excel, data reviziei -- nu m-am uitat daca a si salvat.

Prin urmare dl. Ganea mi-a spus nonsalant ca nu am programare, urmand sa-mi faca o reprogramare sau sa las masina la service eu urmand sa plec cu ce ? tocmai din Jilava?

Concluzia? Eu nu mai am ce cauta la Metrotehnica. Aaa era sa uit, dl Ganea mi-a mai spus ca are numai 2 mecanici si ca nu poate sa le faca pe toate.........atunci sa mai angajeze oameni sau sa se lase de meserie sa nu mai incurce oameni. Azi m-am invoit special de la serviciu sa ajung la revizie. Se vede treaba ca va trebui sa o iau iarasi de la capat cu programarile si cu invoirile si cu serviciile aduse sefului ca m-a invoit .....rahat....

Stie cineva ce uleiuri folosesc cei de la Alto sau Porsche?

Modificat de Barbanero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la Porche mi-au pus 4L de ulei Mobil Special V 5W40 (ptr pompe Duse) si a costat 231.05

Referitor la Metrotehnica, ce sunt eu curios este daca, pe langa faptul ca nu mai trage aer de afara, inchide si clapeta de aer de afara.

Pur si simplu nu inteleg pe unde poate sa intre atata miros.

Modificat de Matrixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce uleiuri folosesc cei de la Alto sau Porsche?

la alto am facut de 2 ori revizia....la metrotehnica nu am mai calcat de cand am luat masina....

mie mi-au pus Castrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu inseamna ca nu pot veni cu uleiul Mobil1 de acasa, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Barbanero: Eu am facut revizia la Alto si le-am specificat ca doresc ulei Mobil 1. Au si scris pe devizul de lucrari "clientul a solicitat ulei Mobil 1". Mi l-au adus special de la Avia, nu au facut absolut niciun fel de comentariu, nu m-au taxat in plus. Banuiesc ca puteam veni si cu el "de acasa". Clientul acolo chiar e "stapan", nici nu se pune problema sa ti se impuna o anumita marca de ulei (ceea ce sincer mi s-ar parea stupid).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor , am luat masina acum 2 luni si dupa ce cei de la metrotehnica mi-au spus ca nu stiu sa schimbe cd-ul care s-a stricat...am zis ca nu mai calc pe la ei...si mai ales ca ma obliga sa schimb toate filtrele la 10000!!!

Avand un drum in tara am facut o programare la Dona Valcea unde totul a fost super!!Revizie la 12000 km....s-a verificat absolut totul!!! Nu necesita inlocuirea decat filtrul de polen (spre surprinderea mea care ma asteptam la filtru de aer) in rest totul era impecabil si mi s-a spus ca dau banii degeaba!!! ulei Mobil 1 ...cost total: PANA IN 5 MILIOANE cu tot cu spaga!!! timp pierdut la service 1 ora maxim o ora jumate!!! mi s-a parut totul super ok!!!

Poate ca merita sa pleci si special din Bucuresti pana acolo decat sa pierzi o zi aici si sa nu rezolvi nimic!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am fost lovit (doar 2 luni are masinutza:(( ) si trebuie sa schimb spoiler si aripa.

masina e in garantie asa ca voi merge la un service autorizat seat.

imi recomandati ceva? metrotehnica sau alto?

eu ma gandeam sa merg la alto din militari, fiind mai aproape de mine

are cineva idee cam cat dureaza astfel de reparatii?

multumesc :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista Alto in Militari? Unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la Porsche Bucuresti Vest 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Militari este service AVIA. Mai sus (spre centura) este Brady. Porsche este pe centura. Eu asa stiu :P

Lupiibah - Alto-Syncro este in Pantelimon. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat un search pe google si m`a dus la Alto Syncro, Str Dreptatii nr nu stiu care, cu nr de telefon, cu tot ce trebuie (daca suni la mobil raspunde o tanti..care n`are treaba cu servisu:)) )

Credeam ca Avia e cam acelasi lucru cu Alto.. Pana si punga de "cadou" pe care mi`au dat`o cand am cumparat masina avea reclama la Alto pe o parte si la Avia pe cealalta. Eu cred ca e o legatura..

Deci am fost la service Alto/AVIA de pe Dreptatii (Militari) si mi`au zis ca ma programeaza pe 15 august pt tinichigerie. Adica peste o luna, wtf!? Si ca incepand de atunci, e posibil sa mai dureze cateva sapt ca tre sa comande piesele si ca e posibil sa mai aiba nevoie de piese pe parcurs, si ca se prelungeste.

Si bineinteles ca mai am nevoie si de masina in urmatoarele 2-3 luni, asa ca m`am dus frumos la Metrotehnica, au facut deja comanda pt piese si urmeaza sa ma cheme saptamana viitoare..Ce`o fi o fi. Nu pot sa stau masina lovita atata timp, cat mi`au sugerat cei de la AVIA..

Ce stiti despre tinichigeria de la Metrotehnica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti sunt la fel ... la fel de prosti sau de buni depin de cum te uiti la ei ... am avut haionu infundat m-am dus la PBA mi-au facut haionu vopsit aproape bine ... si mi-au zgariat bara au iesit cateva puncte de praf pe vopsea si cam atat ... la metrotehnica am vazut o aripa facuta la un baiat i-au pus-o pe masina in bataie de joc rostu dintre aripa si capota era mai mare ca in partea cealalta se vedea de la o poshta ... ma rog acum ce sa spun depinde in ce stare ii prinzi dar la fel sunt toti .. adica nu prea ii doare capu !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicurile pentru fiecare service, o sa gasesti acolo destul feedback. Eu personal am schimbat si vopsit spoilerul fata acum un an la ei, iar acum o luna au inceput sa apara primele puncte de exfoliere a lacului, bineinteles ca nu mai e in garantie pentru ca la manopera nu se ofera decat 3 luni garantie. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai baieti, topicul asta se intituleaza "Service SEAT, Care v-a lasat un "gust dulce" ?" si din ce am citit pana acum...majoritare (spre 100%) sunt gusturile "amare", mai ales daca citim pildele colegului Matrixu (si cati or mai fi la fel de nemultumiti). chiar nu avem niciun loc ok in care sa mergem??? ;)

Modificat de scoalaveche
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce pregatire au oamenii din service-urile de la noi ..cred ca toti au cate o mare bila neagra... eu sunt de parere ca trebuie mers la cei care sunt mai putin nesimtzitzi adica la Altro dupa parerea mea ... stiu sa se poarte cu clientii au un plus din partea mea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost extrem de multumit de service-ul DIP MOTORS din Brasov care pe langa faptul ca iti permite sa stai langa masina ,te consiliaza sa nu arunci banii.De exemplu am fost sfatuit sa nu schimb filtrul de polen la a 2-a revizie pt. ca nu e cazul.Filtrul a fost schimbat la insistentele mele si dupa o verificare deoarece le-am spus ca masina e folosita mai mult in Bucuresti-era plin de tarana si frunze.Un alt motiv de alegere a fost pretul:380RON toate filtrele+ulei vs 760RON PoRo si faptul ca am fost programat peste 2 zile si nu 1luna ca la PoRo.

p.s. Repara orice masina a concernului V A G in aceleasi conditii,ex:manopera distributie A6 2.5 TDI(nenumarate role,intinzatoare si curele)=400RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dau si eu o nota mare (nu spun cat) pt. Dip Motors din Brasov.

Revizie de 10.000 Seat Cordoba 1.9 TDI - 101 CP(cel de la servici) ~380 RON.

Curat si ingrijit lucrat. :(

Modificat de underground
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va zic povestea mea.

Am o Ibiza cumparata in Mai 2007

Pe 21 iulie a.c. am suferit un accident (m-a lovit o tampita din lateral). A2a zi am fost la omniasig (unde avea tampita RCA), a 3-a zi am fost la service, la metrotehnica (unde sper ca nu o sa mai ajung prea curand). Au vazut defectiunile, au facut geometria rotilor. Au decis sa faca comanda pt:

aripa

bara fata

capac roata

Mi-au zis ca piesele vor veni in maxim 1 saptamana si ca ma vor suna sa ma cheme in service pt reparatie.

A trecut 1 sapt si nu am fost sunat. Asa ca am sunat eu. "Nu au venit piesele, va sunam noi"...

Mai astept 1 saptamana. Nimic. Sun iar. La fel.. "Nu au ajuns piesele..E o prb cu transportul, va sunam noi..."

Mai astept 2 sapt (4 in total).. Nimic. Sun iar. "Da ..au ajuns piesele" Pai si cand sa vin cu masina. "Pai..sa vedeti. Ca tinichigiul este in concediu..Va chemam saptamana viitoare).

Mai trece 1 sapt, se fac 5. Sun iar (bineinteles ca nu m`au sunat niciodata). "S-a intors tinichigiul dar are mult de lucru...va chemam saptamana viitoare..."

(toate cele de mai sus se intamplau lunea)

Vineri sun iar.. si imi zic sa ma duc cu masina. Ma duc cu masina.. Constanta ca mai trebuie piese..carena de exemplu

Vine piesa (dupa inca o saptamana in care au asteptat acordul de la omniasig pt suplimentare)

Mai fac ei o descoperire.. e nevoie de fuzeta... La fel, suplimentare, acord, comanda

Bineinteles ca eu am sunat de cateva ori la inspectorul de la omniasig, pt ca cei de la metrotehnica ii trimiteau pe mail si asteptau. Nici macar nu i`a interesat nr de telefon al inspectorului de daune.

S-au facut 7 saptamani, aproape 8 si jumatate pana mi-au terminat reparatia.

Aseara mi-am luat masina

Nu ma plang de calitatea lucrarii (desi mi-au zgariat un pic usa)

Ma oftica faptul ca am masina de 4 luni din care aproape 2 luni am stat cu ea in parcare, respectiv service. (nu am putut circula pt ca roata atingea de niste aparatoare sau ce naiba erau..de la aripa)

De asta probabil n`o sa mai apelez la acest service.

Si inca ceva..in ultimele zile s-au chinuit sa trimita cacatu ala de deviz sau cum se cheama, la asigurator. Am sunat de 3 ori si nu`l trimisesera.. Ca au multe dosare pe cap, ca nu stiu ce

MAI ANGAJATI FRATILOR OAMENI DACA NU VA DESCURCATI. Clientii vin, angajatii raman aceiasi. Ca sa nu mai zic de parcare. ... Cam trist pt un service SEAT.

Modificat de LupiiBah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la problemele pe care le-am avut si eu cu acest service .... nota mea pentru ei de la 1 la 10 ar fi un mare -1.... ei au cu totul alte probleme de rezolvat decat ..problemele unui client care inca mai vine si le baga bani in buzunar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!