Jump to content

Ateliere de sablat si cromat


tipatescu
 Share

Postare recomandată

eu le-am luat :beerchug:

am fost la vulcanizare- dat jos cauciucuri(aruncat)-- roluit jante

acum le-am dus la sablat si capacelele din mijloc la cromat

luni le iau si dupa aia---vopsitorie :)

Poti sa precizezi unde le duci la sablat si la cromat ? Si cum au iesit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    32

  • tipatescu

    13

  • tonic

    11

  • Fikat

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

sablat----str. Aurel Vlaicu-- este un atelier de geamuri( in zona este un garaj al ambasadei usa-- da in str.Icoanei)------ am mai sablat la ei acu doi ani cand am refacut broasca mea complet(din cate stiu sableaza numai piese mai mici, probabil lipsa de spatiu) toate jantele si au iesit ok.

cromat--- cum vii dinspre Foisorul de Foc, treci de ProTv, ajungi in Iancului, treci intersectia spre pantelimon si faci exact pe prima strada dreapta---str. Magura Vulturului---pe ac. strada mergi aprox. 100m--este un atelier mic si scrie la poarta cromat etc.(cred ca este inca de stat)--tot pe partea dreapta

Multa Bafta! si tipatescu dai o bere cu prima ocazie pentru informatiile astea :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de iefitn... eu "negociasem" 1 mil 5 jante... problema e ca e atelier de stat... si shtiti cum e: "stai ca de la stat iei bani.." mi-a zis ca mi le face.. no problem.. da' sa trec io in alta zi... ca acum nu prea are chef...:D ... drept pt care l-am rugat sa-mi dea niste nisip (platit bineinteles). ca sa va faceti o idee... a zis cam 50000 pe un sac... (l-am simtit c-a exagerat :D) .. io eram preagatit sa-i dau 100.. i-am dat 100 da' la-m rugat sa-mi dea si un sac...mi-a zimbit... si m-a intrebat: da' nu vrei sa ti-l car si pina la mashina? .... concluzia... il durea in c*r de banii mei...oriciti ar fi fost.. pur si simplu n-avea chef de treaba... deci... atentie.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luni aflu cat costa sablatul pentru ca , cand am ajuns io azi pe la 3 mai era acolo doar una bucata gagica----restu fugisera,deh a inceput we la romani :D

acu doi ani mi-au luat 300000/buc si dupa cum v-am zis au iesit tare bine(asta nu stiu daca este atelier de stat sau nu)

aici , asta de cromat e lucru de stat 50000/capac de cromat---- :D :D ---sa-l vedeti pe mosu care mi-a facut bon-- tipic comunist frate -----ziceai ca sunt la ancheta nu alta--- da de ce asa , da de ce nu asa etc etc :D ---------- am mai cromat acu 2 ani la ei barile , dupa cca 3-4 luni s-au cam ingalbenit--n-as mai fi vrut sa ma duc la ei , dar nu stiu in alta parte

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce iti cromezi capacele te rog pune o poza aici ca sa vedem si noi ce a iesit. Sunt si io interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
dupa ce iti cromezi capacele te rog pune o poza aici ca sa vedem si noi ce a iesit. Sunt si io interesat.

Da, da si pe mine ma intereseaza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant este de vazut cum arata dupa cateva luni nu imediat dupa ce le-ai luat. Toate arat ok imediat, meseria si calitatea se vad dupa ceva timp. (vezi barile din fabrica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta cineva....am si eu de roluit niste jante pe 15......ma ajutati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat azi jantele de la sablat si surpriza---mesteru de acolo (cred ca n-a avut chef de munca)---le-a facut

numai pe exterior, restu a lasat asa cu rugina , cred ca o sa le iau eu la peria de sarma

m-am intalnit azi cu silviustan la metrotehnica si le-a vazut si el ,si poate sa va confirme.

capacelele le iau vineri si o sa-l pun pe fratimiu sa faca poze la ele , ca io nu ma pricep

Victori ai mare dreptate-- cand le-am luat barile de la cromat acu doi ani aratau super ,dar v-am zis dupa cca 3-4 luni s-au ingalbenit si pe interior rugina

Asa-i la noi tata , iti cer o gramada de bani pe un lucru facut de mantuiala!!!

Si numa doctori docenti , nimeni nu mai e ca ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum v-am zis , nea mesteru asta a sablat doar la exterior ----dar macar cat a facut , a facut bine asta---o sa le iau frumusel la perie

dupa aceea le duc la vopsitor

Si tot o sa iasa ceva adevarat!!!!

Ti fac io pi tini uai mestere!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vretzi sa intreb in uzina cat ar costa oficial de sablat? Ca jantele sunt prea mari pentru a fi bagate sub haina... Pot intreba si cat costa de vopsit in camp electrostatic.

Deci de putut SIGUR se pot face iar calitatea este profi- ca sa va facetzi o idee, maine o sa dau o mizerie de baza de sha de motocicleta si o sa pun poze inainte si dupa. Niciodata nu am vazut sa iasa de la sablat ceva care sa aiba lasat nesablat "dosul". Ideea e sa shtim pe cate jante putem conta, ca sa le spun pretzaluitorului. La pretzul oficial vom adauga 3-4-5 ron/buc pt muncitor, in functzie de nr total de jante.

De ce fac asta? Spun pe shleau: o sa le bag in uzina cu gogo, iar in scutul sau, daca scot sirocco'u' (oricum vreau sa-l dau jos sa-l repar) si in locashul rotzii de rez vor intra 5-6 jante ale mele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit! :P

Pretz final: 30 RON/bucata- include tot- tarif oficial (20 si ceva), ciubuc la muncitor (5 RON/buc), alergatura si supervizare Mishu :) .

Garantez calitatea exceptzionala a lucrarii :offtopic: .

Recomand ca inainte sa indreptatzi jantele, daca e cazul, pentru ca imediat ce le luam de la sablat sa le putem grundui (daca le indreptatzi sablate fiind se murdaresc, intra grasime in pori si nu mai prinde grundul :) ). De asemenea, recomand grunduirea cu un grund de calitate, apoi vopsirea. Aceste operatziuni se pot face tot de catre Mishu, saracu' :P , pt 5 RON grunduirea, 10 RON gr + vops., cu vopseaua clientului.

Ideea e ca treaba nu se va face de pe o zi pe alta ca atel de sablare e f. aglomerat- poate dura chiar si o saptamana, 10 zile....

Deci: BAGATZI! Dar bagatzi la greu, ca nu ma duc cu 2-3 jante, vreau sa merg cu duba plina, ca altfel ma fac de ras si nu mai pup, daca ii zapacesc pe-aia cu o facturica de 100-150 RON

Baza de sha de Ij, B4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sistem de remorcare de la Citroen se primeste la sablat?

E compus dintr-un cadru de teava asemanator literei A, lung cam de 1m si inca o placa cam de 30x15cm.

As mai gasi si niste jante, bani nu prea stiu unde se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa fac si eu citeva jante insa preconizez ca peste o luna ... pina atunci, vorba ta, trebuie sa le indrept, unele sa le roluiesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

4 BUCATI la mine :P Asta ca sa nu zic 5. Tacam complet. Sablare, grunduire, vopsire, bere.... :P Multumesc Domnul Mishu!

Astept jantele de la moshie, le roluiesc si iti stau la dispozitie.... :P

Modificat de Broscarul amator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ashteptam ca BA sa fie cam singurul interesat :P ....

Ideea e ca va fi cam o singura intrare cu piesele, nu stau sa ma duc de 100 de ori cu 4-5 fleacuri. Se supara si aia, si nici eu n-am chef. Se poate face si sistemul de tractare, presupun ca tot 3-4 sute va fi (tre' sa vb cu normatorul). Eu voi sabla cam 10-15 jante ale mele (am renuntzat sa le mai bag pe shest), cu ale lui BA se fac cam 20, dar intentzionez sa ma duc cu min. 40 buc.

Nu intzeleg totushi de ce interesul e asha scazut. Poate ca din cauza ca multa lume da din gura, dar cand e de trecut la treaba, pas :P . Am vazut intr-un post anterior ca 30 RON/buc se practica inca de acum 2 ani :P , dei nu cred ca e din cauza pretzului.

Tipatescu, daca vrei sa prinzi trenu', nu te moshi! Alt tren e putzin probabil sa mai fie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dl mihaiachi poate sabla si jante mai mici? :P trebuie insa sa imi fac planul, nu ma avint in treaba pina nu vaz exact ce si cum. ca trebuie roluite ale mele, trebuie ferchezuite si abea apoi sablate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da-mi-le cand vin cu duba la Ploieshti, si ti le roluiesc eu la Bucale :P

Pretzul e pe bucata janta turism, nu conteaza dimensiunea. merg si de 12, si de 15. Eu o sa-mi sablez si 2-3 de motocicleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

NOW! Daca nu aduci jantele lui Bubu de la moshie pun masina pe capre si tot iti dau jante la sablat.

Alti "amatori" in afara de mine si Mishu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa sablez janta tre' s-o descalt de anvelopa? Mi-a mai ramas o roata nefacuta asta-toamna si n-as mai vrea sa trec prin experienta traumatizanta cu bormasina si smirghelul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misu, mai devreme de doua saptamini, nu cred ca pot. Deci pe cel putin 5 buc te poti bizui, dar peste doua saptamini.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!