Jump to content

C3Z@R CJ
 Share

Postare recomandată

Am fost si eu recent. Drumul pana la bolboci baraj este foarte foare bun are doar 3-4 portiuni de maxim 10 metrii fara asfalt in rest este asfalt nou nout turnat !

 

din pacate de la dichiu nu am putut urca mai sus deoarece chiar luni saptamana asta au inceput sa il asfalteze. Am fost norocos pentru ca mi-au spus ca saptamana asta este inchis drumul si pana la DICHIU tot pentru asfaltari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tracto

    10

  • Cristian

    6

  • mad_kat

    6

  • C3Z@R CJ

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se merge impecabil pana aproape de Piatra Arsa, ca si in anii trecuti. Recomand drumul.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Deci se poate urca mai sus de dichiu acum ? Aubterminat asfaltarile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se urca fara probleme pana la piatra arsa.

am urcat eu ieri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la Piatra Arsa e asfaltat de cativa ani, dar sincer prefer zona aia decat cea spre Pestera.

Au asfaltat si pana aproape de Pestera (mai sunt cateva portiuni la poduri unde nu e asfaltat), insa e fenomenal de aglomerat in weekenduri, iar ultima portiune (neasfaltata), unde se strange toata lumea cu corturi, mici si manele e o mizerie pentru ca multi merg repede si se ridica praful ala peste tot. Deja in zona aia copacii sunt gri-maro, nu verzi.

 

Am fost acum 2 saptamani pana la pestera, din fericire nu cu masina. Nu era loc sa parchezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Piatra Arsa e jale cu parcarea, mai ales acum, in August.

 

Nu recomand in weekenduri, decat incepand de la mijlocul lui Septembrie cand se termina cu foiala de concedii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce cauta pana la piatra arsa, decat daca esti paltonar, sa vrei sa parchezi la pragul hotelului

Se poate parca fara probleme pe marginea drumului, fara sa incurci circulatia - la 10-15 min de mers de hotel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt multe iesiri ok din drumul principal (drumuri mici neasfaltate), nu am avut probleme cu masina joasa sa o las pe acolo. Nu am parcat niciodata in aglomeratia aia, pentru ca unde a aglomeratie e si galagie si mizerie si daca ajungi pana acolo parca nu vrei sa te simti ca in oras...

Si apropo, nu ma asteptam niciodata sa fie atata mizerie la Babele. E atat de rau incat trebuie sa ai grija sa nu calci pe cioburi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La babele nu are nici un sens sa mergi daca ajungi acolo - este mizerabil si plin de marlani.

Merita sa ocolesti babele pe sub statia de cabina si sa mergi spre Omu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ati facut curios , sambata dimineata plec pe transbucegi :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand sa sunati la cabana Dichiu sa intrebati daca este deschis drumul care duce mai sus de Dichiu la Piatra Arsa sa nu plecati degeaba.

 

Eu am patit-o ....... :( si nu am mers decat pana la dichiu si pana la bolboci.

 

Ce este urat de tot este portiunea de drum intre Sinaia si Tirgoviste pana unde faci dreapta spre Transbucegi :(

 

 

Am o intrebare pentru cunoscatori ! Pe langa bolboci este un drum asfaltat nou nout cam ingust incap greu 2 masini mai mari. Am mers pe el o bucata buna pana am ajuns la o rascruce de drumuri dar de data asta erau toate pietruite. Unde duce acel drum ? Nu am incercat sa merg mai departe desi cu viteza redusa se poate rula, dar era cam tarziu si am hotarat sa ma intorc

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca este inchis la dichiu , cum ajunge lumea la piatra arsa? nu cred asa ceva , o fi fost vrea manifestare ceva , competitie sportiva.............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tracto...drumul duce(daca faci dreapta cand se termina drumul asfaltat) spre Pestera(Padina,pestera Ialomitei) si e circulabil si cu o garda mai joasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca este inchis la dichiu , cum ajunge lumea la piatra arsa? nu cred asa ceva , o fi fost vrea manifestare ceva , competitie sportiva.............

 

Cand am fost ultima oara drumul mai sus de dichiu spre piatra arsa era inchis deoarece sa faceau asfaltari ! Era inchis cu o panglica si cu jaloane si il deschidea un lucrator doar pentru utilaje de asfaltare. Acest lucru s-a intamplat  mai exact pe 13 iulie 2015. Mai mult la data respectiva am vorbit cu cei care asfaltau si mi-au spus ca pentru o perioada de 7 zile urma sa fie inchis drumul si pana la dichiu tot pentru asfaltari si amenajari.

 

De asta va recomand sa verificati inainte sa plecati. Eu unul am fost foarte dezamagit ca nu am putut urca mai sus de Dichiu.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia ce m-am intors de pe transbucegi , este superb, nu aveti nici o restrictie pana la piatra arsa , e jale cu locurile de parcare , dar te descurci,,,,,,,atentie mare si la drum , e tare stramt pe anumite portiuni......

 

2912dme.jpg

 

 

6p5jxt.jpg

 

 

 

29er7tx.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

A mai fost cineva de curand in zona ? As vrea sa fac o incursiune pe transbucecgi zilele acestea. Pe unul din filmuletele (youtube) vizionate aparea la un moment dat un panou cu o taxa de acces (10 ron) in parcul national bucegi. Este valabila si pentru accesul cu masina la Piatra arsa ? Daca da, se poate plati undeva online ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!