Jump to content

Ateliere de sablat si cromat


tipatescu
 Share

Postare recomandată

Ca sa lamurim omul powder coating = vopsire in camp electrostatic. Dupa pregatire (trebuie decapate si degresate) se leaga piesa la plus si se sufla pulberea care ramane pe piesa datorita incarcarii electrostatice. Apoi se baga la cuptor la ~200 grade celsius si pulberea se topeste si se face vopsea. E foarte rezistenta dar e cam casanta.

Problema mare este ca la vopsitoriile de prin fabrici si uzine nu au decat cateva nuante, doar pe alea pe care le folosesc ei si trebuie sa astepti pana au ei un lot de piese de vopsit in culoarea pe care o vrei.

Eu mi-am vopsit diverse pt Citroen si nu aveau decat alb lucios, gri cu nuanta galbuie sau gri cu nuanta albastruie cu aspect de coaja de portocala sau mai rar negru lucios.

Si pe mine ma intereseaza sa vopsesc electrostatic niste repere dar in culorile originale, negru mat, maro, verde etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    32

  • tipatescu

    13

  • tonic

    11

  • AUTOMOBILIA

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astia de care spun eu sunt firma privata si cu asta se ocupa.Au ce culoare vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca si jantele mele tot prin vopsire electrostatica au fost facute...dar in timp vad ca prin locurile unde sta apa stratul de vopsea s-a descojit... aliajul a coclit(pudra alba) iar intr-un singur loc au o zgarietura care desi nu e profunda(strapunge doar vopseaua) face ca aceasta sa se descojeasca....pare chiar casanta cum zici tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as vopsi electrostatic toba de esapament si alte chestii - stiam ca vopseaua asta rezista la temperaturi mari ... am dreptate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu confunda powder coating cu ceramic coating. cea din urma se foloseste pentru galerii de evacuare dar nu am auzit sa existe in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tipatescu se referea pur si simplu la portectia tobelor inpotriva ruginii, nu la ceramic coating care tine temperatura face gazele sa circule mai usor etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am confundat, intr-adevar - cred ca imi dau seama ca ceramic coating e un vis indepartat. (Nu ma gindeam la asta, sigur, e o idee dar oricum inaplicabila in solutia de amator...) . Ma intrebam daca acoperirea cu vopsea electrostatica e mai rezistenta la temeperaturi inalte.

Jantele nu cred ca are rost sa dea atita bataie de cap ... nu obtii un avantaj semnificativ la acoperirea lor electrostatic, plus ca vopseaua cum s-a enuntzat mai sus e casanta ... o grija in plus, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La uzina de cele mai multe ori se vopsesc bare de tramvai- portocaliu sau alb...

personal ash prefera 2 straturi de grund k lunea si 2 de vopsea de jante... Facea Policolorul odata, eu am o cutie virgina dar tre' sa vad daca mai e buna ca e de f'o 10 ani :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu grundul am intrebat si eu mai demult - si-ti dau dreptate, daca la asta te refereai - am observat si eu ca grundul care se gaseste prin comertz nu mai are aderentza k lumea ...

In alta ordine de idei, daca nu-mi spune nimeni daca pot sa imi vopsesc toba electrostatic, revin la ideea topicului. Mishu, iti aduc jante, nu pot sa precizez insa numarul la care ma hotarasc (cel putin 2). Partea proasta e ca trebuie vopsite si grundul ala se usuca cel mai bine in 24 de ore, mai ales pe frigul asta ... unde tii tu jantele sa se usuce ? In bucatarie ? :offtopic: Ca e si asta o pb. Eu iti furnizez grundul si vopseaua ... daca e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la grund, eu tot incerc sa gasesc grund rosu bicomponent, adica cu intaritor. Mi-au vopsit cei de unde mi-am sablat puntile de la GSA acum cativa ani cu grund de asta, este super, s-a facut asa de dur ca abea am reusit sa il netezesc cu glaspapir de 80. Nu am reusit sa aflu de la ce producator era grundul ala am aflat doar ca era grund epoxidic.

Ma mai intereseaza "etching primer" adica grund acid care ataca putin metalul si astfel face priza f buna.

Am mai auzit si de grund fosfatant (asa am reusit sa traduc) care face si fosfatarea suprafetei. Poate este acelasi lucru cu cel de mai sus, nu stiu.

Stiti unde pot gasi asa ceva?

De asemenea ma intereseaza grund special pentru aluminiu, pe aluminiu nu prinde prea bine vopseaua normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o bara de Dacie (cea de dedesubtul spoilerului de plastic ).. si este cam ruginita. Nu stiu daca sa o sablez sau sa fac ce mi-a zis cineva (sa o ard cu lampa si apoi sa curat cu peria de sarma rugina).

Ce parere avetzi?

Misu, la tine la serviciu se poate da cu o lampa pe bara asta eventual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sablat, ash zice- dar nu shtiu daca merita, daca o vad itzi zic daca e la fel cu una ca lumea a unui amic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o bara de Dacie

Ce parere avetzi?

Gasesti la orice pravalie din coltz bara aia, cu un pret mai mic decat te-ar costa sablatul. Asta doar daca aia n-are valoare sentimentala ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai natziune!

Din pacate, din motive ce urmeaza sa le arat maine, mi-a fost imposibil sa aduc jantele pt BA de la moshie. Mi-am adus doua ale mele, o sa mai scot de la Gogo si 1302, si vreau sa le duc, hai sa zicem cam pe 1 martie. Acum am lemne de la moshie in gogo, maine-poimaine le vand, pe urma ash vrea sa dam adunarea jantelor in gogo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
Din pacate, din motive ce urmeaza sa le arat maine, mi-a fost imposibil sa aduc jantele pt BA de la moshie.

:o :blink: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am lemne de la moshie in gogo, maine-poimaine le vand,

dar unde vinzi lemnele, aici in Buc? se vand bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le vand la un pretz simbolic, 100 ron/tona, unui coleg de serviciu, ca sa scap de ele. Puteam sa le dau si la moshie dar acolo nu-mi dadeau bani ci piei de closhca, si p'alea in rate. Sunt si proshti, ca mi-au zis ca acolo costa lemnele aduse acasa 240 ron/tona.

Dar sa revenim- mai sableaza careva jante, sau v-a pierit interesul? Lista, pliz confirm interes & nr buc.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
Dar sa revenim- mai sableaza careva jante, sau v-a pierit interesul? Lista, pliz confirm interes & nr buc.!

:) Io tot sablez vreo 4 bucati daca imi dai niste butuci din duba ca sa-i pun sub masina in loc de roti :D

Ramane valabila oferta cu grunduit si vopsit?

Modificat de Broscarul amator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu raman in continuare amator - a nu se confunda cu B.A. :) - am cel putin un set daca nu doua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fiu si eu cu de la 2 in sus ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsitul nu depinde de mine ci de al' de la mansarda, de da cu stropitoarea- shtitzi ca vopsesc in curte... si se pare ca tocmai se pregateshte de udat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stringem jantele ? As avea intre 3 si 5 jante, dar am doua probleme:

1. Cum desfac cauciucurile de pe ele (unele sunt oricum obosite si trebuie schimbate); ma rog, stiu cum se desfac, dar nu vreau si nici nu am timp sa ma chinui cu levierele in sufragerie, la 11-12 noaptea , cind vin acasa ...

2. Trebuie indreptate, roluite, inainte ...

Prima problema se poate rezolva atunci cind se indreapta/rolui (presupun ca la centrul unde se face indreptarea se dau jos cauciucurile). Intrebarea e - @misu, daca le-ai colecta tu, te duci si cu ale mele sa le indrepti / roluiesti ? (ca stiu ca tu oricum tb. sa mai faci asta, cu alte jante). Ar fi mai usor daca te-ai ocupa tu, - daca gasesti tu atelier ieftin, bun, ca pentru tine ;)... eu nu am timp si as amina si mai mult. Eu dau banu' si jantele, tu le stringi ...

De vopsit cred ca o sa le vopsesc eu ... nu de alta, dar nu imi permit mai mult acuma (si asa fac un efort mare sa purced la treaba asta odata cu ceilalti) ... si as vrea totusi sa o fac eu (desi ma mai gindesc).

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc maine sau poate chiar azi la Piatza Galatzi sa intreb ce si cum. In principiu putem pune totul in Gogo si sa le duc pe toate.

Tipatescule, sa vii te rog cu poansoanele ca sa batem intre-un loc ascuns pe jante cate o cifra pt fiecare om care aduce, ca sa nu se incurce si sa apara neintzelegeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!