Jump to content

Jetta VI - Sfaturi achizitie (masina noua)


Hayate
 Share

Postare recomandată

Despre motorul pe benzina 1.4 TSI 150CP cu DSG, care este pe Jetta Hybrid, ce puteti spune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Sunt in cautarea unei jetta 6 sau golf 6 si m-ar interesa niste pareri cu privire la ce motorizare sa aleg...care este mai fiabila si mai economica? Masina va fi folosita 60% in oras...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca zici ca o folosesti mai mult in oras fugi de diesel ca de dracu :)

de ce? vezi topicul cu EGR sau DPF

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in cazul benzinarelor...ce motorizari sa evit si pe care sa ma axez? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

In momentul de fata sunt posesorul unei Jetta 1.6 TDI, 2012, 170.000 km de care sunt destul de multumit, dar pe care doresc sa o pun la vanzare cat de curand.

Planuiesc sa o inlocuiesc in viitorul apropiat (cateva luni) cu o Jetta facelift, dupa 2015, motorizare neaparat 2.0 diesel.

As vrea sa ii rog pe colegii care detin deja acest model sau care se pricep, sa imi spuna care dintre variantele acestui tip de motor (110 cp sau 150 cp) este mai fiabila, daca la acest motor de generatie noua, au mai aparut probleme cu EGR-ul, DPF-ul sau dupa cum am auzit la cel actual, cu injectoarele, precum si daca au intampinat/auzit alte probleme specifice? Masina va rula circa 25-30.000 km pe an in regim mixt. Eu tind sa ma indrept catre motorul de 150 cp, dar care pe piata SH este destul de rar. Voi cauta o masina cu maximum 50.000 km, dotari spre Highline si as prefera eu cutie automata.

In consecinta,

1. Ce parere aveti despre motorul de:

2.0 110 cp?

2.0 150 cp?

2. Cutie manuala sau automata (DIN PUNCT DE VEDERE FIABILITATE, nu comfort)?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Jetta20tdiHLDSG6

Jetta 2012 2.0 tdi (din nov 2011), DSG6 - 35k km -  0 probleme (mai merg cu cel putin alte 2 masini, de aici si nr. de km mai mic)

Nu am mers cu nicio alta jetta, reviziile/ITP la pbn de bun simt

Tinand cont ca am avut fix 0 probleme, dar 0 absolut, kelvin, evident ca recomand. Motorizarea + cutia sunt de vis.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 110 cp sau 2.0 150 cp?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict intre cele doua variante de putere, mergi pe cel de 150cp, macar faci upgrade la motor.
De ce vrei sa schimbi cu aceasi masina, dar mai noua? 

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi, e aproape imposibil sa gasesc in tara motorizarea 2.0 TDI 150 CP, second-hand, in conditiile mele si la un pret corect...

Vreau sa schimb masina actuala in primul rand din cauza numarului de km (deh, conceptie de roman), pentru ca vreau un an cat mai nou (planuiesc sa o tin 3-4 ani) si pentru ca ma tot gandesc la o cutie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6
21 hours ago, b23840 said:

2.0 110 cp sau 2.0 150 cp?

Multumesc!

140

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa facelift nu mai este cel de 140.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa mai achizitionez o Jetta de noua de la PBN.

1.2 TSI-ul cum se misca? Cum este motorizarea asta? Consum, putere?

La ce discount sa ma astept la plata cash?

Mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am achizitionat anul trecut in octombrie o Jetta 1.2 TSI 105 CP Select de la PBN la pretul de 13.100 euro. Masina a fost pe stoc deja configurata (climatronic 2 zone, senzori parcare fata/spate + bluetooth - optiuni peste standard). Din cate stiu au avut o campanie care nu mai e valabila in prezent, de aici si pretul mai mult decat rezonabil.

La acest pret nu am reusit sa obtin un discount suplimentar (era de asteptat), singurul avantaj in urma achitarii cash a masinii a fost o oferta la asigurarea CASCO (300 euro pentru primul an).

Legat de performante, eu sunt multumit de motorizare (a fost punctul de start in alegerea masinii intrucat condusesem inainte o Octavia 2 FL 1.2 TSI (a unui prieten) - motorizarea veche cu distributie pe lant si mi s-a parut mai mult decat ok). Consumul e decent pentru un motor pe benzina de 1.2 care este ideal pentru oras, dar face fata destul de bine si in regim extraurban.  Nu dau cifre, consumul depinde de foarte multi factori, dar comparativ cu un 1.6 TDI 105 CP pe Octavia 2 FL (masina prcedenta) nu e diferenta mare - mai putin de 1L/100 km. 

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03/09/2017 at 0:25 PM, Ciprian01 said:

Vreau sa mai achizitionez o Jetta de noua de la PBN.

1.2 TSI-ul cum se misca? Cum este motorizarea asta? Consum, putere?

La ce discount sa ma astept la plata cash?

Mersi frumos.

Am 17k km in 10 luni cu 1.2 tsi. Depinde cu ce il compari si ce asteptari ai, eu zic ca se descurca onorabil.

Daca nu tragi de el sa obtii o dinamica pentru care nu a fost gandit o sa faci consumuri bune. eu scot pana in 5.5  afara. 6 cu autostrada si 9-10 in oras.

Greu de crezut ca mai obtii discount la preturile actuale care oricum is date bine in jos, evetual un casco , o revizie sau servicii aditionale.

Modificat de acroscad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate pretul pentru diesel 2.0 150CP DSG este mult peste bugetul meu, dar imi place foarte mult o Jetta 1.4 TSI 125 CP, 2015 cu VIN:

WVWZZZ16ZFM038626

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi despre motorul de pe aceasta, in mod deosebit? Merita luata in calcul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!