Jump to content

Audi A4 b8 2.0TDI 140hp VS Golf 4 1.9 tdi ARL 150 hp


yoh01
 Share

Postare recomandată

pareri despre ambele , de ce una si nu cealanta , multumesc , care este mai fiabila 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte clase alte masini.Compari mere cu pere sincer.Nu vad ce legatura au cele doua masini.Difera totul de la pret,dotari,functii,stabilitate,raport putere/greutate,calitate.Fiabile sunt ambele masini.Costurile de intretinere difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde mai pui ca pe langa ce a spus colegul de mai sus B8 ul se face din 2008 incoace si golf 4 a fost facut pana in 2004-2005 maxim

deci oricum au vechimi diferite si daca le gasesti la acelasi pret e clar ca audi ul ascunde multe ... oricum daca sunt aduse din germania(adica pana acum au fost rulate acolo ) au peste 250 000 km(golful sigur are chiar daca e 2005) 

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vroba de vechime sau pret   , e vorba de fiabilitate , detin deja golfu ....  si vreau sa schimb masina dar pe toti care i-am intrebat au inceput ca pica injectoare , pompa de inalte volant si te miri mai ce , la golf am 300.000 si nu a picat nimic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt probleme cu injectoarele la 2.0tdi CR de pe audi a4 si de pe CR-uri in general. A fost doar UN cod motor cu probleme la injectoare pe Passat B6 si s-au inlocuit.

Important este sa iei o masina cu carte service completata si corecta. Nu stiu daca e mare castig strict vorbind de fiabilitate daca schimbi un G4 cu 300.000km cu un A4 la 250.000km reali.

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Cred ca intrebarea care ar trebui sa ti-o pui este de ce vrei sa treci de la una la cealalta:

 

1.vrei o masina mai noua - evident ca A4 iti ofera asta

2.vrei performante mai bune - sunt mai bune dar cu foarte putin datorita suspensiei mai smechere la A4 la 140 cp, ca sa fie un salt

mare ar tb sa iei ceva 170 cp si 6 viteze

3.vrei spatiu mai mare - cu siguranta e mai spatios A4, mai ales daca e Avant

4.costuri - cu siguranta mai mari la Audi, mai ales suspensia mult mai complicata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da vreau o masina mai noua :D si vreau sa fie tot cam ca golfu de fasneatza sau mai bine decat el , nu imi plac avanturile . Masina are 112.000 km an 2010 a venit matusa din germania in vacanta in romania , cere 10.000 pe ea ca pentru mine , de probleme nu se pune vorba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Aha.

In acest caz go for it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Matusa a avut B8-ul de nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sunt putin off topic...am golf4 ARL, 150cp stock, 4 motion si am avut pana in primavara si un a4 b7 BRD, 170cp stock quattro...poate pare greu de crezut dar a4-ul nu s-a tinut de golf...si am schimbat si soferii la intors, am facut rocada cu frate-miu, iar el cand a mers cu golful, distanta a fost si mai mare...asa ca nu te gandi ca, daca e de 170cp, o sa fie peste ce ai tu acum..e alta masa, alt sasiu, alt concept..etc

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da b8 de nou si golfu tot de la ea l-am luat si tot de nou la avut  , a mai avut intre ele un Bmw tot nou:))

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Ma bucur pentru golf :P dar mi se pare cel putin dubios avand in vedere ca Audi era quattro pentru ca:

 

-suspensia la Audi este mult mai sofisticata decat la Golf ar tb sa stea mult mai bine pe curbe

-quattro nici nu mai zic

-puterea motorului mai mare

 

Dar depinde si cum ati mers si pe unde ati mers, pe un circuit cu acelasi pilot niciodata nu cred ca un Golf de 150 cp sa fie peste un A4 quattro de 170 cp...

 

Totusi ma bucura ceea ce ai spus :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am golf4 ARL, 150cp stock, 4 motion si am avut pana in primavara si un a4 b7 BRD, 170cp stock quattro...poate pare greu de crezut dar a4-ul nu s-a tinut de golf...si am schimbat si soferii la intors, am facut rocada cu frate-miu, iar el cand a mers cu golful, distanta a fost si mai mare

si ce e atat de SF ?

la cate update-uri de soft s-au facut la 170 din cauza DPFului nu te mira

la un moment dat isi masurase careva un BMN dupa cateva update-uri de fabrica si avea fix....154 cai

iar la ARLul ala euro 3 care respira liber mai pune-i vreo 20 cai (cam asta e valoarea reala la masurare) si vezi ce obtii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca te ocupi de flame-uri.raspunzi la toate topicurile doar cu intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ FABIAn RuSu : ce vroiam eu sa-i transmit lui yoh01, era sa nu-si faca iluzii (ca sa nu aiba deziluzii) prea mari, chiar si in cazul unui motor de 170cp, asa cum mentiona bbogdan mircea, ca nu sunt diferente prea mari (cel putin ARL vs BRD)..nu stiu cum sunt motoarele astea din generatia noua, tip CR de 140-170cp..

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa fie ? condamnate la schimb de pompe de inalta presiune si injectoare cazute de la span


vad ca te ocupi de flame-uri.raspunzi la toate topicurile doar cu intrebari.

vad ca-ti bagi nasul intr-un topic care te depaseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu ai spus de la inceput de la cine o iei , ca e din familie , ca o are de noua ...etc etc ... da , si parerea mea e sa o iei daca ai banii

 

PS TheEgo  nu a fost doar un cod motor cu probleme , au fost mai multe  BKP,BMR,BMN,BMA,BUZ,BVE,BWV (le poti citi in primul post din topicul dedicat) dar a fost un lot , aia da ..un lot cam mare 2006-2008/2009 (ani de fabricatie) cam asa de passaturi cu injectoare siemens 

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti place masina si te simti bine cand o conduci (ma gandesc ca ti-o lasa matusa la un test), la pretul ala ia-o fara sa stai pe ganduri. :)

Daca nu o vrei, o iau eu. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!