Jump to content

Volkswagen Golf Sportsvan concept. Viitorul Golf Plus


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

Uitandu-ma pe configuratorul din Germania am observat 2 optionale foarte interesante:

 

1. Parbriz incalzit wireless si cu reflexie radiatii infrarosii - 330euro

2. Volan incalzit - 130euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • voinea

    16

  • TudorM

    10

  • soila

    4

  • Hayate

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Așa ziceau și la O3 că e parbrizul încălzit inițial, dar tot cel clasic cu fire este. Prețul e cam același. Oricum sunt opțiuni excelente pentru iarnă și prima dată când vedem volan încălzit în clasa asta, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TudorM, m-am uitat dimineata pe configuratorul Skoda din Germania si scrie doar Parbiz incalzit.  Pana una alta  eu ii cred pe nemti. :D

Si eu vreau neaparat pe viitoarea masina Parbriz incalzit cu reflexie radiatii infrarosii. M-am saturat sa ma bronzez vara neuniform :winter:  . As sugera celor de la VW si optionalul Geamuri fata laminate cu reflexie radiatii infrarosii.

Oricum nu inteleg de ce daca  vreau volan incalzit pe VW trebuie sa-mi cumpar Golf Sportsvan sau Phaeton. :RO flag:

 

Am mai descoperit un optional interesant:

"Blind Spot " sensor with Ausparkassistent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa era scris foarte mult timp in documentatia Skoda (brosuri, pe site si altele): "parbriz incalzit cu strat conductor", adica fara fire. I-am intrebat expres si pe mai multi dealeri si toti au zis la fel. Si ca sa vezi, parbrizul e cu fire. Tu crezi ca vor pune strat conductor (adica un strat f subtire de aur sau ceva similar) cum sunt pe castile astronautilor? Dar hai sa-i credem, ca ei "e nemti" si nu gresesc niciodata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic...eu vad ca doar la Sportsvan si la B7 scrie Heated windshield wireless...la restul doar Heated windshield...posibil ca cel incalzit+reflexie infrarosii sa fie diferit de cel doar incalzit.

 

Ce observ este ca exista 2 tipuri de parbriz incalzit:

1. doar incalzit (sa  zic asa)

2. incalzit+reflexie infrarosii

 

Se pare ca doar cel din urma e Heated Wireless.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu la GTI (Care este MY2013) am parbrizul cu incalizere. Dar sunt doua fire lungi pa inaltime stanga/dreapta ce fac doua intrari scurte spre campul vizual al soferului/pasagerului. Mai bine si asa decat deloc ..

Volan incalzit la Opel exista de la Corsa D (aparut acum cativa ani). Masinile din ziua de azi fiind facute din cat mai multe piese la comun vor incepe sa permita optionale de pe clasa mare pana la subcompacte (vezi Polo facelift prezentat ieri are ACC si alte dotari ce existau doar pe Golf VII pana acum). Viitorul passat ce o sa ne vina la sfarsit de an o sa fie din nou un etalon in clasa lui ... pana atunci eu astept cu interes SportsVan-ul (PLUSul nou cum i se spune la mine in casa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e insa uite ca pe Sportsvan avem volan incalzit iar pe Golf 7 nu avem (inca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

O sa fie cu siguranta si la golful 7 .. poate de data asta vor sa faca un facelift mai consistent (eventual cand lanseaza Tiguanul nou)..

Si apropo de dotari interesante (si din pacate nebagate aici). Incalzire bancheta. Passatul a avut mereu varianta asta, skoda octavia scout (O2 FL) a avut dotarea asta... de ce oare nu au bagat si pe golf 7 si golf sportsvan ?? intre volan cald si bancheta copiilor eu aleg sa cumpar pentru copii incalzirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Administrator

A aparut in configurator de germania alb si rosu !! Pure White = 139euro , Tornadorot = 139euro . Ce veste minunata pentru mine !!

HKh11iB.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Arata foarte bine. E ca si un minitouran . Chiar sunt curios live cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mie-mi spui . Am avut mk5 plus, mk6 plus , sunt foarte incantat de cum arata sportsvanul si o sa fie urmatoarea mea masina 99,9% . Dar astept sa o vad live .

Asa cum se vorbea si pe grupul de facebook, VW Touran este pentru cei cu 3+ copii , iar Sharan sau Multivan este cand se merge macar 3-4 adulti + 2-3-4 copii . Sportsvan este masina perfecta de oras cand se merge 2+2 si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce volum are portbagajul? Are sistemul cu podea dubla? Va exista oare un Cross Sportsvan? Eventual un 4motion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

absolut nici un plan de 4motion momentan. Exista compartiment sub prima podea de portbagaj. Din pacate benzina nu exista nimic mai sus de 1.4TSI 150cp. Diesel 1.6TDI 105cp si 2.0TDI 150cp (preferatul meu acesta din urma)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place ca au facut botul mai alungit si mai jos. La mk5 si 6 era sus si doar arata a Golf lungit. Acum pare ceva mai aerodinamic si bara fata + grila aduc cu Passat-ul, doar farurile fiind inspirate de cele de pe mk7.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De preturi nu se stie nimic cum vor fi? La Golful Plus cum era pretul in comparatie cu Golful obisnuit? Sa imi fac o idee daca merita asteptat sau ne reorientam spre o Jetta, ca a doua masina in familie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf-ul Plus a fost intotdeauna mai scump decat modelul "normal". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borav64motion

post-93744-0-21639600-1400135283_thumb.jA ajuns si prin Spania!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem si preturi pe romania, lansarea Iunie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

unde exact ai vazut preturi pe Romania ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stormbringer

@Voinea

Pe configuratorul oficial Volkswagen Romania.

 

Preturile mi se par cam mari. Sunt mai aproape de Tiguan decat de Variant. Pentru varianta de echipare HL , motorul de 1.4 TSI 150 HP, cateva optionale(composition media, xenon, park pilot, vopsea metalizata, climatronic)  am facut o comparatie intre preturile pentru Romania si cele pentru Slovacia. Diferenta este de vreo 2700 de Euro. E adevarat ca acolo TVA este 20%, totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pai este, cel putin la motorul 2.0 TDI de 10 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!