Jump to content

Car of the year 2014


codz
 Share

Postare recomandată

Cele 30 masini selectate pentru COTY 2014 sunt:

 

BMW Seria 4 Coupe + BMW i3 + BMW X5

Citroen C4 Picasso

Ford EcoSport + Ford Kuga

Hyundai i10

Jaguar F-Type

Kia Carens

Lexus IS

Maserati Ghibli

Mazda3

Mercedes-Benz S-Klasse

Mitsubishi Space Star

Nissan Note

Opel Cascada

Peugeot 2008 + Peugeot 308

Porsche Cayman

Range Rover Sport

Renault Captur + Renault Zoe

SEAT Leon

Skoda Octavia

Subaru Forester

Suzuki SX4

Tesla Model S

Toyota Auris + Toyota Corolla

 

Observatiile personale:

1-nici un VW sau Audi

2-Skoda Octavia (sanse de finalisti) si Seat Leon (marcile low-cost ale VAG)

3-Tesla Model S - este revolutia secolului imho, daca cititi despre Elon Musk si proiectele sale (Hyperloop si SpaceX) - e clar ca ar trebui sa iasa COTY 2014

4-am marcat masinile care cred eu ca vor fi top10, cu verde masinile green, tendinta pe care cred ca se va merge accentuat in urmatorii 10 ani, cu rosu masinile sport/puternice/lux si cu albastru masinile practice/populare

 

http://www.automarket.ro/stiri/au-fost-anuntati-candidatii-pentru-car-of-the-year-2014-52736.html

via

http://www.caroftheyear.org/candidates/2014_1/coty

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-ar placea sa iasa Opel Cascada sau Tesla S.

Cascada fiindca e un autoturism absolut superb, printre putinele cabrio-uri cu 4 locuri veritabile, iar Tesla S, fiindca americanii au demonstrat ca luxul si sportivitatea unei masini electrice nu se obtin pe seama reducerii autonomiei sau a sigurantei autovehiculului.

Restu's umplutura, IMHO...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

meh, noul S Klasse umplutura? :d sau F Type, care va intra in istorie pentru sunetul evacuarii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie una din masinile verzi fiind la moda. Chiar as zice Renault Zoe.

In ultimii 20 de ani numai marci de volum au castigat.

 

Nu vad sa iasa o masina puternica, cu atat mai putin F type care e printre cele mai scumpe de acolo si nu e deloc practica.

Cam asa arata portbagajul

70fh3s.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-klasse :icon_bounce:  tot nemtii sunt nemti :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

http://www.automarket.ro/stiri/au-ramas-7-acestea-sunt-masinile-finaliste-in-european-car-of-the-year-54497.html

 

Au fost selectate cele 7 finaliste pentru COTY 2014, acestea sunt (am pastrat culorile explicate in primul post):

 

BMW i3

Tesla Model S

Citroen C4 Picasso

Mazda3

Peugeot 308

Skoda Octavia

Mercedes-Benz S-Klasse

 

In opinia mea, BMW i3, Citroen si Peugeot nu pot fi Car of the Year, asa ca raman doar 4, din care va iesi una din masinile de volum, deci ori Skoda Octavia ori Mazda 3 (cu aceleasi sanse), ori dintre cele "de lux" Tesla Model S fiind o masina revolutionara, insa tot la fel noul Mercedes-Benz S-Klasse poate iesi oricand Car of The Year pentru ca este in prezent cea mai buna limuzina de lux fara doar si poate. Depinde ce vor sa promoveze, masinile populare sau inovatiile sau luxul.

 

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tesla Model S ar trebui sa iasa. i3 are mult prea multe limitari in viata reala, daca va uitati pe mai multe review-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea ea e ca Tesla Model S v-a fi COTY 2014.

Au avut enorm de multe vanzari in Europa, si char daca build quality-ul nu se poate compara cu MB S-Klasse, e prea revolutionara ca sa nu primeasca acest titlu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe Tesla S, pentru inovatie si tehnologie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi e teama ca o sa castige BMW i3... As prefera oricand Skoda sau Tesla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca toata lumea se asteapta ca Tesla Model S sa fie declarata COTY, avand in vedere ca in 2012 a iesit Opel Ampera iar in 2011 Nissan Leaf, ambele nefiind masini de volum. Dar parca totusi prea se transforma in Eco Car of The Year. Dovada ca in 2013 au ales Golf 7 ;)

 

Eu cred ca se va vota bine si masina de volum iar aici originalitatea merge la Mazda 3 - pentru ca Octavia 3 nu este originala ci este o noua platforma comuna cu alte modele, deci ar fi mai buna de premiat Audi A3 pentru calitate sau Seat Leon pentru pret.

 

Posibil ca si BMW i3 sa fie in carti, pentru ca s-au investit sume mari de catre BMW in conceptul MCV (mega city vehicle) de electric car si vor sa inceapa cu cele mici, compacte, dar cu un design diferit, insa tocmai design-ul diferit le-a adus probleme cum ar fi numai 4 stele la testele NCAP din cauza impactului lateral cu stalpul, vor remedia asta printr-o ranforsare sunt sigur, insa ramane mai putin practica si mai scumpa decat o sa fie de exemplu e-Golf.

 

Mercedes-Benz S-Klasse este masina cea mai buna asta e clar, dar la un pret inaccesibil, nu stiu masina de lux sa fi iesit COTY. Reamintesc castigatorii din 2000 incoace: Toyota Yaris, Alfa Romeo 147, Peugeot 307, Renault Megane, Fiat Panda, Toyota Prius, Renault Clio, Ford S-Max, Fiat 500, Opel Insignia, VW Polo, Nissan Leaf, Opel Ampera, VW Golf. Asadar cu sansele cele mai mari eu vad Mazda 3 pentru ca nu vad nici o Mazda intre cele de mai sus, in schimb vad ciudatenii gen S-Max sau Insignia care numai Car of The Year nu aveau de ce sa iasa.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In niciun an nu a castigat un producator de nisa cum este Tesla.

Daca vor sa mearga pe maxim de green si inovatie atunci BMW i3, iar daca vor o masina pe care sa o conduca multi cu stickerul Car of the year 2014 atunci va fi Mazda 3.

 

Octavia nu are de ce sa castige COTY. Ce aduce in plus fata de COTY 2013, VW Golf 7 ? Nimic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf-ul e cam aceeasi 'mancare de peste' lucru de vreo 8 ani incoace si totusi anul trecut a castigat COTY. Asa ca argumentele 'antevorbitorilor' mei pica :)

 

Daca se va merge in aceeasi linie ca anii trecuti eu zic ca primele 2 locuri vor fi ocupate de Mazda 3 si Bmw i3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru de 8 ani poti sa te referi la G5 si 6. Ca design Golful nu va inova vreodata pt ca nu are de ce. Putini sunt cei care ar prefera ceva nou si radical la exterior (eu in speta), dar nu se va intampla.

 

A castigat car of the year cand s-a schimbat. Platforma MQB a devenit disponibila pt mase prin G7, tehnologia dezactivarii cilindrilor la fel. O reducere a greutatii care a contribuit si ea la emisii mai scazute. Tot felul de procese prin care s-au optimizat costurile de productie.

Golful este masina VAG cu cel mai mare impact si cele mai mari vanzari. 

 

Chiar sunt curios, cu ce vine in plus Octavia 3 fata de car of the year 2013 pt a fi un candidat serios pentru 2014?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact, ma refer si la 5 si la 6. Au 1 milion de motive pentru a inova insa inteleg de ce n-o fac atata timp cat se cumpara in prostie. Iar daca are cele mai mari vanzari nu inseamna ca e cea mai buna. DAR, alta era discutia :)

 

Eu nu cred ca Octavia este un candidat pentru 2014, daca citeai mai sus iti dadeai seama de preferintele mele.

 

Daca vrei inovatie de la noua Octavia, ia uite aici : http://imgproxy-cdn.skoda-auto.com/wwk2-sitecollectionimages/hotspots/simply-clever/sc22-ice-scraper-octavia_201311292234.jpg :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

And the Coty goes to ....

http://www.caroftheyear.org/media/news/Car/of/the/Year/2014/A/clear/win/for/Peugeot/308/20140303_84/coty

Peugeot 308

Big surprise! Hatch-ul frantuzesc cu portbagaj mult mai mare decat concurenta dar cu spatiu stramt pe bancheta este Car Of The Year 2014, dupa ce anul trecut VW Golf a luat acest award. Probabil asta ii va creste destul de mult vanzarile. Cel putin interesul pentru model si concurenta pentru Golf ajunge la noi cote.

Locurile 2 si 3 au fost BMW i3 si Tesla, apoi Citroen C4, Mazda 3, Octavia 3 si S-Klass.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am fost aproape cu previziunea mea de BMW i3. Asta merita mai mult decat 308. Am avut ocazia sa ma sui in i3 si e genial ca masina de oras, de zi cu zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

http://www.wcoty.com/web/

 

2014 World Car Of The Year: Audi A3

 

2014 World Luxury Car: Mercedes Benz S-Class

 

2014 World Performance Car: Porsche 911 GT3

 

2014 World Green Car: BMW i3

 

Deocamdata Mazda 3 si Tesla nu au luat nici un premiu

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant si castigatorii de pe ultimii ani, respectiv din 2009 pana in 2014 a castigat VAG aproape tot mai putin in 2011 unde a castigat Nissan Leaf cu puncte obtinute la Mediu si Importanta.

In ordine din 2009, Golf 6, apoi Polo, UP, Golf 7, Audi A3. 

 

Criteriile sunt destul de ciudate. Nu de alta, dar inovatie la Golf 6 nu vad si nici la Polo mare lucru.

Exemplu 2012 si 2010 sunt elocvente:

http://www.wcoty.com/web/2012_results.asp

http://www.wcoty.com/web/2010_results.asp

 

COTY inteleg ca e diferit de WCOTY.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COTY este European Car of The Year http://caroftheyear.org/

 

Parerea mea este ca au gresit cu Peugeot 308 in loc sa puna Mazda 3 (dar poate nu-mi place mie Peugeot)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!