Jump to content

A4 2.0 TFSI 211cp quattro vs e90 330d 231cp (pre - facelift)


1fanTDI
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Sunt pe cale sa achizitionez o masina sh si nu ma pot hotara la una din cele doua din titlu.

Ele sunt identice ca dotari, suspensie (sline si sport) si pret (audi e putin mai scump, dar cu impozitul mai mare la bmw, se echivaleaza pretul in vreo 3 ani).

Desi pe hartie tfsi-ul are performante similare cu 330d, din ce am testat, pare sa "traga" mult mai slab. Bmw-ul e mult mai brutal.

 

Stresez ca nu doresc sa transform thread-ul intr-un diesel vs benzina, ci ma intereseaza comparatia intre aceste doua masini.

 

De vreo 6 ani incoace, conduc o skoda 2.0 TDI 140cp. Oare m-am obisnuit eu cu diesel si d'aia mi se pare ca trage slab benzina? E un feeling care trece :) ?

 

Apreciez orice pareri,

Multam'

Andrei

 

PS: Dc am gresit categoria pe care am postat, imi cer scuze, si rog frumos un moderator sa mute unde e mai potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal aleg 330d din urmatoarele motive: arata mai bine, trage mai bine, consuma mai putin, potential foarte mare de tuning cu putini bani , in schimb la audi ai tractiunea quattro cu care te poti distra iarna , consumu destul de mare , si ca sa arate WOW si sa se miste WOW trebuie investiti multi bani !  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 pentru ca are Quattro.

Diferenta pe care o simti la cum trage vine de la diferenta enorma de cuplu. In acelasi timp 3-ul e setat sa se simta ceva mai sportiv, A4-ul e setat sa fie mai comfortabil, sa nu simti la fel acceleratiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMW are motor mai bun. Suspensie mai buna. Cuplu enorm. Stabilitate extraordinara pe drum. Tractiune slaba iarna, pe pamant / iarba, etc.

 

Audi are motor complicat si cu multe bube, consumul este mare. Are tractiune excelenta pe orice suprafata. Si este mai sportiv la sunet, senzatie (motorul urca in ture senzational pana la 6000 rot.min). Finisarile mai bune decat la BMW. 

 

personal as alege BMW, cu conditia ca in iernile mai grele sa am alternativa.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai precizat, cutie manuala/automata? Ar trebui sa faci un drivetest cu amandoua ca sa vezi ce si cum ofera. Am condus si A4 si seria 3 si as alege oricand seria 3 pentru sportivitate, se conduce mai misto, consuma mai putin iar motorul cu 6 cilindri in linie este foarte rafinat (are si un sunet aparte...) masina per total are o valoare mai mare la o eventuala revanzare. Trebuie sa te gandesti de cate ori vei folosi "quattro". Eu personal avand 2 BMWuri in prezent (un 6 si un 5 RWD) iti spun sincer ca nu am ramas inzapezit niciodata nici in oras si nici in afara lui, masinile bineinteles fiind dotate cu cauciucuri de iarna.Am avut un GTI cu motorul de 211 cp si mi-a placut enorm, "suna" foarte sportiv, avea cuplu de jos (ca un diesel) dar dupa cum observi am cedat GTIul DSG pt pentru masina din semnatura :) Daca A4 este dotat cu S-tronic probabil ca as sta putin sa ma gandesc pana as alege BMWul :D (sunt fan BMW ..ce sa fac) , dar daca ambele sunt manuale..iti recomand seria 3!  

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar dacă vând BMW-ul, cele două mașini nu se pot compara. Sunt proiectate total diferit. Mergi cu ambele și vezi care-ți vorbește când ești la volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele au cutie manuala 6 cu viteze.

Chip tuning le duce pe ambele la aprox 260 cp.

 

@c6t9 sincer, mai mult seria 3 "imi vorbeste"  :Driver: , doar ca mi se pare mai frumos audi si are un design mai nou. E90 asta e din 2006, inainte de facelift si nah, ce sa zic, pana la urma conteaza si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi alege sigur una din astea 2 masini din titlu. Ambele sunt in stare excelenta si de 3-4 luni de cand caut, sunt singurele 2 pe care le-as lua.

(e adevarat ca caut fix seria 3 RWD diesel sau A4 quattro benzina sau diesel, ambele cu motor peste 200cp).

 

A5 e f frumos si sportiv, imi place la nebunie, dar e in alta liga de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci tu te invarti in jurul sumei de 10 k euro ? eu as zice Audi..combina si eleganta si sportivitate.si acum fani Bmw o sa sara pe mine :)) da si mie imi plac bmw-urile dar cele vechi..astea noi parca "toate-s la fel "  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu 2.0 TFSI 211cp de pe Audi nu e la fel ca cel de pe Golf GTI / Leon / Octavia RS FL.

Din pacate se pare ca nu a fost un motor prea reusit cel cu valve-lift(dc este vorba de el) si as alege BMW-ul care are la puncte negative impozitul obscen.

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

330d...la orice ora...cuplu, sportivitiate, motor...iarna cu cauciucuri serioase n-ai nicio problema...

mergi linistit pe bmw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci tu te invarti in jurul sumei de 10 k euro ? eu as zice Audi..combina si eleganta si sportivitate.si acum fani Bmw o sa sara pe mine :)) da si mie imi plac bmw-urile dar cele vechi..astea noi parca "toate-s la fel "  :tuktuk:

 

 

Nu o sa sara pe tine....o sa te ARDA PE RUG!!!! :)))))))) Glumesc...hai mai...cum sa fie BMWurile toate la fel? (seria 3 seamana cu seria 7? NU! in schimb A4 seamana cu A8, cand le vezi ca trec pe langa tine, doar gabaritul le da de gol, designul e aproape la fel...ceea ce nu mi se pare ok pentru o masina de peste 100 mii euro)  Eu zic ca AUDI modelele noi sunt toate la fel...A4, A5 sportsback, A6, A7, A8....daca sunt vopsite argintii si trec pe langa tine, o persoana care nu are ochiul avizat nu isi da seama de diferente.Luminile DRL cu led parca au aceasi forma.Daca eram designer la Audi, as fi lasat ledurile doar pentru A8 si R8....sa aibe ceva distinctiv, sa stii pe ce platesti o suma de peste 100k...Si mie imi plac BMWurile vechi, dar daca as castiga la lotto, dupa Porsche 911, prima masina ar fi un seria 6 GRAN COUPE ....sau noul S classe? ce bine ca n-am astfel de probleme!...uite ce ingudurat as fi fost... :))

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce zici ca nu a fost prea reusit? Eu stiu ca e motorul de pe S3, dar cu o turbina mai mica.

Si ma gandeam sa-i fac un Revo stage 2 (la un moment dat), care il duce undeva la 300cp.

Atunci cred ca ar trage bine, dar nush cum e cu fiabilitatea la o modificare de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile alese de tine sunt foarte diferite. A4 poate fi uneori destul de enervant la condus sportiv (subvirare) iar BMW-ul este super fun (tractiunea spate). Pe de alta parte, Audi-ul este mai confortabil decat BMW-ul si daca nu ma insel si intretinerea acestuia este mai putin costisitoare.

 

O parere personala cu plusuri si minusuri (asa in mare) ar suna asa

 

Audi

 

Plusuri:

- Design exterior

- Interior mai spatios decat E90 (cel putin asa mi se pare mie)

- Motor fenomenal

- Impozit

 

Minusuri:

- Quattro (care ajuta doar pe zapada)

- Suspensie (dar asta nu-i minusul la A4, e un minus pe tot grupul vw-audi)

 

Bmw

 

Plusuri

- Extrem de fun la condus

- Motorul in 6 cilindri + sunetul acestuia

- Tinuta de drum

- Suspensii rafinate (desi pe drumuri nasoale o sa le 'simti' mai bine decat cele de la Audi)

- Cutie (manuala) de viteze foarte precisa 

 

Minusuri

- Impozit si cam atat :D

 

Ce sa zic, depinde mult de preferintele tale insa decizia e una foarte grea. Mie mi-ar fi destul de greu sa aleg pentru ca ambele imi plac si ambele au motoare excelente.

 

Totusi, in final cred ca as merge pe BMW.

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections: Quattro este  bun doar pe zapada?

De unde aceasta afirmatie?

Tractiunea integrala permanenta are mai multe beneficii, chiar si pe uscat. Tractiune si implicit accelerare superioara uneia cu tractiune fata sau spate. Pe curbe sta mai bine, fiind mai redus caracterul subvirator al FWD. Cu atat mai mult se simte tractiunea integrala daca este ud carosabilul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections: Quattro este  bun doar pe zapada?

De unde aceasta afirmatie?

Tractiunea integrala permanenta are mai multe beneficii, chiar si pe uscat. Tractiune si implicit accelerare superioara uneia cu tractiune fata sau spate. Pe curbe sta mai bine, fiind mai redus caracterul subvirator al FWD. Cu atat mai mult se simte tractiunea integrala daca este ud carosabilul.

+ 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat comparatia si pe google, si thread-ul asta e cam singurul rezultat cu informatii utile :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

deci tu te invarti in jurul sumei de 10 k euro ? eu as zice Audi..combina si eleganta si sportivitate.si acum fani Bmw o sa sara pe mine :)) da si mie imi plac bmw-urile dar cele vechi..astea noi parca "toate-s la fel "  :tuktuk:

 

 

Nu o sa sara pe tine....o sa te ARDA PE RUG!!!! :)))))))) Glumesc...hai mai...cum sa fie BMWurile toate la fel? (seria 3 seamana cu seria 7? NU! in schimb A4 seamana cu A8, cand le vezi ca trec pe langa tine, doar gabaritul le da de gol, designul e aproape la fel...ceea ce nu mi se pare ok pentru o masina de peste 100 mii euro)  Eu zic ca AUDI modelele noi sunt toate la fel...A4, A5 sportsback, A6, A7, A8....daca sunt vopsite argintii si trec pe langa tine, o persoana care nu are ochiul avizat nu isi da seama de diferente.Luminile DRL cu led parca au aceasi forma.Daca eram designer la Audi, as fi lasat ledurile doar pentru A8 si R8....sa aibe ceva distinctiv, sa stii pe ce platesti o suma de peste 100k...Si mie imi plac BMWurile vechi, dar daca as castiga la lotto, dupa Porsche 911, prima masina ar fi un seria 6 GRAN COUPE ....sau noul S classe? ce bine ca n-am astfel de probleme!...uite ce ingudurat as fi fost... :))

 

Zic de un singur lucru...cam seama toate masinile in ziua de azi ( ale aceleasi marci ) dar lumina bordului..cica o lasa asa pentru clientru old 8-> nu ii vad rostu...seria 7 e deja alta liga..dar ultimu model de la seria 3..e chiar BOMBA ! end of topic ! testeaza-le pe aman2 si vezi in care te simti mai bine..aia o iei..mai sunt masini..mercedes , passat cc , si Seat exeo sunt chiar frumusele rau 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar-na pt ajutor la toata lumea. Voi merge pe BMW.

O sa revin cu poze/detalii dupa achizitie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie intr-un ceas bun. De curiozitate cati km are BMW-ul?

 

 A4le este cel de aici . :P

 

Eu n-am zis nimic ca sa nu se zica ca sunt biased, dar s-au comparat lucruri complet diferite 3.0 diesel cu 2.0 benzina, tractiune spate cu integrala.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am luat un E92, tot 330d.

Sunt foarte multumit de el. Mi se pare ca n-am mai facut nici un compromis.

 

post-10830-0-16765100-1377877844_thumb.j

 

Ce-i drept, are unele probleme (de care stiam cand l-am luat):

- se tot blocheaza i-drive-ul + muzica si alte sunete de avertizare :D

- amortizor stanga fata mort

- galerie admisie tre schimbata

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo ! Nu sunt probleme grave,se rezolva,sa o conduci cu placere ! Banuiesc ca se poate inchide topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Jmekera" masina :) 6 cilindri in linie...BMW adevarat! Sa o stapanesti sanatos! (problemele se rezolva ;) )

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare s-a meritat? Eu nu ma bagam la o asemenea masina cu astfel de probleme.

 

Ca sa schimbi amortizorul tre' sa il schimbi si pe cel din dreapta.

Cu i-drive poate scapi usor cu un update de soft

Galerie de admisie... hmmm cam scumpa cred.

 

Banuesc ca ai de gand sa le schimbi nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!